BIO spotrebiteľ

Ježovník

02.07.2014 08:47
Jež sa cíti najlepšie v záhrade s rozmanitým usporiadaním, kde má dostatok potravy. Za súmraku a po večeroch, kedy vychádza, si v takýchto záhradách hľadá rôzny hmyz a slimáky.

Ježko ako úkryt využíva kvitnúcu lúku a na oddych potrebuje živý plot. Aby mohol nerušene prechádzať zo záhrady do záhrady, mali by sme upustiť od stavby vysokých murovaných plotov alebo od oplotenia zajačím pletivom. Ak aj predsa takýto plot postavíte, je dobré na jeho spodnom okraji nechať približne 10 cm vysoký prechod pre ježka.

Aby mohol v našej záhrade stráviť zimu, mali by sme mu poskytnúť na zimovanie vhodné podmienky, a to aspoň hromadu lístia, vetiev a slamy. Pri prehadzovaní slamy nepoužívame vidly, mohli by sme ešte zimujúce ježe skoro na jar vážne ohroziť.

Ježko si najčastejšie buduje zimovisko v živých plotoch, preto by sme ich nemali na zimu príliš hlboko zrezávať a čistiť. Veľké korene stromov, kopy dreva, hromady konárov alebo kopa čečiny či slamy mu slúžia ako obydlie. To všetko sú prvky, ktoré ak ich nepoužijeme do kompostu, nemusíme ich vyhadzovať, ale môžeme si v záhrade vyčleniť tzv. „divoký kút“, kde budeme postupne tento organický materiál prihadzovať. Takto vytvoríme ideálne úkrytové miesto pre ježe.

Môžeme mu ale tiež vybudovať trvácny drevený príbytok, ktorý prihrnieme vrstvou zeminy a lístia. Základy by mali byť 40 x 60 cm veľké, výška 30 – 35 cm s veľkosťou vstupného otvoru 12 x 12 cm. Vnútro môžeme vystlať slamou alebo suchým lístím. V prírodnej záhrade si ale určite nájde množstvo vhodných aj prirodzených úkrytov.

Ježovnik
Ježovnik foto: Alena Pohorencová
Drevený domček pre ježka
Drevený domček pre ježka foto: Alena Pohorencová
Ježko vychádza z úkrytu navečer
Ježko vychádza z úkrytu navečer foto: Alena Pohorencová
Ježko v nebezpečenstve sa skrúti do klbka
Ježko v nebezpečenstve sa skrúti do klbka foto: Alena Pohorencová
Ježko je v prirodnej zahrade
Ježko je v prirodnej zahrade ako doma foto: Alena Pohorencová
ježovník divoký kút
Hodnotenie: 93.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Súvisiace články


Diskusia: Ježovník ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií