BIO spotrebiteľ

Zimoviská v prírodnej záhrade

19.02.2015 10:57
V zime sa mnohé živočíchy ukladajú na zimný spánok, aby prečkali obdobie drsného počasia a nedostatku potravy. Záhrada môže živočíchom poskytnúť výborné podmienky na prezimovanie. Musíme však vedieť, o aké živočíchy ide a kde všade môžu zimovať – jednak preto, aby sme ich nevyrušovali, ale najmä preto, aby sme im vedeli vytvoriť vhodné prostredie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť živočíchom prečkať zimu. Môžeme im vybudovať rôzne zimoviská alebo ponechať prirodzené úkryty.

Podzemné hniezda využívajú napr. čmeliaky, ktoré si ich vyhĺbia do pôdy. Preto časť záhrady necháme neupravenú, aby ste im ich hniezda nezničili. Čmeliakom môžeme vytvoriť aj domček zo starého kvetináča, ktorý zakopeme do polovice do zeme otvorom hore, ktorý prekryjeme tenkou bridlicou.

Kompost je vyhľadávaný niektorými obojživelníkmi a hlodavcami pre stabilnú teplotu a vlhkosť.

Suché múriky – množstvo rôznych škár a štrbín ponúka bezpečný úkryt v ústraní. Vyhľadávajú ho hlavne plazy, hmyz a pavúky.

Suché stonky bylín necháme na mieste až do nasledujúcej jari. Začneme ich odstraňovať, až keď sa oteplí, ale aj potom ich necháme niekoľko dní ležať na zemi, aby ich obyvatelia mohli bezpečne ujsť.

Búdky pre hmyz si môžeme vyrobiť aj doma a využijeme tak nepotrebné veci z domu a záhrady. Stačí stará plechovica a bambusová trstina. Postaviť si môžeme aj hmyzí hotel, z ktorého budú mať osoh mnohé druhy živočíchov a môže sa stať aj dekoratívnym a originálnym prvkom vašej záhrady.


Kopy lístia sú takisto perfektné pre mnohé druhy zimujúceho hmyzu, ale aj pre obojživelníky, malé hlodavce a napr. aj pre ježe. Ak sa to dá, nechajte ich celé zimné obdobie na pokoji.

Kopy dreva poskytujú zimovisko pre mnohé obojživelníky a hmyz, zvlášť ten drevokazný.

Jazierka a rybníčky – množstvo vodných živočíchov prezimuje v bahne na dne, napr. vodné slimáky alebo žaby.

Kôlne a iné hospodárske budovy sú vyhľadávané rôznym hmyzom, napr. motýľmi alebo zlatoočkami. Ak tam nejakého živočícha nájdeme, necháme ho tam prezimovať až do jari.


Stojace suché stromy priťahujú rôzne živočíchy. Diery, ktoré vysekali ďatle pri hľadaní lariev neskôr obsadia iné živočíchy.

Mulč je prostredie, ktoré je udržiavané stále vlhké, a to vyhovuje rôznym bezstavovcom, napr. stonôžkam a chrobákom.

 

Čo by (ne)mal robiť eko záhradkár na jar?

Niekedy je pre záhradníka ťažké po dlhej zime odolať jarným prácam. Ale zimujúce živočíchy sa hneď skoro na jar neprebudia, takže pri zápale upratovania by sme ich mohli vyrušiť, príp. aj zahubiť. Dôležité je neupratovať záhradu hneď skoro zjari, pretože množstvo živočíchov sa zo zimného spánku prebúdza až po odznení posledných mrazov. Napr. ježe vedia zimovať v slame alebo v kope konárov do apríla, pri dlhej zime až do mája.

Aj v tom je ale čaro prírodnej záhrady, že v každom kúte máte nejakého „nocľažníka“, na ktorého musíte pri vašich prácach brať ohľad :-). Oni sa vám ale určite odvďačia počas roka.

Slnečný deň v ovocnom sade
Slnečný deň v ovocnom sade foto: Alena Pohorencová
zimovisko prezimovanie
Hodnotenie: 70%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Zimoviská v prírodnej ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií