BIO spotrebiteľ

Bioprodukcia dvora Morgov nadväzuje na farmu starých rodičov
Slovenská biopotravina nominovaná na ocenenie Biopotravina roka 2013

06.09.2013 09:14
Biošípkovica je vzácny 52% ovocný bio destilát aromatickej chuti a sviežej vône, nominovaný na ocenenie Biopotravina roka 2013.
Biomirabelkovica
Biomirabelkovica
foto: Ing. Ján Chrenko dvor Morgov

Dvor Morgov je malá rodinná firma, zameraná na výrobu kvalitných 52% ovocných biodestilátov zo šípiek a mirabeliek z vlastnej úrody. Okrem destilátov ponúka aj bio vlašské orechy a bio sušené šípky. Fungovanie rodinnej firmy zameranej na spracovanie vlastných bioproduktov približuje majiteľ Ing. Ján Chrenko.

Aká je vízia dvora Morgov?

V podstate vyrobiť niečo výnimočné, čo chýba na Slovenskom trhu, bez éčiek a pesticídov. Bohužiaľ, väčšina destilátov v obchodnej sieti je len miešanina priemyselne vyrábaného alkoholu, chuťových prísad a farbív. Niektorí pridávajú aj éčka.

Zatiaľ nás výroba bio destilátov a predaj bioproduktov nedokáže uživiť. Je to len koníček a snaha poukázať na kedysi prosperujúcu farmu starých rodičov. Preto časť webovej stránky dvora Morgov sme venovali aj histórii našich predkov.

Čo všetko ponúka dvor Morgov a aké novinky chystáte?

Predávame vlašské orechy a sušené šípky tiež v biokvalite. Okrem dvoch biodestilátov - biomirabelkovice a biošípkovice pripravujeme aj biobazovicu, prípadne biotrnkovicu.

Dvor Morgov
Dvor Morgov
foto: Ing. Ján Chrenko dvor Morgov

Ako vidíte biotrh na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami?

Je to hotová katastrofa, ešte aj v komerčnej televízii zosmiešňujú biopotraviny a ekologické hospodárstvo.

Čo by Vám pomohlo pri ďalšom rozvoji?

Podpora, predovšetkým zo strany štátu, lebo my nepoberáme žiadne dotácie, nemáme nárok. Zaráža ma aj prístup ministerstva , minulý rok vyslali štátnu tajomníčku na BioFach - bez toho, aby oslovili výrobcov, prípadne prezentovali nejaké vzorky. Myslím, že je čo ukázať aj v zahraničí...

Mirabelky
Mirabelky
foto: Ing. Ján Chrenko dvor Morgov
Biošípky
Biošípky
foto: Ing. Ján Chrenko dvor Morgov

Do hlasovania Biopotravina roka 2013 ste nominovali biošípkovicu. Čím je jedinečná?

Je to vzácny destilát, nezameniteľnej chuti a vône, ktorý je veľmi ťažké vyrobiť. Veď len nazbierať niekoľko stovák kg šípiek v mraze a daždi je veľký problém a potom ich ešte očistiť a spracovať... Originalitu a farbu destilátu vytvára i sušená šípka.

Biošípkovica je vzácnosť, ktorú ocenia len ozajstní labužníci.

Kde sa dajú kúpiť vaše bio výrobky a aký je o ne záujem?

V podstate predávame priamo z dvora, ale najmä cez e-shop. Nedokážeme uspokojiť všetkých zákazníkov, najmä čo sa týka biošípkovice, sušených šípiek a vlašských orechov, ktoré predávame tiež v biokvalite.

Biošípkovica tento rok zmizla do dvoch mesiacov. Na Slovensku sa taký destilát nevyrába, lebo ani nezoženiete toľko šípiek... My máme šťastie, lebo ich máme na našich pozemkoch a ešte aj v bio kvalite.

Chystáte sa na BIO jarmok do Trenčína?

BIO jarmok je veľmi pekná akcia, na ktorú radi prídeme aj tento rok.

 

Ďakujeme za rozhovor.

BIO potravinaroka 2013


Ak je Vám Biošípkovica blízka, môžete za ňu hlasovať na stránke www.biopotravinaroka.sk do 25. septembra 2013.
BIO potravinaroka 2013

Dvor Morgov destiláty biošípkovica
Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Bioprodukcia dvora Morgov nadväzuje na farmu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Biopotraviny, bioprodukty
  Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií