BIO spotrebiteľ

Kľúčová dierka, praktický postup + fotografie

06.10.2014 14:20
Na našej záhrade sa nám podaril zrealizovať vyvýšený záhon v tvare kľúčovej dierky s kompostovacím košom uprostred, inšpirovaný tzv. africkým vyvýšeným záhonom.

Všetok použitý materiál bol priamo na pozemku, dodali sme tak starým nepotrebným veciam znovu nejakú funkciu. Na stavbu sme využili staré tehly, steny vyvýšeného záhona však môžu byť aj z iného materiálu: guľatina, skaly, kamene, škridle, staré črepníky a ich kombinácia...

Využitie zvyškov rastlín, kukurice, lístia...
Využitie zvyškov rastlín, kukurice, lístia...
foto: Zuzana Pastorková

Obvodné steny udržiavajú nahromadený materiál pokope a majú aj estetickú funkciu. Budem pozorovať, nakoľko sa dokážu prehriať na slnku a zvyšovať tak teplotu záhona v noci oproti okolitej pôde.

Keďže pestujem na ploche 17 árov, vždy premýšľam, ako využiť rastlinné zvyšky, s ktorými si moji susedia nevedia poradiť, pretože sa rozkladajú podstatne dlhšie. Zvyčajne ho pália alebo vynášajú na obecné kompostovisko. Na mieste sa však všetko dá krásne spotrebovať.

Po slnečniciach a lahôdkovej kukurici mi zostalo množstvo rastlinného odpadu, ktorý som použila ako spodnú vrstvu do vyvýšeného záhona. Dostali sa doň aj nechtíky, ktoré som si ukladala zvlášť na kopu a zvyšky masívnych koreňov ďateliny spred dvoch rokov. V záhone sa tieto zložky rozkladajú niekoľko mesiacov až rok a vďaka tomuto procesu sa zahrieva a neustále poskytuje živiny, čím predlžuje sezónu pestovaných rastlín.

Vyvýšený záhon v tvare kľúčovej dierky
Vyvýšený záhon v tvare kľúčovej dierky
foto: Zuzana Pastorková

Výhodou kľúčovej dierky je, že sa po pôde a humuse nestúpa, čím sa chráni a zostáva vzdušnejšia. Rastlinné zvyšky zo záhona a z kuchyne sa hádžu priamo do kompostovacieho koša umiestneného v strede, tak sa prepájajú dva prvky a kompostovanie sa využíva priamo za chodu.

Pre jedného človeka je stavba takéhoto záhona určite prácnejšia, ale keď sa spoja šikovné ruky a dobrá nálada, zvládne sa to za jedno popoludnie, čo nie je také náročné. Ja som si to veľmi užila a myslím, že kamaráti tiež.

Samozrejme, existujú aj iné, jednoduchšie prvky, ale ja som bola práve zvedavá, ako funguje "keyhole garden" a budem to pozorovať a porovnávať s inými permakultúrnymi prvkami.

Kľúčová dierka (fotopostup)

Viac fotografii nájdete na stránke rodinam.sk.

kompostovanie odpadu kľúčová dierka
Hodnotenie: 80%, 23 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana PastorkováMilujem a obdivujem prírodu a v nemom úžase pozorujem súvislosti, v akých fungujú jej prirodzené zákonitosti. Svoje skúsenosti sa snažím uplatniť aj pri práci v záhrade. Rada rozjímam a pracujem v jej tichu, ale poteší ma aj prítomnosť ľudí, ktorá v nej rozprúdi tvorivé sily. Popri zelenine, bylinkách a kvetoch, dostáva v našej záhrade priestor aj divočina. Tak sa približuje k prírode.

Diskusia: Kľúčová dierka, praktický postup ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií