BIO spotrebiteľ

BIO jarmok je tu, oslava prírodných vôní, chutí a krás

25.09.2014 10:39
V piatok 26. septembra sa v Trenčíne na Mierovom námestí v čase od 10:00 do 17:00 hod uskutoční 4. ročník Trenčianskeho BIO jarmoku. Vyvrcholením podujatia bude vyhlásenie Slovenskej biopotraviny roka 2014, historicky už desiatej v poradí, o 15:15 hod. BIO jarmok organizuje Centrum environmentálnych aktivít (CEA) v spolupráci s Mestom Trenčín.

Účasť na BIO jarmoku prisľúbilo deväť výrobcov biopotravín, z toho jeden z Českej
republiky. Ponuku biopotravín - chlieb a pečivo, špaldová múka a cestoviny, čaj, káva, víno, ovocné šťavy, džemy a ovocné destiláty - doplní miestny výrobca medu a medoviny s regionálnou známkou Tradície Bielych Karpát a špaldová pekáreň z Ivanoviec.

Je smutné, že v Medzinárodnom roku rodinných fariem došlo k sprísneniu administratívnych požiadaviek pre povolenie predaja na miestnych trhoch, v dôsledku čoho sa nepodarilo zabezpečiť účasť na BIO jarmoku menších výrobcov z minulých rokov. V čase, keď sa hitom stávajú čerstvé a regionálne produkty a spotrebitelia sa dožadujú farmárskych trhov, došlo u nás k ďalšiemu sprísneniu požiadaviek. Pre ilustráciu, každý predajca musí doložiť naskenovaných päť druhov dokumentov, aby dostal povolenie k predaju na jarmoku. Takže kým štát na jednej strane deklaruje, že podporuje malých farmárov, v skutočnosti robí presný opak.

V dôsledku sprísnenej legislatívy menší výrobcovia zaujali postoj: "Za týchto okolností nemám záujem sa zúčastniť".

Pred kým alebo pred čím štát takto urputne "chráni" návštevníkov jarmokov?!

BIO jarmok je tu
BIO jarmok je tu foto: Klaudia Medalová

 

BIO jarmok však tradične nebude len o predaji, ale aj o šírení informácií pre zdravý a udržateľný spôsob život. Bielokarpatský ovocný program o.z. Pre Prírodu priblíži tradičné sorty ovocia. Priatelia Zeme - SPZ opäť vystavia vzorky kompostov, z ktorých účastníci BIO jarmoku vyberú "Miss Kompost 2014" (vyhlásenie výsledkov o 16:30). Ďalšie info-stánky pripravili Zväz Ekotrend a Kreatívna brána, Prírodné záhrady a IS Kopanice.

Dôležitá výzva pre fanúšikov cyklo-dopravy - príďte na bicykli a zdarma dostanete lístok do tomboly. Vyhrať môžete atraktívne bio a eko ceny. Zaregistrovať sa - aj s bicyklom - treba v stánku CEA do 16:45 hod.

A ešte jedno lákadlo: návštevníci BIO jarmoku sa môžu tešiť na veľa príležitostí ochutnávať :-).

Od 14:00 atmosféru BIO jarmoku dotvorí sprievodný program na pódiu.

Dovidenia v piatok v Trenčíne - alebo niekedy inokedy – dúfame už v prajnejších časoch pre rodinné farmy a malých spracovateľov z darov záhrad.

BIO jarmok v obrazoch


Predajcovia/stánky na 4. ročníku Trenčianskeho BIO jarmoku:

Trenčiansky BIO jarmok 2014 podpora malých farmárov jarmoky farmárske trhy BIOjarmok v Trenčíne
Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: BIO jarmok je tu, oslava prírodných vôní, ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií