BIO spotrebiteľ

Čo je včelia stienka a hmyzí hotel

11.11.2014 13:45
Mnohé druhy užitočného záhradného hmyzu, napríklad lienky, bystrušky či divé včely si len ťažko nájdu úkryty v moderných upravených záhradách. Môžeme im ale vytvoriť rôzne príbytky na úkryt. Okrem prilákania užitočného hmyzu tak získame tiež zaujímavé netradičné záhradné prvky.

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel je čoraz viac populárny domček pre hmyz, ktorý je prekrytý strieškou ako ochrana pred dažďom. Domček je tvorený rôznym materiálom ako drevo, mach, trstina, bambus, slama, papier, do ktorých sa vyvŕtajú rôzne široké otvory (priemer 0,2 až 2 cm). Použiť môžeme ale aj tehly a pórovité tvárnice. Mnoho užitočných druhov hmyzu práve tu nachádza vhodný úkryt.

Hmyzí hotel by sa mal stavať v blízkosti kvetinových záhonov, kvitnúcich stromov a krov s blízkym zdrojom vody a pôdy na stavbu hmyzích hniezd. Drevo na stavbu hotela vyberáme najlepšie tvrdé, aby nám živica nezalepila vyvŕtané otvory. Niektoré časti môžeme prekryť hustejším pletivom, aby nám vtáky nevyzobávali larvy a prezimujúci hmyz.

Hmyzi hotel
Hmyzi hotel, ZŠ Rousínov foto: Alena Pohorencová


Včielková stienka

Divé alebo samotárske včely ako hodvábnice alebo blýskavky sú príbuzné včely medonosnej, ktoré ale nežijú vo veľkých spoločenstvách. Z dravého hmyzu sú to hlavne murárky a kutavky. Tie lovia vošky, húsenice, drobné cikády, chrobáky a iný hmyz, ktorý nám často spôsobuje v záhradách škody. Čo je zaujímavé, že opeľujú stromy aj keď je zimšie alebo prší, kedy včely medonosné nelietajú.

Svoje úkryty vyhľadávajú v sprašových stenách ale aj starých stodolách, ktoré boli stavané z nepálených tehál. Práve v súčasnosti dochádza k búraniu týchto pájt, čím sa znižuje množstvo úkrytov pre tento hmyz. Môžeme im preto vybudovať náhradné bydlisko.

Základným materiálom pre stavbu včelej stienky je práve nepálená tehla, veľké ploché kamene na základ a drevo a škridlu na stavbu strechy. Kamenný základ nám odizoluje nepálené tehly od vody a snehu. Pri stavbe stienky nepoužívame klasickú maltu, ale vyrobíme si hlinenú maltu zo zvyškov tehál, ktoré rozmočíme vo vode. Strieška by mala prečnievať aspoň 30 cm, aby nám nezačala zatekať.

Divé včely - náhradné bydlisko
Divé včely a ich náhradné bydlisko foto: Alena Pohorencová


Hmyzí hotel ako aj včielkovú stienku umiestňujeme na záveterné slnečné miesto s dostatočnou vzdialenosťou od ciest alebo chemicky obrábaných polí.

Viac informácií a rád pri stavbe včelej stienky nájdete v brožúrke Včielkové stienky, ktorú vydalo CEA Trenčín.

včelia stienka úkryt pre hmyz nepálené tehly nápady do záhrady lienky Lienka sedembodková hmyzí hotel divé včely
Hodnotenie: 80%, 18 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Čo je včelia stienka a hmyzí ...

  Re: Čo je včelia stienka a hmyzí hotel

  Perfektne :-)
  jana   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Čo je včelia stienka a hmyzí hotel

  Aj my máme pekný hmyzí hotel
  danka   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií