BIO spotrebiteľ

Krok vedľa: Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR podporilo „Ekohru“ obchodného reťazca

28.01.2014 18:22
Kým eko-pedagógovia vedú deti k minimalizovaniu spotreby a odpadov, napríklad aj, podporou pitia vody z vodovodu radšej ako kupovanej, balenej v PET fľašiach ...
Myslite EKOlogicky
Myslite EKOlogicky foto: www.lidl.sk

Ministerstvo školstva SR urobilo ťažko obhájiteľný krok: oficiálne podporilo marketingovú aktivitu obchodného reťazca, ktorý formou „ekohry“ (spotrebiteľskej súťaže) „Myslite EKOlogicky“ nabáda školy, aby zberali plastové fľaše, pričom najlepšie školy majú za odmenu získať športové ihriská.

Sieť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA reagovala na tento krok Ministerstva školstva formou otvoreného listu ministrovi Čaplovičovi.

V liste vyjadrila znepokojenie, že podporou „Ekohry“ Ministerstvo školstva oficiálne deklarovalo kladný postoj k marketingovým kampaniam, spotrebiteľským súťažiam a podporu konzumného životného štýlu prostredníctvom škôl.

V závere listu eko-pedagógovia zo Špirály pozývajú ministra Čaploviča ku spolupráci:

„Prosím, kontaktujte nás v prípade, ak máte záujem navštíviť školy, ktoré sú svojou prácou v oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania vzorové (napríklad tie, ktoré získali medzinárodný certifikát Zelená škola) a príďte diskutovať o tom, aké opatrenia pre podporu environmentálnej výchovy školy skutočne potrebujú.

Zároveň Vás úprimne a srdečne pozývame na rokovanie pracovnej skupiny pre tvorbu novej Koncepcie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, ktorá sa uskutoční 4. 2. 2014 v Žiline.“

Aký je Váš názor na EKOhru?

A čo si myslíte o „Ekohre“ Vy? Je v poriadku, že Ministerstvo školstva podporilo spotrebiteľskú súťaž obchodného reťazca LIDL?

Špirála Súťaž: Myslite EKOlogicky program pre školy pre školy PET fľaše Ministerstvo školstva LIDL Kampaň LITTER LESS (Menej odpadu) EKO hry
Hodnotenie: 92%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Krok vedľa: Ministerstvo školstva vedy, ...

  Re: Krok vedľa: Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR podporilo „Ekohru“ obchodného reťazca

  Celý systém s PET obalmi je neobhájiteľný.Každý kto produkuje nebezpečné odpady je povinný ich likvidovať spôsobom,aby nezaťažil životné prostredie.Naše promafiánske zákony túto povinnosť z výrobcu,ktorý do nich balí potraviny preniesli na spotrebiteľa a teraz dokonca za pomoci ministerstva školstva idú oblbovať deti. Učitelia,prečo už nestojíte v Paštikárove pred ministerstvom?Čo chcete naučiť deti?Že kto má peniaze je najekologickejší pod slnkom?
  Ida Medzižiarska   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Krok vedľa: Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR podporilo „Ekohru“ obchodného reťazca

  Skúste si najprv zodpovedať otázku, či slovenské domácnosti naozaj zvýšia svoju spotrebu nápojov v PET flašiach (na ktorej je celá argumentácia postavená). Moja odpoveď je, že nie. A ak áno,tak to bude na úrovni štat.chyby. Na druhej strane je vidieť decká ako behajú s vrecom a zbierajú fľaše.
  Ak má nejakú eko-výchovu narušiť takáto súťaž, ktorá ma skôr neutrálne, až pozitívne vplyvy (prevládajú), tak je to s tou výchovou dosť bieda..
  Ján Varga   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Krok vedľa: Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR podporilo „Ekohru“ obchodného reťazca

  Dam aj ja nejake otazky ak dovolite. Skola ma ucit nie len zbierat a triedit odpad, ale aj to ako vytvarat menej odpadu!

  Otazka totiz nestoji tak, ci sa zvysi spotreba PET napojov, ale ci sa znizi spotreba PET flias a teda ci sa znizi mnozstvo PET odpadu, ked sa to rozhodlo ministerstvo podporit?

  Niekedy aj dobry umysel moze mat trosku iny vysledok. Tie organizacie pravdepodobne nekritizuju zber pet flias ako taky, ale nieco ine, len treba citat s porozumenim :-)
  Pavol   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Krok vedľa: Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR podporilo „Ekohru“ obchodného reťazca

  obsiahlejsie sa vyhodnoteniu celej akcie venujem tu na webe spirala.sk v clanku Separovanie odpadu nie je zakladna priorita environmentalnej vychovy
  Richard Medal   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií