Jesenný cesnak vydrží pri dobrom skladovaní asi päť, jarný až osem mesiacov. Samozrejme, musí byť v suchu a tme, dobre vysušený, zviazaný do vencov alebo samostatne v debničkách. Ideálna teplota je 0 až 2 °C.
Dlhodobé skladovanie je možné po spracovaní cesnakových strúčikov sušením, lisovaním, nakladaním v nálevoch alebo pomletím a naložením do soli.
Mrazenie pod -12 °C nie je vhodné, nakoľko sa ničia dôležité látky, hlavne alicín.
O skladovaní ovocia a zeleniny sa môžete viac dočítať v článku Skladovanie zeleniny a ovocia v zime.
Strúčiky cesnaku nakrájame na tenké plátky a sušíme ako huby až do fázy, keď sa lupienky dajú ľahko zlomiť. Usušený cesnak pomelieme na mäsovom mlynčeku, najprv cez riečicu s väčšími, potom s menšími otvormi. Nakoniec preosejeme cez sitko. Jemný prášok používame na hrianky a na zemiakové placky, hrubší napríklad do mäsa. Nasypeme ho do menších pohárikov a odložíme do chladu. Cesnak tak nesplesnivie ani nezhnije.
Cesnak ošúpeme, prelisujeme lisom na cesnak alebo pomelieme na mäsovom mlynčeku, na 1 kg cesnaku hneď pridáme 250 g soli, môže byť aj morská. Ak chceme cesnak uskladňovať dlhšie ako pol roka, dávku soli zvýšime na 500 g. Používame všade tam, kde pridávame čerstvý cesnak. Takto využijeme cesnak ešte dlho, čerstvý by nám už určite nevydržal.
Ďalšou možnosťou je naložiť ošúpaný cesnak do olivového oleja, ktorý môžeme ešte dochutiť rôznymi bylinkami podľa chuti.