BIO spotrebiteľ

Čo sú prírodné záhrady?

01.03.2014 09:00
Prírodná záhrada je miestom, kde spolunažívajú človek, rastliny a živočíchy vo vzájomnej symbióze. Podporuje pestrosť voľne žijúcich druhov živočíchov a rastlín na záhrade.
Prírodné záhrady na Slovensku
Prírodné záhrady - oázy pre život     foto: Klaudia Medalová

V prírodnej záhrade nájdeme pokoj, načerpáme inšpiráciu a môžeme prežívať pocity harmónie s prírodou. Je to miesto, ktoré nás privádza ku koreňom našej existencie a umožňuje nám úplne bezprostredne spoznávať zmysel nášho života, lebo pri práci v záhrade je naša činnosť zameraná na život. Zároveň máme možnosť získať zdravé a vlastnoručne dopestované potraviny.

Stále viac ľudí si začína uvedomovať, že príroda sme my sami a zároveň naše životné prostredie. Obzvlášť naša strava by mala byť prírodná a prirodzená, chceme cítiť jej vôňu a chuť, dotýkať sa jej a poznávať ju. Záhrada môže ukazovať, ako možno aj v podmienkach malého pozemku zabezpečiť samozásobenie rodiny zdravými potravinami.

Vyžaduje to ale určitú zmenu myslenia. Dnes to vyzerá tak, akoby ľudia zabudli, že príroda funguje aj sama. Záhrada nemusí byť len miestom úmornej práce a driny, kde sa žiadna úroda nezaobíde bez použitia chemických postrekov či umelých hnojív. Človek by mal byť v nej len taký správca, ktorý dizajnuje a dotvára jednotlivé prvky v nej. Človek v nej nebojuje, práve naopak, spolupracuje ako s rastlinami, tak so živočíchmi. Neexistuje tu pojem ako škodca či burina. Zároveň rešpektuje a využíva prírodné podmienky konkrétneho pozemku. Prednosť tu majú ekologické šetrné postupy hospodárenia.

Polykultúra v prírodnej záhrade
Polykultúra v prírodnej záhrade    foto: Klaudia Medalová


Pri navrhovaní sa využívajú prvky a postupy permakultúry, využívajú sa domáce, zväčša pôvodné rastlinné druhy, stromy, kry či bylinky.

Záhrada môže mať zároveň funkciu semennej banky, kde sa budú pestovať a rozširovať semená odrôd a menej známych odolných druhov zeleniny a ovocia.

Prírodnú záhradu môžeme vytvoriť prakticky z akejkoľvek záhrady, či už modernej alebo tradičnej dedinskej. Taktiež sa ňou môže stať súkromná, ale aj mestská či školská záhrada. Takáto záhrada môže byť uzavretá, slúžiaca len pre potreby rodiny alebo otvorená, ktorú môžu ľudia navštevovať a formou konzultácií alebo praktických kurzov sa o jej fungovaní a ekologickom pestovaní dozvedieť viac.

Prírodné záhrady, fotografie

Pestrosť v prírodných záhradách
Pestrosť v prírodnej záhrade foto: Klaudia Medalová
Jašterica v záhrade
V prírodnej záhrade nájde svoj domov množstvo živočíchov foto: Alena Pohorencová
Indickí bežci
Indickí bežci pomáhajú regulovať výskyt slizniakov v prírodnej záhrade foto: Klaudia Medalová

 

Kniha o prírodných záhradách

Moja prirodna zahrada – príručka záhradného vedenia pre všetkých milovníkov prírodných záhrad
Moje přírodní zahrada – príručka záhradného vedenia pre všetkých milovníkov prírodných záhrad
vlastné semená prírodné záhrady Prírodná záhrada potravinová sebestačnosť permakultúra
Hodnotenie: 82%, 10 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Súvisiace články


Diskusia: Čo sú prírodné ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií