BIO spotrebiteľ

Víťazi 1. ročníka LITTER LESS cestujú do Štokholmu

20.01.2014 10:49
Osem Mladých reportérov pre životné prostredie bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnom workshope v Štokholme v dňoch 24.-26. januára 2014.
Víťazi 1. ročníka LITTER LESS cestujú do Štokholmu
Víťazi 1. ročníka LITTER LESScestujú do Štokholmu

Mladí reportéri pre životné prostredie, ktorí zvíťazili na Slovensku v kategóriách článok, fotografia a video v 1. ročníku medzinárodnej kampane LITTER LESS (v šk. roku 2012/2013), už balia kufre do Štokholmu.

Cieľom medzinárodného workshopu je rozvoj novinárskych zručností v spolupráci s profesionálnymi žurnalistami a vzájomných kontaktov medzi mladými reportérmi z desiatich krajín.

Workshopu sa zúčastnia Mladí reportéri pre životné prostredie z 10 krajín, kde bola v šk. roku 2012/2013 realizovaná kampaň LITTER LESS: Kanada, Lotyšsko, Francúzsko, Nemecko, Kazachstan, Macedónsko, Malta, Čierna Hora, Rumunsko a Slovensko.

Štokholm
Štokholm

Štokholm bol pre workshop vybraný ako príkladné mesto v starostlivosti o životné prostredie. V roku 2010 boli „Benátky severu“ ocenené titulom „Európske hlavné zelené mesto“.

Okrem praktickej reportérskej práce čakajú Mladých reportérov odborné prednášky a workshopy. V desiatich medzinárodných tímoch navštívia švédske organizácie, ktoré poskytnú príklady dobrej praxe na minimalizáciu znečistenia, odpadov alebo spotreby. Svoje zistenia účastníci workshopu spracujú formou článkov, fotografií alebo videí a predstavia ich laickej verejnosti i novinárom formou výstavy v nedeľu 26. 1. o 16:00 hod v hoteli Rica Hotel Kungsgatan.

Medzinárodnú kampaň LITTER LESS zastrešuje Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE) so sídlom v Kodani. Finančne kampaň podporuje spoločnosť Wrigley. Cieľom je motivovať mladých ľudí, aby prostredníctvom environmentálnej žurnalistiky upozorňovali na odpadové problémy vo svojom okolí a v spolupráci so školami, verejnosťou a kompetentnými pracovníkmi hľadali riešenia na ich odstránenie.

Medzinárodná riaditeľka programu Mladí reportéri pre životné prostredie, Anna Normann:

„Pre týchto študentov z desiatich krajín bude veľmi inšpiratívne stretnúť sa a môcť sa podeliť o nadšenie pre environmentálnu žurnalistiku, ako aj mnohé inovatívne prístupy v oblasti vzdelávania pre udržateľný rozvoj“

 Mladí reportéri, ktorí budú v Štokholme reprezentovať Slovensko

 • Veronika Moncoľová , ZŠ Juraja Fándlyho, Sereď
 • Adriána Henčeková, ZŠ Ing. O Kožucha, Spišská Nová Ves
 • Juraj Filip Holéci, ZŠ U Filipa, Banská Bystrica
 • Daniel Kozák, Gymnázium Sv. Tomáša Akvinského, Košice
 • Marek Mihok, Gymnázium Sv. Tomáša Akvinského, Košice
 • Dominika Štefunková, Obchodná Akadémia - bilingválne štúdium, Trnava
 • Viktória Vaščáková, Gymnázium Dubnica nad Váhom
 • Natália Mrázová, Katedra žurnalistiky FiF UK, Bratislava
Mladí reportéri pre životné prostredie Kampaň LITTER LESS (Menej odpadu)
Hodnotenie: 60%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Víťazi 1. ročníka LITTER LESS cestujú do ...  Pridať názor na článok  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií