BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (29)

11.10.2004 20:59
Schyľuje sa k záveru našej výstavy a vašej hry o ceny. vašich názvov a názorov chodí veľa, takže sa budeme snažiť v priebehu tohto týždňa vám ukázať, ako všetko bežalo, TOP TEN fotografií, názorov a názvov...
Ešte stále máte šancu. Nepoznáte právidlá? Robíte s nami výstavu BIO-NEBIO.
Hlas fotografii dáte jednoduchým KLIKNUTÍM na fotografiu.
Tým sa vám otvorí aj FORMULÁR kde napíšete, čo chcete - NÁZOR či nový NÁZOV.

Ďalšie kolo...

Malá veľká pomocníčka
Mikroorganizmy a dážďovky sú veľmi činorodí pomocníci ekologických poľnohospodárov. Doslova sa prekúsavajú cez pôdu a pritom ju dobre premiešajú a prevzdušnia. Nepriame spracovanie pôdy znižuje potrebu mechanického spracovania, čím sa minimalizuje poškodzovanie pôdneho života a zhutnenie pôdy ťažkými mechanizmami.
... Na ekologicky obhospodarovaných pôdach sa zistilo o 30-40% viac dážďoviek (biomasy) a o 20-40% viac mikroorganizmov v porovnaní s konvenčne obhospodarovanými pôdami ( FiBL, Výskumný ústav ekologického poľnohospodárstva, 2000).


Dieťa a paprika
Organizácia Greenpeace začiatkom roku 2004 prezentovala odbornú štúdiu o stave monitoringu pesticídov v potravinách na území SR. Vyplýva z nej, že na Slovensku testujeme na prítomnosť pesticídov nedostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Z celkového počtu testovaných vzoriek za prvý polrok 2003 tvorila táto skupina iba 7% (zelenina 6,8% a ovocie 0,2%).
Pritom zrovna u ovocia a zeleniny sa pesticídy používajú priamo na ošetrovanie rastlín a plodov a tu je teda aj najväčší predpoklad výskytu pesticídov. Rovnako malá pozornosť bola podľa autorov štúdie venovaná aj testovaniu pesticídov v ovocí a zelenine z dovozu, hoci tu je riziko kontaminácie pesticídmi ešte väčšie ako u domácich produktov (dovážané produkty bývajú viac ošetrované chemickými prípravkami aby vydržali transport).

"Výsledky štúdie sú jasné - v kontrole potravín na prítomnosť pesticídov máme na Slovensku medzery. Ak chce mať slovenský spotrebiteľ istotu, že potraviny na jeho stole sú zdravé a neobsahujú pesticídy, mal by dať jednoznačne prednosť potravinám z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva," uviedol koordinátor toxickej a genetickej kampane Greenpeace Mgr. Martin Hojsík.
...Dobre zvážme, aký zdroj vitamínov ponúkame deťom. Pre najmenšie deti predstavujú pesticídy najväčšie riziko!


Tieto sú slobodné
Táto fotografia nosníc z voľného chovu pochádza, žiaľ, zo zahraničia. Na Slovensku v súčasnosti neexistuje certifikovaná farma s chovom nosníc či brojlerov. Je záhadné prečo, keď v mnohých iných krajinách je to už - viac či menej - bežná záležitosť. A kým tamojší spotrebiteľ si môže vybrať (a priplatiť za kvalitu a ohľad na životné prostredie), my kupujeme čo je a na podrobnosti o spôsobe chovu sa ani nepýtame (možno vedome).
Pravda je taká, že v priemyselných technológiách intenzívnych chovov si každoročne na Slovensku odtrpí svoj krátky život asi 42 000 000 brojlerových kurčiat a 5 000 000 nosníc (údaj z publikácie Slobody zvierat: Zdravé biopotraviny - lepší život pre zvieratá).


Ekofarma Babiny - v diaľke Ústí nad Labem
Manželia Radičovi sa presťahovali na ekofarmu Babiny "na kraji sveta" z Ústí nad Labem preto, že ich deti mali zdravotné problémy. Bývalý štátny statok prevzali v katastrofálnom stave. Dnes sú z nich úspešní ekofarmári s krásnymi stádami kôz a hovädzieho dobytka a ponukou služieb v eko-agroturustike. Deti sa zbavili zdravotných problémov a rodičom život v meste pripomína už len pohľad na Ústí kdesi v diaľke...


Malý gazda
"Tak tento rok sa je čím pochváliť", hovorí Mauritz:-) ... Právom ho jeho tato nazval "malým gazdom". S rodičmi sa celé dni pohybuje po záhrade, pasienkoch či v stajni. Rád plody záhrady nielen zberá, ale i konzumuje. Jeho mamina Erika veľmi dbá na to, aby papal iba produkty z ich záhradky alebo tie, ktoré sú certifikované BIO. ...Na vysvetlenie ešte treba dodať, že mamička malého gazdu je z Belgicka, kde sú biopotraviny bežne dostupné.


VŠETKY FOTKY minulých dní si pozrite...bavte sa a vymýšľajte....


Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií