BIO spotrebiteľ

Štvrtá Miss Kompost má miery 100 100 50!

30.09.2014 06:56
Priatelia Zeme – SPZ vyhlásili v piatok 26. septembra víťazov súťaže Miss Kompost 2014 na Trenčianskom BIOjarmoku. Miss Kompost nie je súťaž o najkrajšiu ženu s kompostoviskom, ale o najlepší kompost. Zmyslom súťaže organizovanej Priateľmi Zeme – SPZ a Centrom environmentálnych aktivít bolo zvýšiť záujem o kompostovanie a tvorivosť ľudí pri využívaní biologického odpadu.

Do súťaže sa mohol zapojiť každý, kto kompostuje pre vlastnú radosť a potešenie. Nezáleží na tom, či býva v rodinnom dome alebo v paneláku. Súťažiaci sa prihlasovali tým, že posielali fotografie, „miery“ (výšku, šírku a dĺžku) svojho kompostoviska a „jedálny lístok“ svojho kompostu. Vítané boli aj zaujímavé zážitky, ktoré súťažiaci pri kompostovaní zažili. Odborná porota vybrala z prihlásených tentokrát až šiestich najlepších, ktorí postúpili do finále.

Konečné poradie finalistov určili návštevníci Trenčianskeho BIOjarmoku, ktorí osobne hodnotili kvalitu vyrobených kompostov. Niektorí dali na vzhľad, iní na vôňu a alebo originálny príbeh vzniku kompostu.. Hlasy návštevníkov sa potom spočítali a určili poradie.

Na prvom mieste sa umiestnil Štefan Choma z Michaloviec s tradičným dreveným kompostoviskom, v ktorom pripravil jemný a kvalitný kompost. Získal vďaka tomu záhradný drvič konárov od sponzora súťaže kompostér.sk.

Na druhom mieste sa umiestnil dlhoročný súťažiaci Ladislav Brtáň z Košece a odniesol si plastový kompostér „prémiovej“ rady od sponzora kompostér.sk.

Stanislav Kompán z Hornej Lehoty obsadill tretie miesto a odniesol si plastový kompostér „profi“ rady od sponzora kompostér.sk.

Všetci traja tiež získali tričko, knihu a pohánkový vankúš od Priateľov Zeme – SPZ.. Na štvrtom mieste skončila Katarína Banyaiová z Bratislavy, na piatom mieste Dana Krupová tiež z Bratislavy a na poslednom hodnotenom šiestom mieste sa umiestnil Róbert Lipták zo Zvolena. Všetci traja získali kompostovací set od sponzora kompostér.sk, tričko, knihu a ručne robený košík od Priateľov Zeme – SPZ a tašku biopotravín od Centra environmentálnych aktivít.

Mimoriadne uznanie poroty, udeľované po prvýkrát v histórii súťaže, získal Ladislav Brtáň z Košece za svoje dlhoročné výsledky v kompostovaní.

Najzaujímavejší postreh do súťaže zaslala jedna zo súťažiacich:
Veľmi mi je ľúto, keď vidím susedov, ako svoj vzácny materiál zo záhrady vynášajú vo vreciach na smetisko, alebo ho hádžu do smetiaku. Keď sa prestanem hanbiť, určite ich požiadam, aby s ním kŕmili naše krásne komposty.“

Ďalšia súťažiaca zase zaslala kompostovaciu básničku:

KOMPOST NAŠEJ KATKY

Vňatky, šupky, trávičky
zložia si v ňom hlavičky.
Jabĺčko aj hruška tu je,
zdravo si už odfukuje!

V tlačenici pod stromom
riešia vzťahy po svojom.
Keď sa tvária kyselo,
gazdinej je veselo.

S plným bruchom proti noci
rastie humus bez pomoci.
Organický proces krátky
poznajú už všetky Katky...“

 

Fotografie víťazných kompostovísk sú k dispozícii na: http://www.priateliazeme.sk/spz/tlacove-spravy/stvrta-celoslovenska-miss-kompost-je-uz-znama

Miss kompost 2014
Miss kompost 2014 foto: Priatelia Zeme

Slovenská Miss Kompost je organizovaná so súhlasom autora súťaže OZ Ekodomov z ČR.

Priatelia Zeme – SPZ sú neziskové občianske združenie, chrániace životné prostredie a prírodu na Slovensku. Zameriavajú sa na minimalizáciu znečisťovania prostredia odpadmi a toxickými látkami.

Centrum environmentálnych aktivít (CEA) je mimovládna, nezisková organizácia, ktorá združuje ľudí so záujmom o životné prostredie a zvyšovanie kvality života v Trenčíne a regióne Bielych Karpát.

Bližšie informácie o súťaži poskytne:
Martin Valentovič, tel.: 0903 77 23 23, e-mail: valentovic@priateliazeme.sk


Hodnotenie: 60%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Štvrtá Miss Kompost má miery 100 100 ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Súťaž
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií