BIO spotrebiteľ

Fakt funguje ten vyvýšený záhon?

14.10.2014 07:00
Funguje vyvýšený záhon? Ako sa darí plodinám na obyčajnom a ako na vyvýšenom záhone?

Na začiatku bola otázka:

Na kompostovisko z minulého roku (nevyzreté), som na jar so zvyškami rastlín naukladal drny (kusy pôdy s trávou), získané z hĺbenia nového kompostoviska. Drnmi som zakryl celý povrch starého kompostoviska, max. do výšky cca 1 m nad terénom.

Nasadil som potom do jamiek rôzne semená - kukuricu, fazuľu, tekvicu... Podobne som nasadil semená aj do normálneho záhona kúsok ďalej.

Na kopci (vyvýšenom záhone) nevyrástlo nič, okrem tekvice, ale aj tá začala rásť až na konci augusta. Na vedľajšom, obyčajnom záhone, sa plodinám darilo normálne.

Leto aj celý rok boli mimoriadne mokré, takže k presušeniu na kompostovisku nedošlo. Skôr si myslím, že tlejúci kompost okrem tepla uvoľňuje aj plyny, ktoré sa nepáčia rastlinám. Myslím si, že vyvýšený záhon má opodstatnenie na piesčitej pôde, na neúrodnej pôde (betón, búranisko, asfalt, skala...), ale na klasickej záhrade asi ani nie.

Možno sa úrodnosť zvýši v druhom, treťom roku, keď proces hnitia kompostovateľných zložiek ustane, zostane iba humus. No potom sa zase nebude viac prehrievať ako okolie. Som zvedavý, aké skúsenosti majú s pestovaním vo vyvýšenom záhone ďalší prírodní záhradníci.

Tono

 

Vyvýšený záhon funguje perfektne

Na chalupe sme v apríli urobili vyvýšený záhon z nasekaných konárov, kríkov, pohrabaného lístia, starej suchej trávy, zahádzali sme ta krtincami, mraveniskami a hlinou zo zbúraniska vaľkového domu. Nakoniec sme vyvýšený záhon zamulčovali suchým senom. Nakoniec sme sme vysadili tekvice, patizóny, indiánsku kukuricu, kôpor, nechtík, pertžlen a mrkvu.

Cez leto sme doplnili mulč z pokosenej usušenej trávy. Na chalupu chodievame cca 1x mesačne, takže sme nepolievali, nevyplievali.

Okrem petržlenu, ktorý vôbec nevzišiel, sa urodilo všetko.

Vyvýšený záhon na chalupe
Vyvýšený záhon v apríli foto: Paulína Urdová
Mulčovanie vyvýšeného záhona
Cez leto sme na vyvýšený záhon doplnili mulč z pokosenej usušenej trávy foto: Paulína Urdová


Vyvýšené záhony aj slnečnú pascu máme aj doma v záhrade. Tam je teplota oveľa vyššia ako na hriadke. Po 3 rokoch už prebehol rozklad všetkého materiálu, ktorý sme tam dali. Kvalitná zeminy je výborná.

Máte praktické skúsenosti s vyvýšenými záhonmi? Napíšte ich do diskusie pod článkom :-).

vyvýšené záhony kompostovanie
Hodnotenie: 95%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Fakt funguje ten vyvýšený ...

  Re: Fakt funguje ten vyvýšený záhon?

  U nás sme vyskúšali aj tie nemecké kopy, ako sú tu na fotkách, aj vyvýšené záhony s drevenou obrubou. <a href="http://www.mojazahradka.sk/vyvyseny-zahon-vo-velkej-zahrade/">www.mojazahradka.sk</a> Máme stým len tie najlepšie skúsenosti, treba však dať pozor na ich zloženie a tiež orientáciu voči slnku. Bonusom je tiež menej boľavý chrbát ;)
  Zahradník   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií