BIO spotrebiteľ

Záhradkárove práce v máji

27.05.2013 12:38
Po „zmrznutých“ (Pankrác, Servác, Bonifác) sa už môžeme pustiť aj do vysádzania a vysievania na mráz chúlostivých druhov zeleniny. Sú to hlavne priesady ako rajčiny, papriky, melóny, uhorky,....
Mladú mrkvu čistíme od buriny a neskôr jednotíme
Mladú mrkvu čistíme od buriny a neskôr
jednotíme
foto: Alena Pohorencová
Zamulčované tekvice zasadené v hniezde
Zamulčované tekvice zasadené v hniezde
foto: Alena Pohorencová

Priamo na pole môžeme zasadiť už aj fazuľu, tekvice, cukety, ale aj kvety ako begónie a mečíky. Taktiež sadíme priesady šalátu, kelu, brokolice, karfiolu a kalerábu.

Tekvice a cukety sadíme do hniezd po 3 – 5 ks, vzdialených aj meter od seba, do jamky pridáme kvalitný vyzretý kompost. Po vyrašení prvých listov môžeme rastliny zamulčovať slamou. Kvôli nášmu podnebiu a krátkemu letu sa ale odporúča si rastliny predpestovať už koncom apríla, zaistí nám to skoršiu úrodu.

Ak sadíme uhorky na pole, je dobré, ak majú nejakú konštrukciu, po ktorej sa môžu ťahať. Môže byť drevená alebo kovová. Predíde sa tak plesni, ktorá sa potom môže rozšíriť aj na rajčiny. Aj plodom sa lepšie darí, pokiaľ visia. A polievanie je tiež jednoduchšie, pretože by sa nemali polievať listy, ale pôda.

Priesady melónov
Priesady melónov
foto: Alena Pohorencová
Jesenný cesnak
Jesenný cesnak
foto: Alena Pohorencová

Rajčiny sadíme v riadkoch v dostatočnej vzdialenosti od seba (30 – 50 cm) v závislosti od odrody. Hlavne k vyšším odrodám zatlčieme do zeme palicu, o ktorú budeme rajčiny priväzovať. Najlepšie sú rovné hrubšie palice z liesky. Rajčiny môžeme taktiež zamulčovať slamou. Je najlepšie ich sadiť čo najďalej od zemiakov, pretože ich napadá rovnaká pleseň.

Rajčinám stačí pevná opora a mulč
Rajčinám stačí pevná opora a mulč
foto: Alena Pohorencová
Hrach najlepšie rastie, ak sa má po čom ťahať
Hrach najlepšie rastie, ak sa má po čom ťahať
foto: Alena Pohorencová

Zároveň pokračujú práce okolo už skôr zasadenej zeleniny, čistíme hriadky od buriny. Hlavne na začiatku klíčenia a rastu musíme odstraňovať z hriadky buriny, pretože by nám drobné rastlinky ako mrkvu alebo petržlen úplne zahubili. Neskôr, keď už rastliny narastú, sami svojimi listami zakryjú pôdu a burina sa tak už nebude veľmi šíriť. Taktiež kontrolujeme, či nám osivo klíči a rastie. Ak nie, vysadíme ho na záhon ešte raz. Musíme byť ale trpezliví, napr. petržlen klíči pomerne dlho. Ak sú príliš veľké teploty, ktoré sa čoraz častejšie v máji vyskytujú, polievame hlavne zasadené kapustoviny a zeler.

Kvitnúca baza čierna
Kvitnúca baza čierna
foto: Alena Pohorencová
Prvé májové čerešne
Prvé májové čerešne
foto: Alena Pohorencová

Do vyrastajúceho mladého hrášku napicháme konáriky ako oporu pri raste, najlepšie sú konáre z ovocných stromov, príp. z liesky, ale môže sa ťahať aj po pletive. Do júla môžeme vysievať hrach ešte raz. Prihrnutím hliny k rastlinám vysokým 10 cm zvyšujeme výnosy.

Postupne už môžeme začať aj ohŕňať zemiaky, ktoré nám už od zasadenia poriadne vyrástli.

Začíname s prvým kosením, tráva už narástla do kvetu, a tak je najvyšší čas. Ak ju chceme využiť na seno, vystriehneme si teplé dni bez dažďov.

Na konci mesiaca sa už môžeme tešiť aj na prvé ovocie – jahody a čerešne. Takisto začína kvitnúť baza čierna, ktorej kvety sú výborné čerstvé na sirup alebo sušené na čaj.

zeler uhorky tekvice rajčiny priesady plieseň na zelenine papriky mulčovanie melóny hrach fazuľa cukety burina báza čierna práce v záhradke
Hodnotenie: 76.4%, 11 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Záhradkárove práce ...

  Re: Záhradkárove práce v máji

  Prečo je dobré, či vhodné mulčovanie?
  Adam   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Záhradkárove práce v máji

  Mulčovanie alebo nastieľanie pôdy organickým materiálom má niekoľko výhod:
  - chráni povrch pôdy pred vysychaním,
  - potláča rast buriny,
  - povrch pôdy ostáva kyprý,
  - pri rozklade dodáva živiny,
  - zlepšuje vodnú bilanciu v pôde,
  - poskytuje úkryt pre užitočný hmyz, ktorý požiera vajíčka slimákov,
  - šetrí záhradkárove financie a prácu

  Najlepším materiámom je slama, (pod ktorú môžme použiť aj kartón) dá sa použiť aj seno, ale to len na mulčovanie okolo kríkov a pod., na pôdu nie je moc vhodná, pretože obsahuje semená tráv, ktoré by nám mohli začať klíčiť.
  Hrúbka mulču by ale nemala byť viac ako 5 cm, pretože hrozí zvýšený výskyt slimákov príp. hlodavcov.
  Alena Pohorencová   Reagovať
   
  3
   
  1Pridať názor na článok

BIO magazín

BIO magazín
Magazín BIO spotrebiteľaNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií