BIO spotrebiteľ

Patrí rašelina do prírodnej záhrady?

18.03.2014 16:00
V prírodnej záhrade sa hospodári v súlade s prírodou. Preto je používanie umelých hnojív a pesticídov vylúčené. K týmto dvom základným kritériám ale patrí ešte tretie: nepoužívanie rašeliny pre úpravu a obohatenie pôdy.

Prečo je nepoužívanie rašeliny také dôležité, že to patrí medzi základné kritériá pre udelenie certifikátu prírodnej záhrady?

Čo je rašelina?

Rašelina je nahromadený, čiastočne rozložený rastlinný materiál. Vzniká pri rozklade machov, tráv alebo stromov vo vlhkom prostredí, tzv. rašelinisku. Vznikala milióny rokov nedokonalým rozkladom týchto rastlín pod vodou za nedostatočného prísunu kyslíka. Podľa dostupných zdrojov, celosvetové zásoby rašeliny pokrývajú približne 2 % povrchu Zeme (asi 3 milióny km?).

Rašelinu dnes pridávajú do rôznych záhradných substrátov, preto je dôležité si preštudovať ich zloženie. Väčšinou je to ale tak, že skoro všetky substráty sú založené na rašelinovom základe.

Substrát na BIO pestovanie
Substrát na BIO pestovanie s obsahom rašeliny
Bio kompost bez rašeliny
Bio kompost bez rašeliny

Používaniu takýchto hotových pôdnych zmesí by sme sa teda mali vyhnúť alebo uprednostniť také, ktoré majú nápis „neobsahuje rašelinu“.

Prečo sa rašelina nemôže používať v prírodnej záhrade?

Rašelinisko je biotopom pre vzácne druhy rastlín a živočíchov - Rosička okrúhlolistá
Rašelinisko je biotopom pre vzácne druhy rastlín
a živočíchov - ohrozená rosička okrúhlolistá

Jedným z dôvodov je aj to, že pri ťažbe rašeliny sa ničí vzácny biotop, ktorý sa tvoril milióny rokov.

Ťažbou rašeliny dochádza k ničeniu a poškodzovaniu životného prostredia.

Takýmto ťažením sa nielen nenávratne ničia rašeliniská, ale aj živočíchy obývajúce obývajúce takéto územia prichádzajú o svoj životný priestor.


Ako nahradiť rašelinu?

Substrát bez rašeliny je vhodný do prírodných záhrad.
Substrát bez rašeliny vhodný do prírodných záhrad.
foto: www.scottarboretum.org

Kompostom
Rašelinový substrát môžeme nahradiť kvalitným záhradným kompostom, ktorý vzniká zo záhradného a domového odpadu. Takéto kompostovanie je jednoduché a lacné pre každého majiteľa záhrady.

Zeminou s krtincov
Hotové rašelinové substráty sa často používajú na presádzanie alebo sadenie rastlín. Tu môžeme namiesto toho použiť zem z krtincov, je oddýchnutá, kyprá a bez semien. A aj na tomto príklade vidíme to, že v prírodnej záhrade nie je ani krtko nepriateľ.

Vhodným výberom rastlín
Pokiaľ pestujeme v záhrade rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu ako napr. azalky, rododendrony, vresy a vresovce, čučoriedky či brusnice je možno vhodné porozmýšľať, či je nutné pestovanie práve takýchto rastlín. Existuje totiž množstvo iných, ktoré nepotrebujú takú starostlivosť a zmenu vlastností pôdy.

Muchovník
Muchovník, náhrada klasických čučoriedok
foto: Alena Pohorencová

U nás na farme sme si zvolili pre pestovanie viaceré odrody zimolezu a muchovníka, ktoré nepotrebujú zmenu pH pôdy a pritom ich plody sa kvalitou a výživovou hodnotou vyrovnajú klasickej čučoriedke.

Použitím ihličia, kôry a pilín
Ak už ale máte v záhrade zasadené aj také rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu, nie je potrebné ich ničiť a vykopávať. Použitie rašeliny môžeme nahradiť ihličím alebo drvenou kôrou či pilinami namočenými v octe(!). Piliny (kôru) namočíme do octovej vody a po zmeraní lakmusovým papierikom zistíme pH (ideálne okolo 5). Takto si pripravíme náhradu rašelinového substrátu, ktorý môžeme pridávať priamo k rastlinám.

substráty rašelina prírodné záhrady kyslá pôda kompostovanie
Hodnotenie: 83.4%, 29 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Súvisiace články


Diskusia: Patrí rašelina do prírodnej ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií