BIO spotrebiteľ

BIO Čaj pre tehotné
Slovenská biopotravina nominovaná na ocenenie Biopotravina roka 2013

23.09.2013 10:15
Spoločnosť Agrokarpaty Plavnica vznikla v roku 1993. Dnes hospodári na ploche 360 ha a je najväčším pestovateľom liečivých rastlín na Slovensku.
„Ekologické poľnohospodárstvo považujem za návrat k zdravému rozumu a citlivému srdcu“ ... povedala v rozhovore pre Biospotrebitel.sk jej konateľka Ing. Helena Petrusová.

 

Liečivé rastliny z Pienín a Zamaguria
Liečivé rastliny z Pienín a Zamaguria
foto: Agrokarpaty Plavnica

V akých podmienkach hospodárite?
Liečivé rastliny, ktoré sú v našich výrobkoch, sa pestujú v ekologicky nezaťaženom prostredí oblasti Pienín a Magury pod Vysokými Tatrami. To isté platí aj o rastlinách z divorastúceho zberu a lesných plodov. Základom hospodárenia je šetrné hospodárenie s pôdou, rozvoj jej optimálneho zloženia a úrodnosti.

Čo konkrétne robíte pre zvýšenie úrodnosti pôdy?
Pravidelne dodávame kompost vyrobený z vlastného odpadu pri pozberovej úprave liečivých rastlín a ďalej vyváženým osevným postupom - to je striedanie plodín. Striedanie plodín výrazne prispieva k obmedzeniu výskytu škodcov a pôvodcov chorôb prežívajúcich v pôde. Dbáme taktiež na pestovanie medziplodín určené na zelené hnojenie s hlboko koreniacimi a nízko koreniacimi rastlinami, aby sme udržali rovnováhu medzi úrodnosťou a primeranou intenzitou využívania pôdy.

Agrokarpaty Plavnica dbá na termín zberu, aby výskyt účinných látok bol v liečivých rastlinách čo najvyšší.
Agrokarpaty Plavnica dbá na termín zberu, aby
výskyt účinných látok bol v liečivých rastlinách
čo najvyšší. foto: Agrokarpaty Plavnica

Na čo dbáte vo fáze spracovania výrobkov?
Spracovanie rastlín prebieha maximálne šetrným spôsobom, podľa podmienok ekologického hospodárenia, ktoré ma na zreteli ochranu životného prostredia a krajiny v danej oblasti.

Dbáme na termín zberu, aby výskyt účinných látok bol čo najvyšší. Rastliny sa čistia a zberajú zväčša ručne, sušia sa v širokapacitných sušičkách. To, že celý pracovný proces - od zasiatia rastliny až po finalizáciu výrobku a vlastnú distribúciu - je ,,pod jednou strechou", zaručuje  najvyššiu kvalitu za čo najlepšiu cenu.

Čaj Rakytník s medovkou
Čaj Rakytník s medovkou
foto: Agrokarpaty Plavnica

Aká je filozofia Vašej firmy a Váš osobný postoj k BIO?
Základ je v našom myslení a postojoch. Konzumáciou biopotravín podporujeme podniky, ktoré pestujú bio komodity a vyrábajú biopotraviny. Tým chránime prírodu. Možno zanedbateľný kúsok, ale predsa, kúsok našej ZEME...

Pretože takýto postup hospodárenia je založený na tisícročnej skúsenosti našich predkov. Vyznačuje sa kladným vzťahom a rešpektom k životnému prostrediu. Je to návrat k zdravému rozumu a citlivému srdcu.

Ekologické poľnohospodárstvo zároveň prispieva k udržovaniu vyváženej kultúrnej krajiny a vytvára podmienky pre prosperitu vidieka - využíva krajinu spôsobom, ktorý ju neohrozuje. Len takýmto citlivým prístupom bude možné zbierať úrodu z našich polí aj o mnoho rokov neskôr, preto naše pestovanie nevnáša do prostredia cudzie látky v podobe rôznych chemikálii ako sú pesticídy, insekticídy, fungicídy a umelé hnojivá.

Čaj Cypriánova rodinná lekáreň
Čaj Cypriánova rodinná lekáreň
foto: Agrokarpaty Plavnica

Čo všetko vyrába spoločnosť Agrokarpaty?
V našom portfóliu nájdete okrem čajov nálevových a sypaných, ktoré sú nosným produktom, aj masážne oleje, bylinné zmesi do kúpeľa, bylinné a špaldové vankúše na dobrý spánok.

Máte v ponuke nejaké zaujímavé novinky?
Na pultoch už môžete nájsť novinky pod názvom ELIXÍR. Ide o prírodné hygienicky balené čaje prospešné pre zdravie – napr. s rakytníkom, brusnicou, šípkou, pohánkou...

Ďalej sú to čaje podľa receptúr frátra Cypriána „lietajúceho mnícha“, ktorý žil v osemnástom storočí, bol rádovým mníchom v kláštore kamaldulov v Červenom Kláštore a nadobudol hlboké vedomosti v oblasti medicíny, floristiky, farmácie, alchýmie a botaniky.


BIO Čaj pre tehotné

Čaj pre tehotné ženy BIO
BIO Čaj pre tehotné ženy
foto: Agrokarpaty Plavnica

Prečo ste do hlasovania Biopotravina roka 2013 nominovali práve BIO Čaj pre tehotné?
V dnešnej dobe máme náročných zákazníkov, ktorí už viac ako v minulosti inklinujú k BIO produktom, zdravo sa stravujú a som prekvapená, že v prevahe sú to mladí ľudia.

Preto sme ako BIOPOTRAVINU roka navrhli BIO Čaj pre tehotné ženy, kde dávame cez tehotnú mamičku to najlepšie pre plod dieťatka. Ovocno-bylinná čajová bio zmes s obsahom plodov rakytníka rašetliakového, šípiek a arónie je zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré sú veľmi potrebné pre výživu plodu a pre samotnú ženu najmä na konci tehotenstva.

Kde si môžu zákazníci tento produkt kúpiť?
V špecializovaných BIO predajniach, v našej podnikovej predajni - Zdravá výživa v Plavnici, v našom e-shope www.agrokarpaty.com, v supermarketoch COOP Jednota a tiež v lekárňach.

Čo by ste chceli dodať na záver?
V našej spoločnosti zamestnávame 52 zamestnancov, no ďalším sedemdesiatim ponúkame prácu na dohodu počas zberovej sezóny (ručný zber kvetov), čo je veľkým plusom pre náš región, kde je vysoká miera nezamestnanosti.

Sme nesmierne vďační všetkým našim priaznivcom a zákazníkom, ktorí nás podporujú, samozrejme zvlášť našim regionálnym a budeme radi, ak budú mať možnosť ochutnať náš produkt, ktorý dýcha prírodou.

Aj napriek tomu, že poľnohospodárska činnosť je náročná, my ju robíme s láskou, a som rada, že takýmto spôsobom môžeme vniesť aspoň kúsok z našej krásnej prírody do každej domácnosti...


BIO potravinaroka 2013


Ak je Vám BIO Čaj pre tehotné blízký, môžete zaň hlasovať na stránke www.biopotravinaroka.sk do 25. septembra 2013.

tehotenstvo špaldové vankúše masážne oleje liečivé rastliny čaj pre tehotné Biopotravina roka 2013 Agrokarpaty Plavnica
Hodnotenie: 46.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: BIO Čaj pre ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Biopotraviny, bioprodukty
  Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií