BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (30)

12.10.2004 22:06
Tak sme vo finále... ešte niekoľko záverečných správ budete mať od nás a výstava pôjde do sveta...
V skratke: hlasujete kliknutím na fotografiu... tá fotografia, ktorá dostane najviac hlasov - ide na výstavu BIO-NEBIO aj s 29 nasledujúcimi.
Ak chcete napísať vhodnejší názor, či máte k tomu čo povedať - kliknutím na fotografiu sa rozbalí aj formulár k písaniu - nech sa páči....

Slovensko moje
Poľnohospodár dorába chlieb a spravuje krajinu. Dnes potrebuje pomoc on aj krajina. Aby vždy bola čistá voda, zdravé mlieko a voňavý chlieb, kvietky na lúkach a spev vtákov. Aby nás vidiecka krajina znovu uchvacovala...


Záhrada, pasienok i rybník
Pohľad na pestrú ekofarmu "Slnečná". Pestrá produkcia je síce náročnejšia na prácu, ale zvyšuje stabilitu farmy. ...Táto fotografia názorne zobrazuje myšlienku ekologického poľnohospodárstva - pestovať rôzne rastliny a chovať rôzne zvieratá čo najprirodzenejším spôsobom a prispievať tak k dobrému životnému prostrediu a peknej krajine. Malé je pekné...


Pesticíd
Pesticíd ako symbol modernej poľnohospodárskej veľkovýroby. Tam, kde sa neberie prílišný ohľad na zdravie ľudí a všetkého živého na Zemi, prichádzajú na rad chemické hnojivá, pesticídy, genetické manipulácie, týranie zvierat vo veľkochovoch, preprava potravín cez "pol sveta" a pozberová úprava potravín v skladoch (postrekmi, ožarovaním, plynovaním...).
Za cenu ohrozenia vlastného zdravia, pohody zvierat a stavu životného prostredia sa na pulty predajní dostávajú "lacné" potraviny. Málokto si však uvedomí, že účet, ktorý zaplatí v pokladni, nie je konečný. Zaplatíme ešte druhý krát, keď štát z našich daní prispieva na liečebnú starostlivosť a obnovu životného prostredia (ak sa to vôbec ešte dá...).


Všetko BIO - Harmonie 2002
Všetci, čo v Českej republike propagujú, produkujú či predávajú biopotraviny, sa spojili a vytvorili na výstave zdravého životného štýlu Harmonie vzorovú predajňu, kde spotrebiteľ našiel širokú ponuku bioproduktov a biopotravín od pečiva, cez zeleninu a ovocie, mliečne výrobky z kravského i kozieho mlieka, bio hovädzie mäso a všetky bežné potraviny až po špeciality typu biokáva či biovíno.
Dnes už je na českom trhu dokonca i bio-uherák :-)
...Je len na nás, spotrebiteľoch, ako rýchlo bude počet ekofarmárov, ponuka biopotravín a bio-obchodov narastať i na Slovensku. Nehľaďme na to, že biopotraviny sú o niečo drahšie ako konvenčné potraviny. Stoja, koľko majú stáť. To cena konvenčných potravín je umelo nízka. Zakiaľ všetky subjekty zaradené do systému ekologického poľnohospodárstva sú pod drobnohľadom kontrolných orgánov a za kontrolu platia drahé peniaze, tí, čo devastujú životné prostredie, produkujú potraviny pomocou chemických látok a týrajú zvieratá, sú "v pohode".
...Máme dve možnosti ako podporiť ekologických poľnohospodárov a spracovateľov biopotravín:
1/ kupovať si bioprodukty a biopotraviny
2/ v dlhodobom rámci - nominovať politikov, ktorí nájdu účinné nástroje na to, ako urobiť ekologické poľnohospodárstvo opäť "normálnym" (väčšinovým) a ako urobiť intenzívne poľnohospodárstvo ekonomicky nezaujímavým a nechať ho vyhynúť :-) Tá druhá možnosť je viac teoretická ako praktická :-)


Život plný vôní a krás
Ak sa to čo len trochu dá, skúsme vytvoriť v mieste, kde žijeme, kúsok raja. To bude liek na našu dušu, tu sa budeme zotavovať z prekonávania výziev a "bojov", ktoré prináša každodenný život.
...Citujeme známeho majstra záhradníka, ekológa a fotografa Dr. Wernera Gameritha: "Vieme, že harmóniu, po ktorej túžime, nikdy celkom nedosiahneme, ani vo vonkajšom, ani v našom vnútornom svete. Ale budeme sa o ňu stále snažiť a pracovať na nej. Vydarená prírodná záhrada nám ukazuje, že raj nie je stratený a že môžeme veľa urobiť preto, aby sme ho našli. A že to začína v nás samotných."
... Žime život plný vôní a krás.


Opakovanie – matka múdrosti : fotografie minulých kôl súťaže k Vášmu posudku...


Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií