BIO spotrebiteľ

Ovocná farma Kubra
Seriál o prírodnej záhrade (1)

31.01.2014 07:54
Minulý rok ste mali možnosť sa na tejto stránke stretávať s článkami o menej známom netradičnom ovocí a taktiež o záhradných prácach v jednotlivých ročných obdobiach, ktoré vykonávame na našej farme v Kubrej.
Pohľad do záhrady
Pohľad do záhrady foto: Ovocná farma Kubra

Dnes by sme vám radi predstavili našu ovocnú farmu, ktorá je prírodnou záhradou.

Prírodná záhrada je taká, ktorá je v súlade s prírodou a vládne v nej harmónia a prirodzená krása. V takejto záhrade sa nepoužívajú chemické postreky ani umelé hnojivá. Jednotlivé rastliny a prvky medzi sebou spolupracujú a pomáhajú si k prežitiu. Je to záhrada, ktorá prináša dostatok chutných plodov pre človeka aj živočíchy.

Postupne sme si v nej vybudovali jednotlivé permakultúrne prvky, ako napr.: ježovník, hmyzí hotel, jazierko, bylinkovú špirálu, vyvýšený záhon, jašteričník.

Postupne vám ich budeme približovať v jednotlivých článkoch počas roka.

Pár slov o našej farme Kubrej

Jedlý les - ovocná farma Kubra
Jedlý les foto: Michal Opeta

Sme mladá rodinka starajúca sa o živú záhradu. Pokračujeme v odkazoch našich predkov, ktorí sa venovali pestovaniu a ovocinárstvu. Venujeme sa pestovaniu starých ovocných odrôd, hlavne jabloní, ktoré sú pestované vysokokmenným spôsobom.

Pestujeme aj netradičné alebo menej známe druhy ovocia ako mišpuľa, dula, zimolez, muchovník, rakytník, dulovec, arónia, moruša a iné. Záhrada nám poskytuje taktiež rôzne semená, hľuzy, bylinky, vinič a taktiež bobule a iné plody vhodné pre našich živočíšnych pomocníkov.

V záhrade využívame dizajn jedlého lesa, čo nám umožňuje zapájať a využívať všetkých sedem úrovní (etáží). Snažíme sa vytvoriť miesto, kde by naše deti mohli bližšie spoznať prírodu a svoje životné prostredie.

Zmes sušeného ovocia Jahrada - ovocná farma Kubra
Zmes sušeného ovocia Jahrada foto: Klaudia Medalová

V súčasnosti máme asi 20 rodiacich odrôd jabloní, 5 druhov hrušiek a niekoľko druhov sliviek. Ďalej čerešne, višne, moruše a niekoľko druhov orechov. Ovocie z našich záhrad je pestované prírodným spôsobom - bez použitia chemických postrekov a hnojív. Našou prvotnou myšlienkou v záhrade bola potravinová sebestačnosť, teda dopestovať dostatok ovocia a zeleniny pre našu rodinu. Počas roka sa nám darí vytvárať i prebytky, ktoré potom ponúkame čerstvé alebo spracované na džemy a sirupy. Väčšia časť našej úrody je sušená v domácej sušiarni, ovocie sušíme do 42° C, čím si zachováva všetky výživné látky, vitamíny a prirodzenú ovocnú chuť.

Tradície Bielych Karpát ®
Tradície Bielych Karpát ®

Sme hrdí, že naše ovocie získalo regionálnu ochrannú známku Tradície Bielych Karpát, ktorá zaručuje, že takéto výrobky sú kvalitné, majú v danom regióne tradíciu, pri ich výrobe boli použité miestne suroviny a boli vyrobené s ohľadom na životné prostredie.

Aj vďaka tejto značke sa môžete s  nami a s našimi produktmi stretnúť na tradičnom Biojarmoku v Trenčíne alebo nás navštíviť a kúpiť si ich priamo u nás na farme.

Ovocný sad - ovocná farma
Ovocný sad foto: Ovocná farma Kubra
Jazierko v prírodnej záhrade
Jazierko v prírodnej záhrade foto: Ovocná farma Kubra
Vodný systém
Vodný systém foto: Ovocná farma Kubra
Domáce sušené rajčiny plné slnka - farma Kubra
Domáce sušené rajčiny plné slnka foto: Klaudia Medalová
Sušené jabĺčko - Ovocná farma
Sušené jabĺčko foto: Ovocná farma Kubra
Tradície Bielych Karpát sušenie ovocia Prírodná záhrada potravinová sebestačnosť permakultúra Ovocná farma Kubra
Hodnotenie: 88%, 15 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Ovocná farma ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií