BIO spotrebiteľ

Univerzálny domáci repelent

28.07.2015 09:25
Ak patríte medzi ľudí, ktorí trávia v prírode veľa času, potom je pre vás pravdepodobne najmä v lete aktuálna otázka, ako sa chrániť pred dotieravým hmyzom.

Priemyselne vyrábané repelenty neraz obsahujú agresívne chemické zložky, ktoré nepôsobia priaznivo na ľudskú pokožku, a špeciálne nie na tú detskú. Čo teda spraviť?


Dobrou možnosťou je výroba domáceho prostriedku proti hmyzu. A ako neskôr uvidíte, jeho využitie bude omnoho širšie.

Na výrobu cca 100 ml odpudzovača hmyzu budete potrebovať:

 • dve vetvičky čerstvého rozmarínu (prípadne dve polievkové lyžice sušeného
 • éterické oleje: čajovníkový, citrónová tráva, levanduľa, eukalyptus, klinček (nemusíte použiť všetky spomenuté)
 • prázdnu nádobku s rozprašovačom
Návod na domáci repelent
Na domáci repelent potrebujete... foto: Viera Marčeková

 

Postup na domáci repelent

Univerzálny domáci repelent
Univerzálny domáci repelent
foto: Viera Marčeková

V cca 3 dl vody povarte asi 15 minút vetvičky rozmarínu a nechajte vychladnúť (voda sa čiastočne odparí). Ak si prajete repelent silnejší, rozmarín sa môže vo vode lúhovať aj cez noc. Následne vetvičky vyberte a pridajte éterické oleje. Na 100 ml výluhu použite asi 10 kvapiek. Zmes dobre premiešajte a naplňte ňou pripravenú nádobu. Tú skladujte v chladničke, kde vydrží niekoľko týždňov.

Domáci repelent proti kliešťom aj...

Pred výletom do prírody si dobre nastriekajte telo i oblečenie, prípravok odpudzuje komáre i kliešte. Asi po dvoch hodinách jeho účinnosť klesá, preto je možné jeho aplikáciu zopakovať.

Domáci repelent je bezpečný pre malé deti a pokojne ho použite aj na domáce zvieratá.

Ak ste si repelentu vyrobili viac a neviete čo s ním, nám sa osvedčil napríklad ako dobrý sprej do topánok. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam a príjemnej vôni dodá vašim krokom ľahkosť a svieži pocit.

Ďalšou možnosťou je jeho použitie proti iným „zvieratkám“ – všiam. Ak máte školopovinné deti, určite poznáte tŕpnutie počas oznámeného výskytu, či ich deti náhodou nedonesú zo školy. Radšej sa teda poistite a pred odchodom do školy im nasprejujte hlavičky.

Ľudia s nízkym tlakom môžu túto zmes zase používať ako osviežujúci sprej, keď nemajú svoj deň. Aplikujte ho na zápästia alebo na krk a tonizačné účinky rozmarínu na seba nedajú dlho čakať.

repelent prírodny repelent domáci repelent proti kliešťom
Hodnotenie: 79.4%, 68 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Viera MarčekováVyštudovala etnológiu, zaujíma sa o zdravý a prirodzený životný štýl.

Diskusia: Univerzálny domáci ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Domáce produkty
  Poctivé domáce produkty, potraviny priamo zo záhradky. Ľudové remeselné výrobky a služby.

  Podpora miestnych lokálnych pestovateľov a predajcov ovocia, zeleniny, pre samozásobiteľstvo miestnych komunít.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií