BIO spotrebiteľ

Vidiek žije! - konferencia k oživeniu slovenského poľnohospodárstva

10.02.2016 08:31
Medzinárodný rok rodinných fariem (2014) pomohol aj na Slovensku naštartovať rôzne iniciatívy na podporu rozvoja malých a rodinných fariem. K nim patrí aj založenie neformálneho zoskupenia Vidiecka platforma, ktoré v novembri 2015 zorganizovalo konferenciu „Vidiek žije!“
Konferencia: Vidiek žije!
Konferencia: Vidiek žije! foto: www.vidiekzije.sk

Konferencia „Vidiek žije!“ sa za účasti cca 300 účastníkov uskutočnila na akademickej pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Konferencia hľadala odpovede na dôležité otázky rozvoja udržateľného poľnohospodárstva na Slovensku, s cieľom produkcie bezpečných potravín a oživenia vidieka.

Po spoločnom programe sa účastníci rozdelili do tematických skupín a navrhovali konkrétne riešenia pre oblasti ako Nová legislatíva pre malého farmára, Pôda, Program rozvoja vidieka 2014-2020 a ďalšie. Konferencia vyvrcholila panelovou diskusiou Adely Banášovej s politikmi (Vladimír Chovan, Igor Hraško, Martin Fecko, Ján Šubák a Stanislav Horník).

S politikmi trochu inak - Adela Banášová
S politikmi trochu inak - Adela Banášová foto: Vidiecka platforma


A aké dojmy z konferencie má jej hlavná organizátorka Lucia Gallová?

„Určite ma potešil široký záujem zapojiť sa ku našej iniciatíve a hľadať spoločne riešenia. Zapojili sa farmári, ľudia, ktorí chcú s farmárčením začať, akademici a mnoho ďalších organizácií, s ktorými aktuálne hľadáme prieniky a možnosti spolupráce.

Myslím, že konferencia priniesla dôležitý impulz do rezortu poľnohospodárstva a presne o to nám išlo. Máme tak pripravené pomerne pevné základy a je na čom stavať.

Chceli by sme celej spoločnosti predstaviť agro rezort ako potenciálne veľmi progresívny rezort s množstvom pridaných hodnôt.“

Tlačová správa a závery z konferencie

Video a fotografie z konferencie: Vidiek žije!


Vidiecka platforma Konferencia: Vidiek žije!
Hodnotenie: 73.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Vidiek žije! - konferencia k oživeniu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Poľnohospodárstvo
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií