Po jesennom zbere a príprave záhrady na zimu je určite dobré nachvíľu vypnúť. Niektoré činnosti sú ale vhodné robiť práve v zime. Takže pravý záhradník dlho nevydrží úplne oddychovať a skôr či neskôr sa pustí do práce. Aj keď pri silných mrazoch môže pekne v teple napr. študovať literatúru alebo pripravovať osevný plán.
Aj keď je zima krásne ročné obdobie, každý záhradník je určite radšej počas vegetačného obdobia, kedy sa dá na záhrade kadečo sadiť a tešiť sa z úrody.
Je dobré si pred nastávajúcou sezónou skontrolovať náradie a prípadne ho opraviť či natrieť.
O kŕmení vtákov, ktoré u nás zimujú je aj samostatný článok.
Platí všeobecne, kŕmime počas silných mrazov a snehu hlavne semienkami, orechmi. Vyhneme sa pridávaniu slaninky alebo iných mäsových pochúťok.
Vtáky nám totiž pomáhajú ničiť z nášho pohľadu škodlivý hmyz, napr. obaľovača jablčného, takže „mäsovú“ zložky stravy si nájdu v záhrade sami. A mi im za to budeme ešte vďační.
Ak nám chýbajú ešte nejaké semienka je najvyšší čas. Zamerať sa môžeme aj na staré či krajové odrody, niektoré už skoro dávno zabudnuté. Rôzne permakultúrne burzy fungujú aj cez internet.
Prvé priesady papriky a zeleru sa vysievajú už v januári, rajčiny o mesiac neskôr.
Veľmi dobrá aktivita napr. aj s deťmi. Ak vieme plochu, čo chceme v daný rok sadiť a na akom mieste.
V osevnom pláne vieme skombinovať druhy zeleniny, ktoré si pomáhajú a vzájomne sa ovplyvňujú.
Ideálne obdobie je február až marec.
Najnižšia denná teplota by nemala klesúť pod mínus 8° C. Pri väčších mrazoch by sme rezom mohli stromy skôr poškodiť.
Už v januári sa dajú odoberať vrúble z ovocných stromov, ktoré na jar naštepujeme. Takto môžeme zachrániť aj staré odrody, ktoré už pomaly nenávratne miznú.
Aj keď to vyznie divno, aj v zime sa dá pestovať a zbierať zelenina.
Na okennej parapete si môžeme zasadiť mladú cibuľku či žeruchu.
Vonku v záhrade môžeme zbierať ružičkový kel, rukolu, pažítku či petržlen. Ak pôda nie je zmrznutá, dajú sa vykopávať aj topinambury.
Ako prežívate zimu vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti!