BIO spotrebiteľ

Doprajte si netradičnú dovolenku na ekofarme

28.06.2013 07:00 Zdroj: Tllačová správa: Ekotabor Priatelov Zeme 2013
Od 20. do 28. júla sa bude konať tradičný letný Ekotábor, opäť na Odorici, bylinkovej ekofarme neďaleko Levoče. Priatelia Zeme na ňom ponúknu pestrú paletu zaujímavých aktivít. Či už ide o praktickú pomoc miestnej komunite, výučbu remesiel, zaujímavé prednášky na ekologické témy a športové aktivity.
Gazda pán Janicina
Gazda pán Janicina na ekofarme v Odorici
foto: Zuzka Gallayová

Počas deviatich dní si účastníci budú môcť vyskúšať rôzne práce: kosenie, hrabanie sena, môžu opravovať oplotenia, budovať hrádzu a studničku, dláždiť chodník z kamenia, dobudovať krb, či vytvoriť interiérovú mozaiku z úlomkov starých kachličiek.

Poobedia budú venované výučbe tradičných remesiel, ako výroba píšťal a slamených ozdôb, ale aj netradičných remesiel, napríklad tvorbe zo starého textilu, výrobe košíkov zo starého papiera či výrobe smaltovaných šperkov. Okrem remesiel sa účastníci naučia aj to, ako spracovávať bylinky, ako vyrobiť syr a upliesť syrové korbáčiky, alebo ako pripraviť bylinný sirup.

Podvečer bude venovaný športovým hrám či relaxačným aktivitám. Večery budú patriť zaujímavým prednáškam, o zdravej strave, o ochrane prírody, o predchádzaní vzniku odpadov, o ochrane netopierov a ďalšie.

Pripravený je aj výlet do okolitej prírody spojený s odborným výkladom a výlet do Levoče, za pamiatkami, ale aj návšteva prevádzky, kde sa spracúvajú bylinky z ekofarmy.

Ekotábor je zameraný na spojenie s prírodou, preto samozrejmosťou na ňom je triediť si svoj odpad, používať ekologické čistiace prostriedky, stravovať sa vegetariánsky, s prednostným využívaním miestne dostupných surovín a celkovo sa správať priateľsky k miestnej krajine, ekofarme. Ubytovanie bude vo vlastných stanoch, alebo v stodole na voňavom sene či slame.

Podrobný program ekotábora

 doobedie - prácepoobedie - remeslávečer - prednášky
20.7. Sobota príprava Ekotábora - kosenie, hrabanie trávy, stavanie stanu... košikárstvo z papiera / exkurzia v bylinkovej záhrade s výkladom / výroba syra a korbáčikov / šport Priatelia Zeme - SPZ - O nás
21.7. Nedeľa výlet do Levoče a exkurzia vo firme Afra košikárstvo z papiera / exkurzia v bylinkovej záhrade s výkladom a zber byliniek / šport Ochrana netopierov a vtákov v ľudských sídlach
22.7. Pondelok pomoc pri práci na ekofarme výroba bylinkových sirupov a štiav  / výroba syra a korbáčikov / šport Ako predchádzať vzniku odpadov?
23.7. Utorok pomoc pri práci na ekofarme využitie starého textilu / slamienárstvo / šport Diskusia - Každý z nás môže byť eko!
24.7. Streda pomoc pri práci na ekofarme využitie starého textilu / slamienárstvo / šport Živá strava = zdravá strava
25.7. Štvrtok výlet do blízkej prírody spojený s výkladom výroba syra a korbáčikov / šport Príroda na Spiši
26.7. Piatok pomoc pri práci na ekofarme výroba píšťal / výroba smaltovaných šperkov / šport Kompostovať môže každý
27.7. Sobota pomoc pri práci na ekofarme výroba píšťal / výroba smaltovaných šperkov / šport hry a voľná zábava
28.7. Nedeľa balenie odchod domov  

Ekofarma Odorica a ich ekotábory

Prihláška do EKO tábora

Záujemcovia o takúto netradičnú dovolenku môžu získať viac informácií alebo sa prihlásiť na stránke http://www.priateliazeme.sk/spz/ekotabor, mailovej adrese ekotabor@priateliazeme.sk, alebo na telefónnom čísle 0908 557 598. Je možné sa prihlásiť aj na jeden či dva dni, podľa konkrétnej aktivity najneskôr však do 14. júla 2013.

Priatelia Zeme – SPZ sú neziskové občianske združenie, chrániace životné prostredie a prírodu na Slovensku. Zameriavajú sa na minimalizáciu znečisťovania prostredia odpadmi a toxickými látkami.

Viac informácií o Ekotábore poskytne: René Říha, 0908 557 598, riha@priateliazeme.sk Dočítať sa viac, alebo pozrieť fotografie z Ekotábora sa môžete na webovej stránke riha@priateliazeme.sk Dočítať sa viac, alebo pozrieť fotografie z Ekotábora sa môžete na webovej stránke www.priateliazeme.sk/spz/ekotabor

Letný ekotábor 2006
Ekotábor Priateľov Zeme učí ohľaduplnému spôsobu života
živá strava zber byliniek výroba šperkov výroba syra výroba píšťal výlet do Levoče slamienkárstvo Priatelia Zeme - CEPA prednášky košikárstvo kompostovanie ekotábor Ekofarma Odorica dovolenka na ekofarme
Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Doprajte si netradičnú dovolenku na ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií