BIO spotrebiteľ

Trenčiansky BIOjarmok: chute, kontakty, rozhovory

04.10.2013 11:02
Trenčín privítal v piatok 27. 9. 2013 už 4. trenčiansky BIOjarmok. Od skorého rána sa začali stavať stánky, aby sa všetko stihlo včas. Pred 10. hodinou približne 20 farmárov a výrobcov zo Slovenska i z Čiech bolo pripravených reprezentovať svoje výrobky.
Chute si prišli jna svoje
Chute si prišli na svoje
foto: Roman Straňák

V stánkoch prezentovali, predávali a dávali ochutnávať ovocie, zeleninu, liečivé rastliny, lekváre, sirupy, čaje, celozrnný chlieb, rôzne nátierky, víno, destiláty a medovinu, mliečne výrobky, aj  píšťalky, ľudové kroje a mnoho ďalších výrobkov. Spoločne sa usilovali o o prezentáciu regionálnych výrobkov (niektoré so značkou Tradície Bielych Karpát).

Trenčiansky BIOjarmok 2013 však nebol len plný chutí a vôní. Možnosť prezentovať svoje aktivity využili rôzne organizácie. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty predstavila svoje aktivity priamo v území aj na školách.

Najmenšie deti zaujala výroba muštu z rôznych druhov jabĺk a chceli si to rad radom vyskúšať. Deťom sa tak ušla jablková šťava, ktorá bola veľmi chutná a voňavá. Mal som tiež možnosť ochutnať :o).

Najmenšie deti zaujala výroba muštu
Najmenšie deti zaujala výroba muštu
foto: Roman Straňák
Výrobu muštu :-)
Výrobu muštu si chcel vyskúšať každý :-)   foto: Roman Straňák


Počas celého dňa tím Fakulty ekológie a environmentalistiky neustále mlel a odšťavovali ďalšie a ďalšie jablká. S CHKO Biele Karpaty spolupracuje na projekte Bielokarpatský ovocný poklad, ktorého cieľom je záchrana krajových odrôd ovocných drevín. S časťou z nich sa mohli návštevníci zoznámiť priamo na mieste formou výstavy starých odrôd z tohto regiónu.

Výstava starých odrôd
Výstava starých odrôd   foto: Roman Straňák


Vo väčšine stánkov mohli návštevníci priamo ochutnať výrobky, podiskutovať aj nadviazať priame kontakty s výrobcami potravín.

Ochutnávka bola vo väčšine stánkov
Ochutnávka bola vo väčšine stánkov foto: Roman Straňák
Miestná produkcia
Lekváre, čaje a rôzne nátierky z neďalekého Trenčianskeho Jastrabia  foto: Roman Straňák


Za sprievodu spevu a hudby ponúklo rôzne aktivity pre deti Centrum voľného času z Púchova

Za sprievodu spevu a hudby
Za sprievodu spevu a hudby   foto: Roman Straňák


Svoj stánok tu mala aj Fakulta ekológie a environmentalistiky (Technická univerzita vo Zvolene), ktorá prezentovala študijné odbory, poskytovala metodické príručky pre školy zamerané na environmentálnu výchovu, propagovala projekt Sokratov inštitút a aktivity študentského Ekocentra.

O postupnú premenu škôl v oblastiach odpad, voda, energia, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie a úradovanie, zeleň a ochrana prírody sa snaží medzinárodný program Zelená škola, ktorá tu mala svoj stánok.

Ľudia sa často zastavovali pri kompostoch, ktoré boli v sklenených dózach. Mohli si tu vybrať ten „svoj kompost“, ktorý sa im páči najviac a zahlasovať zaň vhodením lístka s písmenom do urny, čím sa zapojili do voľby „Miss kompost“.

Súťaž organizovali Priatelia zeme SPZ spolu s Centrom environmentálnych aktivít. Niektorí sa v ňom prehrabávali prstami, niektorí si privoňali a nakoniec zahlasovali za svoju Miss.

Stánok Miss kompost 2013
Stánok Miss kompost 2013   foto: Roman Straňák

 
Ako čas išiel, ľudí začalo vo veľkom pribúdať. Na jarmok prišli ľudia rôznych vekových skupín a z rôznych kútov Slovenska. Ochutnávali, diskutovali, nakupovali...

Na jarmoku nesmie chýbať kultúrny program, tak tomu nebolo inak ani tento rok. Program začal o 14:00 spevom Horany a jej syna, ktorý hral na gitare. Spievala piesne o jej živote. Poukazuje v nich na život mimo mesta.

Vystúpenie Horany a jej syna
Vystúpenie Horany a jej syna   foto: Roman Straňák

 
Počas programu o 15:00 sa začali vyhlasovať výsledky „ Biopotravina roka 2013“. Cenu získala firma Ekotrend Myjava za výrobok BIOMILA Špaldové celozrnné cestoviny - penne.

BIOpotravina roka 2013 - špaldové penne
BIOpotravina roka 2013 - špaldové penne   foto: Roman Straňák

 
Neskôr vyhlásili aj „Miss kompost“, kde 1. miesto vyhral Peter Kuna. Okolo 17:00 vystúpila jazzová skupina Patra Jazz Band – jazzový koncert, ktorej líderka Patrícia Páleníčková striedavo spievala anglické a slovenské pesničky. Vystúpenia Horany a jej syna a Patra Jazz Bandu zaujali plné hľadisko.

1. miesto Miss kompost
1. miesto Miss kompost vyhral Peter Kuna   foto: Roman Straňák

 
Organizátor BIOjarmoku Mgr. Richard Medal zastupujúci Centrum environmentálnych aktivít hodnotil ročník ako úspešný.

Organizátor BIOjarmoku v Trenčíne Richard Medal
Organizátori BIOjarmoku v Trenčíne Richard Medal s manželkou  foto: Roman Straňák

 
Domáci Trenčania prišli aj na bicykloch, pretože tak mohli získať lístok do tomboly. Využil som možnosť porozprávať s ľuďmi, či už pri samotných stánkoch alebo priamo na námestí.

Farmári boli ústretoví a ochotne odpovedali. Zisťoval som, ako dlho sa svojmu remeslu venujú a koľko námahy a síl musia pri tom musia vynaložiť. Často sa v odpovediach sťažovali na to, že štát v malej miere podporuje predaj výrobkov z dvora. Tým, že pracujú na malých poliach a so staršími strojmi, ich výrobky nemôžu cenovo konkurovať chemicky upraveným potravinám vyrábaných vo veľkých potravinárskych firmách. Napriek tomu majú svojich stálych zákazníkov, ktorí radšej uprednostnia potraviny kúpené u nich (zemiaky, zelenina) pretože vedia, že im vydržia dlhšie, majú výraznejšiu chuť a sú zdravšie. Niektorí z nich sa snažia predávať svoje výrobky aj cez internet.

Návštevníci biojarmoku boli spokojní s množstvom ponúkaných výrobkov, no prijali by organizovanie takýchto podujatí častejšie. Mnohí z nich sem chodia každoročne. Niektorí si chodia na jarmok kúpiť niečo pre svojich blízkych alebo si len oddýchnuť od každodenného zhonu.

Navrhovali presunutie jarmoku z piatka na sobotu vzhľadom k ich pracovným povinnostiam. Sťažovali sa mi, že ponuka biovýrobkov v kamenných predajniach je málo dostupná.

Jarmok som absolvoval od jeho úplného začiatku až po jeho koniec. Organizácia celého jarmoku ma príjemne prekvapila.

 

Reportáž vznikla v rámci predmetu Environmentálna výchova Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene

Ďakujem za rozhovory:
EkoFarm Podskalie, Zdravica, Víno Natural Domin a Kusický Veľký Krtíš, OZ Prales, Priatelia Zeme, Domáce babičkine dobroty Soňa Adámková, Časopis Bílé Karpaty, CVČ Včielka Púchov, Prírodné záhrady poradenstvo, Lienka, EMKO, spol. s.r.o. Horná Súča, Ovocná Farma a sušiareň Kubra, Ing. Ján Chrenko Dvor Morgov, SHR, Surya Centrum o. z., Ovocná školka Bojkovice Radim Pešek, Biodynamic Libichava s. r. o., Búšlak oil, Dunajský Klátov, Bioopekáreň Dunajská Lužná, Zdravica, Moštárna Hoštětín s.r.o, Salaš Pružina Oľga Apoleníková, Sonnentor Čejkovice, Ekotrend Myjava, Správa CHKO Biele Karpaty, Centrum environmenálnych aktivít

BIOjarmok v Trenčíne jarmoky
Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Roman Straňákštudent 3. semestra Fakulty ekológie aenvironmentalistiky Technickej Univerzity vo Zvolene.

Diskusia: Trenčiansky BIOjarmok: chute, kontakty, ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií