BIO spotrebiteľ

Bio konopná bravčová masť - Česká biopotravina 2014

12.09.2014 10:41
Českou biopotravinou roka 2014 sa stala Bio konopná bravčová masť z ekologicky chovaných ošípaných z Vysočiny. Biofarma Sasov má teda na svojom konte ďalší úspech so svojimi biovýrobkami.

Zvíťazila bravčová masť

Bio konopná bravčová masť
Bio konopná bravčová masť
Česká biopotravina roka  foto: PRO-BIO

Celkovým víťazom súťaže Česká biopotravina 2014 sa stal jedlý živočíšny tuk obsahujúci bio konopný sušený list macerovaný v horúcej vyškvarenej bio bravčovej masti.

Odbornú porotu presvedčil svojou jemnou chuťou, inovatívnosťou výrobku a tiež tým, že všetky použité suroviny sú tuzemské, vrátane konope. V masti je vylúhovaný ručne zberaný list a kvet konope poľskej odrody Bialobrzeskie. Konope sa pestuje priamo v Sasove. Na jeho šetrné sušenie sa využíva odpadné teplo z miestnej bioplynovej stanice.

„Sme svedkami dlhodobej polemiky o tom, či sú biopotraviny zdravšie. Prirodzené spojenie kvalitnej bravčovej masti s liečivým konope robí z nášho biovýrobku takmer funkčnú potravinu. Konvenčné potraviny majú svoje ,éčka‘, my ich nahrádzame bylinami,“ uviedol majiteľ biofarmy Sasov Josef Sklenář.

Na vývoji výrobku sa podieľala spoločnosť Hempoint. Celú produkciu testuje certifikované laboratórium Vysokej školy chemicko-technologickej.

Ďalšie ocenenia

V čiastkových kategóriách súťaže uspeli sterilizované Černíkovické uhorky Miloša Kurky (Královohradecký kraj) a Bio cukrový hrášok z Horňáckej farmy v Hrubej Vrbke (Juhomoravský kraj). Biovínom 2014 sa stalo Rulandské šedé,oranžové víno,výber z hrozna 2013, spoločnosti Víno Marcinčák (Juhomoravský kraj).

Potraviny zaradené do kategórií: biopotraviny rastlinného pôvodu, biopotraviny živočíšneho pôvodu a biopotraviny pre gastronómiu, pochutiny a ostatné, hodnotila porota na čele s popularizátorom dobrého jedla Pavlem Maurerom.

„Som nadšený nebývalou kreativitou bioproducentov. Snažia sa hľadať nové produkty alebo oprašovať staré dobré tradície a záleží im na názve a obale výrobku," uviedol.

Ocenené výrobky čiastkových kategórií budú môcť výrobcovia označiť logom Českej biopotraviny 2014 pre danú skupinu produktov. Celkový víťaz má právo užívať pre svoj výrobok označenie Česká biopotravina 2014. Ceny si víťazi prevezmú počas slávnostného večera pri príležitosti medzinárodnej konferencie Bioakademie 11. septembra 2014 na zámku v Lednici. Súťaž je organizovaná pod záštitou ministra poľnohospodárstva Mariana Jurečku a ústredného riaditeľa SZPI Martina Klanicu.

Česká biopotravina 2014

Súťaž Česká biopotravina sa konala po 13. krát. Tento rok zapojilo do súťaže 74 výrobkov.

 

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková

Kontakt:

 • Sylva Horáková, PR soutěže Česká biopotravina 2014, (tel.: 604115762, naseprobio@gmail.com)
 • Odborné informácie, Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců (tel.: 583 216 609, 725 571 027, pro-bio@pro-bio.cz).

 

Česká biopotravina roka bravčová masť Biofarma Sasov
Hodnotenie: 70%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Bio konopná bravčová masť - Česká ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Biopotraviny, bioprodukty
  Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií