BIO spotrebiteľ

Nesúhlasíte s obchodnými dohodami TTIP a CETA?

31.03.2015 23:35
Ak nesúhlasíte s obchodnými dohodami TTIP a CETA, podpíšte európsku občiansku iniciatívu.

Európska občianska iniciatíva (EOI), ktorá sa snaží zabrániť podpísaniu obchodných dohôd TTIP a CETA, zozbierala už viac ako 1 580 000 podpisov. Podpísaním týchto obchodných dohôd  by došlo k zvýšeniu moci nadnárodných spoločností na úkor záujmov jednotlivých štátov a ich spotrebiteľov, ale aj ochrany životného prostredia.

Aby bola európska občianska iniciatíva úspešná na Slovensku, je potrebné  dosiahnuť a prekročiť minimálny počet podpisov (tzv. „národné kvórum“). Potrebné národné kvórum bolo zatiaľ prekročené v jedenástich členských štátoch EU, Slovensko zatiaľ medzi nimi nie je. Európsku občiansku iniciatívu STOP TTIP podpísalo doteraz 5900 Slovákov, a potrebných je aspoň 9 750 podpisov.

Čo je podstatou obchodných dohôd TTIP A CETA?

Európska únia sa chystá podpísať dve rozsiahle obchodné dohody: jednu s Kanadou (CETA = Komplexná hospodárska a obchodná dohoda) a jednu s USA (TTIP = Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo). Oficiálne stanovisko je, že vytvoria pracovné miesta a zvýšia ekonomický rast. Avšak tieto prísľluby sú založené na obmedzených a jednostranných dopadových štúdiách, zatiaľ čo iné akademické štúdie ukazujú, že tieto dohody zničia stotisíce pracovných miest v Európskej únii. Tí, ktorým prinesú tieto dohody úžitok, budú veľké korporácie, ktoré ich navrhli a lobovali za ne, nie občania.

Jedným z príkladov je mechanizmus urovnávania sporov medzi investorom a štátom (ISDS): kanadské a americké spoločnosti by mali právo žalovať napr. Švédsko pred súkromnými súdmi za škody, ak veria, že ich investície a zisky boli negatívne ovplyvnené kvôli vládnym alebo parlamentným rozhodnutiam (napríklad opatrenia/zákony na ochranu životného prostredia alebo práv spotrebiteľa).

Nechcete moc nadnárodných spoločností na úkor demokracie a verejnosti?

Obchodné dohody CETA a TTIP by zvýšili moc nadnárodných spoločností na úkor demokracie a verejnosti. Nesmieme dopustiť, aby sa to stalo a žiadame od európskych inštitúcií a našich vlád, aby zastavili vyjednávania o týchto obchodných dohodách!

Prosím podpíšte európsku občiansku iniciatívu!

Európska občianska iniciatíva
Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Nesúhlasíte s obchodnými dohodami TTIP ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií