BIO spotrebiteľ

Zdravšie je lepšie... Biofarma Šuňava

16.12.2014 13:10
Radi sa stravujete zdravo a obchodoch sa snažíte vyberať produkty s označením BIO? No sú tieto produkty aj v skutočnosti bio? Tiež máte o tom niekedy pochybnosti ? Veľakrát sme počuli o prebaľovaných kurčatách nadopovanými antibiotikami, o bio jablkách, ktoré boli striekané chemickými postrekmi ... Jedine pri odbere produktov priamo z biofarmy sa môžete presvedčiť o pôvode produktov a zároveň zistiť o nich viac. V nasledujúcej reportáži Vám ponúkame rozhovor práve s jedným z takýchto biofarmárov.

Biofarma Šuňava sa nachádza na Šuňave na severovýchode Slovenska v Popradskom okrese. Priemernou nadmorskou výškou chotára družstva - 871 m n. m. patrí medzi najvyššie položené na Slovensku. Po celú dobu môjho pobytu na biofarme ma sprevádzal pán Ján Cvaniga, ktorý je manažérom rastlinnej výroby a mechanizácie a po prezretí biofarmy som začala vyzvedať.

Krava na biofarme Šuňava
Krava na biofarme Šuňava foto: Lenka Brezinová

 

Čo Vás viedlo k založeniu biofarmy?

Naozaj zdravé potraviny chýbali v regáloch našich obchodoch aj napriek obrovskej rozmanitosti tovarov, preto sme sa v roku 2004 rozhodli, že z pôvodného poľnohospodárskeho družstva urobíme biofarmu, na základe platných noriem EÚ. Hlavným cieľom ekologickej poľnohospodárskej výroby je zásobiť trh kvalitnými a bezpečnými potravinami a zároveň chrániť životné prostredie.

Aká je história biofarmy?

Biofarma vznikla zlúčením pôvodne dvoch družstiev Vyšnej a Nižnej Šuňavy v roku 1973 a transformáciou JRD na poľnohospodárske družstvo v roku 1992. Vzhľadom k tomu, že družstvo od roku 1997 hospodári v systéme ekologického poľnohospodárstva na dvoch tretinách výmery a od roku 2004 na celej výmere, musí spĺňať a dodržiavať všetky nariadenia EÚ, ktoré sa týkajú ekologickej výroby. Najmä pri odchove zvierat musíme zabezpečiť, aby ani jedna kategória nebola ustajnená väzne – na reťazi. Preto všetko naše úsilie je nasmerované na splnenie tejto úlohy.

Kravička na ekofarme
Kravička na ekofarme foto: Lenka Brezinová

V rastlinnej výrobe je osevný postup nastavený tak, aby sme zabezpečili vyrobiť dostatok kvalitného objemového a jadrového krmiva. Ekologické poľnohospodárstvo prispieva k tvorbe a ochrane krajiny. Zavádza sa kontrola spôsobu pestovania a dopestovanej produkcie ako záruka pre spotrebiteľov. V roku 2008 sa hospodárenie sústredilo na jedno stredisko - do Nižnej Šuňavy. Presunom zvierat a strojov na jeden dvor sa zefektívnila výroba ako aj spôsob riadenia a kontroly.

Od roku 2012 zmenilo družstvo názov, vyjadrujúci produkciu v ekologickom hospodárstve, na BIOFARMA ŠUŇAVA PD. Od minulého roka patrí do ZDRUŽENIA BIOTATRY združujúce PD, ktoré produkujú ekologickú produkciu. Každých 5 rokov nastáva cyklus obnovy tzv. 5-ročný cyklus obnovy, tzn. transformácia do ďalšieho cyklu, kedy sa rozhodne, že či bude BIOFARMA ŠUŇAVA PD, ďalej EKO alebo nie (r.2015).

Čo všetko chováte a pestujete na biofarme ?

Živočíšna výroba predstavuje chov hovädzieho dobytka takzvaný hovädzí uzavretý obrat stáda a to znamená, že nič nie je na biofarmu dovážané, všetko je z vlastného chovu. Chováme dojnice na produkciu mlieka, kravy bez trhovej produkcie mlieka, to sú kravy, ktoré odchovávame na mäso (CHAROLAIS, druh SALERS chováme ako jediní na Slovensku).

Maštaľ s hovädzím dobytkom
Maštaľ s hovädzím dobytkom foto: Lenka Brezinová
Plemeno Salers
Plemeno Salers foto: Lenka Brezinová

Dojnice ustajňujeme v priestore, ktorý má 6 m2 a musia mať výbeh a majú voľný prístup ku kvalitnému krmivu, ktoré je zakladané tri krát denne a patrične sa aj odvďačili vynikajúcou dojivosťou. Býci (ku koncu výkrmového obdobia) môžu mať aj menší priestor. Biofarma Šuňava má momentálne 550 kusov hovädzieho dobytka, z toho 120 ks dojníc, 110 kusov kráv bez trhovej produkcie mlieka, 100 kusov býkov vo výkrme a 220 kusov tvoria kategórie mladého dobytka a teliat.

Teliatka
Teliatka foto: Lenka Brezinová

 

Pre rastlinnú výrobu máme k dispozícii celkovo 1215 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho 192 hektárov tvorí orná pôda, z ornej pôdy na 95-100 hektároch pestujeme husto siate biostrukoviny, bioobiloviny pre výkrm hovädzieho dobytka.

Z trvalo trávnatých porastov vyrábame kvalitné biosenáže, bioseno, ktorým zabezpečujeme zimné kŕmenie hovädzieho dobytka.

Sejba ozimín
Sejba ozimín foto: Lenka Brezinová

 

Aký máte odbyt výrobkov?

V súčasnosti celú produkciu hovädzieho mäsa porážame na vlastnom bitúnku a predávame ho v hovädzích štvrtiach, čo je výhodnejšie ako realizácia v živom - predaj z dvora vo forme balíčkov, v Poprade a na Popradskom plese. Biomlieko predávame priamo na farme a v mliečnych automatoch, ktoré sa nachádzajú na Šuňave a v Poprade a dodávame biomlieko do AGRO TAMI, a.s. Nitra.

Dojička na mlieko
Dojička na mlieko foto: Lenka Brezinová

 

Mali ste nejaké vážnejšie problémy ?

Problém bol, kým sa vychytali muchy v osevnom postupe, striedanie plodín, aby ostala pôda úrodná a hlavne bez buriny, pretože tú môžeme odstraňovať iba mechanicky. Ďalší problém bol s odbytom mlieka, pretože ceny kolíšu smerom nadol, ale náklady sa zvyšujú.

Čím hnojíte svoju rastlinnú výrobu ?

Medzi hlavné podmienky dodržiavania pravidiel v ekologickej poľnohospodárskej výrobe patrí v rastlinnej výrobe striedanie pestovania plodín na ornej pôde, dodržiavanie najvyšších povolených dávok hnojenia organickými hnojivami. Nemôžeme používať žiadne chemické postreky proti burinám alebo škodcom, používanie geneticky modifikovaných rastlín je nelegálne. Prednostne sa musia používať osivá, ktoré boli vyprodukované v ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Hnojíme živočíšnym maštaľným hnojom, ktorý je vyprodukovaný na našej farme a okrajovo BAKTOMIXOM. Veľmi prospešné pre pôdu je tiež pestovanie čeľade bôbovitých na koreňoch ktorých žijú nitrifikačné baktérie, ktoré pomocou rastliny zabudovávajú dusík do pôdy.

Aké máte plány do budúcnosti ?

Rozšíriť stavy hovädzieho dobytku, snaha o skvalitnenie ustajňovania dobytka, novšie technológie pri výrobe mlieka. Finalizovať produkciu, ktorú vytvárame bez obchodných reťazcov(predaj z dvora). Snažíme sa o vybudovanie funkčnej, dynamicky stabilnej a otvorenej farmy.

Čo by ste odkázali verejnosti ?

Odkázal by som, aby sa ľudia naozaj zamysleli nad tým, čo kupujú v hypermarketoch a supermarketoch aj keď sú biovýrobky drahšie, niekedy je menej viac. Kvalita produktov z biofariem je neporovnateľná s kvalitou produktov z vonku a aby rodičia viedli svoje deti od detstva k tomuto, k ochrane životného prostredia a láske k prírode, pretože dospelú generáciu je ťažko prevychovať.

Na záver...

Bolo veľmi zaujímavé a poučné prejsť sa po takejto farme, kde som sa dozvedela množstvo zaujímavých informácií o chove, ustajňovaní a starostlivosti o hovädzí dobytok a o hnojení rastlinnej výroby. Nakoniec moje veľké ĎAKUJEM patrí pánovi Jánovi Cvanigovi za to, že mi vyšiel v ústrety, našiel si čas, zodpovedal moje otázky a previedol ma po farme. Ak navštívite biofarmu Šuňava, tak ako ja si odtiaľ určite odnesiete kopu nových zážitkov a pocitov.

Reportáž vznikla v rámci  predmetu Environmentálna výchova na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

teliatka plemeno Salers Ekofarma Šuňava chov zvierat na ekofarmách chov hovädzieho dobytka
Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Lenka Brezinováštudentka Fakulty ekológie a environmentalistiky, Technická univerzita vo Zvolene. Má rada pobyt v prírode, turistiku, ale hlavne zvieratá.

Diskusia: Zdravšie je lepšie... Biofarma ...

  Re: Zdravšie je lepšie... Biofarma Šuňava

  fajn reportaz, ale chcelo by to lepsie fotky: pozor na svetlo, nefotit z auta, ....
  navstevnik   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

EkofarmyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií