Medvedí cesnak rastie na vlhkých tienistých brehoch potokov a v krovinách.
Naši predkovia túto rastlinku veľmi dobre poznali a využívali ju na liečenie aj v kuchyni. Pomliaždené listy kládli na hnisavé rany napadnuté plesňami a tie sa rýchlo zacelili. Hovorí sa, že medvede si ním po zimnom spánku prečisťujú krv a regulujú látkovú výmenu.
Pozor! Listy medvedieho cesnaku sú podobné jedovatým konvalinkovým listom a jesienkam. Rozpoznať sa ale dá podľa jeho jemnej cesnakovej vône pri rozmliaždení listov v rukách.
Zbierame len mladé listy na začiatku jari pred kvitnutím. Neskôr sú už staré , vyschnuté a bez liečivého účinku. Nazbierané listy môžeme skladovať pár dní v chladničke, príp. ich zamraziť. Sušenie sa neodporúča, nakoľko sa stráca jeho účinnosť.
Pravidelné užívanie šťavy z cesnaku medvedieho zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje činnosť hormonálnych žliaz, tráviaceho a vylučovacieho ústrojenstva, zmierňuje bolesti hlavy, posilňuje náš imunitný systém.
Niektorí ľudia nahrádzajú klasický cesnak medvedím, nakoľko im je ťažší na žalúdok.
Z medvedieho cesnaku pripravujeme šaláty, nátierky, používame ako prísadu do polievok – najlepšie strukovinových, alebo čerstvý pokrájaný na chlieb.
Taktiež je známe pesto s olivovým olejom na rôzne cestoviny. Pripraviť si môžeme aj cesnakové halušky, môžete ho naozaj použiť podľa chuti a skúsiť ho do svojich obľúbených jedál. Dusený, varený či pečený...
Chuť tohto cesnaku je nezameniteľná.