Ježko ako úkryt využíva kvitnúcu lúku a na oddych potrebuje živý plot. Aby mohol nerušene prechádzať zo záhrady do záhrady, mali by sme upustiť od stavby vysokých murovaných plotov alebo od oplotenia zajačím pletivom. Ak aj predsa takýto plot postavíte, je dobré na jeho spodnom okraji nechať približne 10 cm vysoký prechod pre ježka.
Aby mohol v našej záhrade stráviť zimu, mali by sme mu poskytnúť na zimovanie vhodné podmienky, a to aspoň hromadu lístia, vetiev a slamy. Pri prehadzovaní slamy nepoužívame vidly, mohli by sme ešte zimujúce ježe skoro na jar vážne ohroziť.
Ježko si najčastejšie buduje zimovisko v živých plotoch, preto by sme ich nemali na zimu príliš hlboko zrezávať a čistiť. Veľké korene stromov, kopy dreva, hromady konárov alebo kopa čečiny či slamy mu slúžia ako obydlie. To všetko sú prvky, ktoré ak ich nepoužijeme do kompostu, nemusíme ich vyhadzovať, ale môžeme si v záhrade vyčleniť tzv. „divoký kút“, kde budeme postupne tento organický materiál prihadzovať. Takto vytvoríme ideálne úkrytové miesto pre ježe.
Môžeme mu ale tiež vybudovať trvácny drevený príbytok, ktorý prihrnieme vrstvou zeminy a lístia. Základy by mali byť 40 x 60 cm veľké, výška 30 – 35 cm s veľkosťou vstupného otvoru 12 x 12 cm. Vnútro môžeme vystlať slamou alebo suchým lístím. V prírodnej záhrade si ale určite nájde množstvo vhodných aj prirodzených úkrytov.