BIO spotrebiteľ

Existujú riešenia pre biologické odpady? Ukázalo sa, že áno

04.02.2015 11:08
28. a 29. januára 2015 sa uskutočnila neďaleko Dolného Kubína ojedinelá konferencia. Stretli sa na nej zástupcovia tretieho sektora, samospráv, firiem a štátnej správy, aby spoločne hľadali riešenie pre obce a mestá pri nakladaní s biologicky rozložiteľnými odpadmi.

Konferenciu zorganizovali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s generálnym partnerom spoločnosťou JRK Waste Management, s. r. o. Na konferencii sa stretlo viac ako 100 účastníkov z rôznych kútov Slovenska.

Čo biologickými odpadmi
Čo biologickými odpadmi           foto: Priatelia Zeme

Na úvod sme predstavili súčasný stav nakladania s biologicky rozložiteľnými odpadmi na Slovensku, ktorý najlepšie definuje skutočnosť, že sa triedi len cca 100 000 ton týchto odpadov. Do roku 2020 musí Slovensko podľa Smernice Rady č. 1999/31/ES o skládkach odpadov odkloniť od skládkovania až 613 600 ton biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. Všetci zúčastnení mali záujem nájsť spoločné riešenia, ako čo najefektívnejšie naplniť tento záväzok a biologicky rozložiteľné odpady zhodnocovať.

Vysvetľuje Martin Valentovič, predseda Priateľov Zeme – SPZ:

„Jednoznačným cieľom konferencie bolo prostredníctvom diskusie medzi odborníkmi štátnej správy, zástupcami firiem, samospráv a tretím sektorom nájsť čo najefektívnejšie riešenie pre nakladanie s biologicky rozložiteľnými odpadmi v podmienkach obcí a miest. V praxi síce každý z nich veľmi dobre rozumie svojej oblasti, ale chýba diskusia naprieč jednotlivými skupinami a sektormi. Tento cieľ sa podarilo uspokojujúco naplniť.“

Priatelia Zeme – SPZ sa už takmer 19 rokov venujú problematike nakladania s biologickými odpadmi na komunálnej úrovni. Hľadajú a skúšajú v praxi riešenia, ktoré pomáhajú bežným obyvateľom, ale aj mestám a obciam zmysluplne využívať tieto odpady a napĺňať tak platnú legislatívu.

„Veríme, že naše dlhoročné skúsenosti a entuziazmus budú dostatočnou inšpiráciou pre všetkých účastníkov konferencie. Priatelia Zeme im v ich snažení radi pomôžu“

Martin Valentovič

Na konferencii boli rovnako prezentované pozitívne príklady zo samospráv z celej Európy, ale samozrejme s dôrazom na Slovensko. S takýmito skúsenosťami sa podelili s účastníkmi aj zástupcovia generálneho partnera konferencie.

"Je príjemné vidieť, že naša práca má zmysel a neustále rastie počet samospráv - či už obcí, miest alebo mikroregiónov - ktoré sú pozitívnym príkladom toho, ako sa dá prostredníctvom podpory domáceho kompostovania v záhradných kompostéroch ekonomicky, ekologicky a efektívne riešiť problém biologicky rozložiteľných odpadov.

Súčasný trend kompostovania rovnako ponúka možnosti kompostovania kuchynských a reštauračných odpadov v elektrických kompostéroch, pričom sa jedná o jedinú legálnu alternatívu voči povinným zvozom takýchto druhov odpadov "

Ing. Nina Oravcová, konateľka spoločnosti JRK Waste Management, s.r.o.

Konferencia bola pripravená v rámci projektu "Povedzme si všetko o kompostovaní!", ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia pre sociálne zmeny.

 

Fotografie z konferencie


Viac informácií:
Martin Valentovič, predseda Priateľov Zeme – SPZ, 0903 77 23 23, 
valentovic@priateliazeme.sk

 

Povedzme si všetko o kompostovaní!
Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Priatelia Zemezdruženie organizácii: Priatelia Zeme-CEPA, Priatelia Zeme-SPZ a Lesoochranárske zoskupenie VLK.

Diskusia: Existujú riešenia pre biologické odpady? ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií