BIO spotrebiteľ

Čo je cena Živel a kto ju získal?

17.10.2014 12:08
Cena Živel sa udeľuje žiakom, učiteľom a školám, ktorí dlhodobo robia inovatívne a praktické aktivity na ochranu životného prostredia. Vyhlásenie prvých víťazov sledovalo 9. októbra 2014 viac ako 400 hostí v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Cena Živel

Cena Živel sa udeľuje žiakom, učiteľom a školám, ktorí dlhodobo robia inovatívne a praktické aktivity na ochranu životného prostredia. Cena má tri kategórie: cena pre žiaka, cena pre pedagóga a cena pre školu.

Nominovať svojho favorita na toto ocenenie mohol ktokoľvek z radov odbornej i laickej verejnosti. Celkovo bolo prijatých 63 nominácií, z ktorých odborná medzinárodná porota vybrala 15 zaujímavých finalistov. Víťazi ceny boli dnes slávnostne vyhlásení a ocenení na celoslovenskom podujatí pre školy.

Cena ŽIVEL
Cena ŽIVEL foto: Živica

 

Cenu Živel v roku 2014 získali...

Víťazom ceny Živel spomedzi žiakov sa stal študent Andrej Kučík z Gymnázia 1. mája v Púchove, ktorý zmapoval výskyt vtáčích druhov v okolí školy a navrhol spôsoby ich ochrany. Svoju školu zapája do mnohých environmentálnych projektov a na tieto témy robí aj vzdelávanie pre svojich spolužiakov.

Soňa Chlebničanová zo Školy u Filipa v Banskej Bystrici, víťazka v kategórii Cena Živel pre pedagóga, učí prvákov zodpovednej spotrebe.

Prváci doma zanietene rozprávajú o tom, ako prakticky môžeme svojím životným štýlom chrániť prírodu a seba a v obchode si pri nákupe najprv prečítajú informácie o výrobku“, hovorí Darina Diošiová, mamička jednej z prváčok.

V kategórii cena Živel pre školu zvíťazila Spojená škola v Nižnej, ktorá buduje Centrum environmentálnych aktivít pre študentov technických odborov. Žiaci v ňom vyrábajú praktické ukážky, napr. skleník vyhrievaný slnečnými kolektormi.

Fotografie z odovdávania cien Živel


Cenu za environmentálnu výchovu Živel koordinuje Živica. Záštitu nad slávnostným odovzdaním prevzal primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik. Druhý ročník ceny Živel bude spustený na začiatku roku 2015 a svoje nominácie budete môcť pridať aj vy. 

Jana Koťková, koordinátorka ceny Živel
0915 221 474, kotkova@zivica.sk

Živica Cena ŽIVEL
Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Čo je cena Živel a kto ju ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií