BIO spotrebiteľ

Borovica limbová

30.11.2015 23:22

Latinský názov tejto dreviny je Pinus cembra.

Rodové meno Pinus pochádza z latinského podstatného mena picis = živica, z ktorého je odvodené prídavné meno picnus = produkujúci živicu. Druhové meno cembra sa vzťahuje na Cembrové údolie v Tirolsku a vzniklo z keltského slova ciom- bra, čo znamená horské údolie.

V rámci botanického systému je Borovica limbová zaradená medzi nahosemenné rastliny do rovnomennej čeľade borovicovité (Pinaceae).

Borovica limbová
Borovica limbová foto: Ing. Vladimír Boža

Táto drevina je vzrastom statný strom. Borovica limbová dorastá do výšky 20 až 35 metrov.

Kôra kmeňa je spočiatku hladká, zelenkastá, neskôr drsná a šupinatá. V staršom veku nadobúda hnedú farbu.

Konáre tvoriace korunu sú pomerne krátke, ale veľmi zavalité. Ihlicovité listy - ihlice vyrastajú na konároch vo zväzočkoch po piatich. Sú dlhé 5 až 10 cm.

Vajcovité šišky dosahujú veľkosť do 8 cm a na konci šupín majú výrazne hrubé štítky.

Orieškovité semená rozširujú vtáky, najmä orešnica perlovaná.

V Európe rastie Borovica limbová v Alpách a v Karpatoch zvyčajne v nadmorskej výške 1200 - 2000 metrov, vystupuje až do 3000 metrov. V severnej Sibíri rastie aj na rovine. Na Slovensku sa vyskytuje pôvodne len v oblasti Tatier, inde je vysadená.

Borovica limbová
Borovica limbová foto: Ing. Vladimír Boža

Borovica limbová je svetlomilná a mrazuvzdorná. Rastie v plytkých skeletnatých pôdach kyslých i vápenatých substrátoch. Vyskytuje sa v uvoľnených smrečinách na hornej hranici lesa a v porastoch kosodreviny, na rozhraní lesného a kosodrevinového stupňa.

Na Slovensku je Borovica limbová zákonom chránená. Podľa súčasnej legislatívy patrí k chráneným druhom národného významu, pričom spoločenská hodnota jedinca predstavuje 16,59 €. Drevo pre svoju krásnu farbu a iné vlastnosti (málo zosychá, pekne sa leští) je hľadané v rezbárstve a stolárstve, vyrábajú sa z neho rezonančné dosky na výrobu klavírov, organov a harmónií.

Zo všetkých európskych druhoch borovíc sa dožíva najvyššieho veku - až 1000 rokov.

Šiška Borovice limbovej
Šiška Borovice limbovej foto: Ing. Vladimír Boža


Borovica limbová
Hodnotenie: 75.6%, 18 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Borovica ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií