BIO spotrebiteľ

Slovenskí mladí reportéri pre životné prostredie druhí najlepší v konkurencii 20 krajín sveta

20.06.2013 08:30
Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5. júna 2013, oznámila Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE) so sídlom v Kodani mená najlepších Mladých reportérov pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) v medzinárodnej súťaži. Slovensko dosiahlo veľký úspech, keď v konkurencii 20 krajín sveta získalo šesť ocenení a stalo sa tak druhou najúspešnejšou krajinou hneď za Kanadou.
Juraj Filip Holéci - prvý v kategórii video 11-14 ročných, najmladší účastník súťaže na svete. Foto: Klaudia Medalová
Juraj Filip Holéci - prvý v kategórii video 11-14 ročných,
najmladší účastník súťaže na svete.
Foto: Klaudia Medalová

Nosnou témou žurnalistickej tvorby Mladých reportérov v školskom roku 2012/2013 bola téma minimalizácie odpadu, v rámci medzinárodnej kampane LITTER LESS (Menej odpadu). Jej cieľom bolo prostredníctvom žurnalistickej tvorby hľadať riešenia, ktoré pomôžu zredukovať množstvo odpadu a z dlhodobého hľadiska ovplyvnia  zmenu správania mladých ľudí. Mladí reportéri zároveň súťažili o najlepší článok, fotografiu a video v troch vekových kategóriách: 11-14, 15-18 a 19-21 rokov. O výsledkoch informovalo Centrum environmentálnych aktivít 14. mája 2013.

Najlepších Mladých reportérov ocenili v Dome novinárov

Najlepších Mladých reportérov ocenili v Dome novinárov
Na úvod všetkých zúčastnených privítal Richard Medal,
koordinátor programu Mladí reportéri pre životné prostredie.
Foto: Klaudia Medalová

Ceny najlepším slovenským Mladým reportérom a certifikáty zapojeným školám odovzdali 30. mája v Bratislave na pôde Slovenského syndikátu novinárov pani Tamara Valková, zastupujúca predsedníčka SSN a prof. Mikuláš Huba, poslanec Národnej rady SR a predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Zároveň sa uskutočnila vernisáž výstavy, ktorá predstavuje program Mladí reportéri pre životné prostredie a najlepšie práce v roku 2013 v kategórii fotografia a článok. Výstava bude v školskom roku 2013/2014 putovať po slovenských školách s cieľom ďalej rozširovať rady mladých slovenských enviro-žurnalistov.

Prof. Mikuláš Huba sa takto prihovoril účastníkom:

Ocenenia i ceny, ktoré si o chvíľu prevezmete, určite potešia, ale ešte väčším ocenením pre Vás a väčšou hodnotou pre nás všetkých sú tie prípady, keď ste svojou reportérskou prácou, svojím upozornením na konkrétny problém vyprovokovali jeho riešenie, čiže skutočné zlepšenie kvality prostredia okolo nás.

Význam Vašej práce je väčší, ako si možno myslíte. A u nás na Slovensku zvlášť. Veď neraz suplujete aj prácu profesionálov, keďže téme životného prostredia, ako svojej hlavnej téme, sa na Slovensku venuje len zopár novinárov a novinárok.

Práce Mladých reportérov ocenila i Tamara Valková - výstavu fotografií komentovala slovami:

Z vašich fotografií by si mohli vziať inšpiráciu aj profesionálni fotografi“.

Veľmi pozitívne hodnotila, že Mladí reportéri vzali iniciatívu do svojich rúk a formou žurnalistických príspevkov či priamou akciou v teréne ukázali, že im záleží na čistom a zdravom životnom prostredí.

Richard Medal za Centrum environmentálnych aktivít poďakoval všetkým účastníkom súťaže, ich učiteľom, rodičom, porote súťaže (menovite Lucii Szabovej, Jakubovi Filovi, Eve Mišovičovej a Radovanovi Stoklasovi), Slovenskému syndikátu novinárov za dlhoročnú spoluprácu a sponzorovi kampane LITTER LESS/Menej odpadu - Nadácii spoločnosti Wrigley. Vďaka jej podpore získali víťazi hodnotné, udržateľné ceny (videokamera, fotoaparát a pod.) v hodnote 225€ za každé prvé miesto (tímy sa o ceny delili). Autorky celkove najlepšej práce (Sklené fľaše v našom meste) – Veronika Moncoľová a Viktória Balogová, boli odmenené cenami spolu za 750€.

Poďakovanie tiež patrí redaktorke Rádia Slovensko Eve Vasilovej za reportáž z podujatia, ktorá odznela 5. júna 2013, pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Odovzdávanie cien Mladým reportérom, spojené s výstavou fotografií, prinieslo množstvo pozitívnej energie, ale aj dobré správy o tom, že žurnalistické práce Mladých reportérov už priniesli prvé ovocie (napr. odstránenie čiernej skládky v Opoji) a tiež posolstvo nádeje, že Mladí reportéri sú pripravení hájiť právo občanov na zdravé životné prostredie.

Výsledky medzinárodnej súťaže YRE AWARDS

Víťazné práce zo Slovenska postúpili do medzinárodného kola. Z celkového počtu 47 udelených ocenení (22 v súťaži YRE- hlavná súťaž a 25 v súťaži LITTER LESS – kampaň Menej odpadu), ich Slovensko získalo šesť a tým sa zaradilo za Kanadu, čo je veľký úspech v medzinárodnej konkurencii účastníkov z 20 krajín sveta.

Práce hodnotila porota zložená zo zástupcov: UNESCO, Európska agentúra životného prostredia (EEA), Medzinárodný inštitút pre priemysel environmentálnej ekonomiky (IIIEE), National Geographic, Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE) a Nadácia spoločnosti Wrigley (len súťaž LITTER LESS – Menej odpadu). Julie Saito z UNESCO: “Články, fotografie a videá mladých reportérov sú silným svedectvom o tom, čo sa dnes v skutočnosti deje na našej planéte.”

Slovensko malo v súťaži aj jedno absolútne prvenstvo – najmladšieho účastníka súťažeJ.11-ročný Juraj Filip Holéci zo Slovenskej Ľupče skúmal problém odpadu na uliciach a pri potôčiku Lupčica pripojil k svojmu videu komentár: “Dokedy sa na to my deti budeme len nečinne pozerať? Zrejme dovtedy, dokým nebudeme my deti za dospelých zodpovedné.”

Ocenené práce zo Slovenska

YRE - hlavná súťaž:

Kampaň LITTER LESS – Menej odpadu

Prvé miesta v medzinárodnej súťaži boli ocenené finančnou odmenou v hodnote 1,000USD. Všetci víťazi z národných kôl súťaže, ktorí sa zapojili do kampane LITTER LESS (zo Slovenska 8 študentov) boli pozvaní na medzinárodný workshop Mladých reportérov pre životné prostredie, ktorý sa uskutoční v zahraničí koncom roka 2013.

V prípade záujmu radi poskytneme ďalšie informácie či fotografie - kontaktuje medalova@biospotrebitel.sk, Mgr. Richard Medal, medal@changenet.sk, Centrum environmentálnych aktivít, koordinátor programu Mladí reportéri pre životné prostredie Mierové námestie 29, Trenčín

Poznámky

Súťaž Mladých reportérov pre životné prostredie je určená študentom vo veku 11-21 rokov, ktorí podávajú správy o environmentálnom probléme z oblasti svojho bydliska formou článku, fotografie alebo videa. Súťažiť môžu ako jednotlivci alebo tímy. Ocenené práce v školskom roku 2012/2013 nájdete na webovej stránke programu Mladí reportéri pre životné prostredie.

Do programu Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je zapojených 27 krajín: Cyprus, Čierna Hora, Čína, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Izrael, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Lotyšsko, Macedónsko, Malta, Maroko, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Severné Írsko, Slovensko, Slovinsko, Škótsko, Turecko, USA a Wales.

Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental Education, FEE) je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje udržateľný spôsob života prostredníctvom piatich programov environmentálneho vzdelávania: Blue Flag, Green Key, Young Reporters for the Environment (YRE), Eco-Schools a Learning about Forests (LEAF). Prostredníctvom členských organizácií pôsobí FEE v 74 krajinách sveta. Sekretariát Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE) sídli v Kodani. Viac informácií nájdete na www.fee-international.org/en.

Slovensko v FEE zastupuje ŠPIRÁLA, sieť environmentálne-výchovných organizácií. Okrem Mladých reportérov pre životné prostredie beží z FEE programov na Slovensku ešte program Zelená škola (Eco-Schools), koordinovaný o.z. Živica.

Zelená škola Mladí reportéri Mladí reportéri pre životné prostredie Kampaň LITTER LESS (Menej odpadu) Centrum environmentálnych aktivít Mikuláš Huba Richard Medal Eva Vasilová Špirála
Hodnotenie: 60%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Slovenskí mladí reportéri pre životné ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií