BIO spotrebiteľ

Prvosienka vyššia

17.05.2013 16:09
Prvosienka vyššia
Prvosienka vyššia
foto: Ing. Vladimír Boža

Je medzi botanikmi známa pod názvom Primula elatior. Prvosienku vyššiu zaraďujú medzi krytosemenné dvojklíčnolistové rastliny, do čeľade prvosienkovité (Primulaceae).

Podľa dĺžky života patrí k trvácim bylinám, pričom obdobie vegetačného pokoja pretrváva krátkym podzemkom.

Vzpriamená jednoduchá stonka s krátkymi chlpmi dorastá do výšky 5-30, je bezlistá - stvol. Listy vyrastajú v prízemnej ružici, existujú už v čase kvitnutia. Sú jednoduché so sieťovitou žilnatinou. Ich čepeľ je celistvá, vráskovitá, vajcovito podlhovastého tvaru, pričom na báze sa náhle zužuje do krídlatej stopky. Okraj listov je nepravidelne zúbkovaný až vrúbkovaný.

Kvety vyrastajú v súkvetí - okolík. Každý kvet sa skladá zo zeleného kalicha a koruny sírovožltej farby. Je pravidelný, päťpočetný, lístky kvetného obalu sú zrastené. Vo vnútri obojpohlavného kvetu sa nachádza päť tyčiniek a jeden piestik.

Prvosienka vyššia kvitne od marca do mája. Opelenie zabezpečujú čmele, včely a denné motýle. Po opelení a oplodnení sa kvet mení na suchý pukavý plod - tobolku.

Rastie vo svetlých zmiešaných listnatých lesoch, v lesných roklinách, v kroviskách , v húštinách i na lúkach. Vyžaduje čerstvé vlhké hlinité pôdy so značným obsahom minerálnych živín.

Prvosienka vyššia - detail kvetu
Prvosienka vyššia - detail kvetu
foto: Ing. Vladimír Boža

Prvosienka vyššia patrí k európskym druhom. Vyskytuje sa od južného Anglicka až po juh európskej časti Ruska. Najsevernejšie zasahuje do južného Švédska, na juhu Európy ju možno nájsť iba v pohoriach. Okrem Európy rastie na Kaukaze, v Malej Ázii, na Urale a v pohorí Altaj. Na Slovensku rastie po celom území od pahorkatín až po alpínske pásmo.

Býva ukazovateľom úrodných pôd s dobrými fyzikálnymi vlastnosťami.

Patrí k liečivým rastlinám - zbierajú sa kvety. V ľudovom liečiteľstve majú význam ako prípravky uľahčujúce vykašliavanie hlienov, pomáhajú tiež pri nervovej slabosti, nespavosti, závratoch a migréne.

Od príbuzného druhu - prvosienky jarnej sa líši týmito znakmi:

 • sírovožltá farba korunných lupienkov kvetov
 • kalich tesne prilieha ku korunnej rúrke
 • korunné cípy sú plocho rozostavené

Hodnotenie: 83.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Prvosienka ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Kalendár prírody  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií