BIO spotrebiteľ

Reportáž: Čo s použitým olejom?

30.04.2016 07:51
Mladí reportéri pre životné prostredie zo SOŠ Polygrafická za svoju video-reportáž o rizikách vylievania použitého jedlého oleja do výlevky získali v národnom kole súťaže 1. miesto.

I keď miest, kde môžete odovzdať použitý rastlinný olej z kuchyne na Slovensku pribúda, nie každý však vie, ako sa použitého oleja správne zbaviť. Preto sa tím Mladých reportérov rozhodol túto tému viac preskúmať...

Autori: Matej Majerský / Patrik Štefík
Stredná odborná škola Polygrafická

 

Čo s použitým olejom?

Použitý rastlinný olej z vašej domácnosti je vhodné zberať do PET fliaš (čistý, bez zvyškov potravy). Odovzdať ho môžete na niektorej z 88 čerpacích staníc Slovnaft   na ďalšie spracovanie.

Zozbieraný olej bude následne odborne spracovaný a ekologicky zhodnotený na ďalšie použitie ako biozložka pri výrobe pohonných hmôt. Viac informácií na stránke kampane Aj kvapka oleja sa ráta.

Fľaše s olejom na verenie
Fľaše s olejom na verenie foto: Matej Majerský

 

Program Mladí reportéri pre životné prostredie realizuje Centrum environmentálnych aktivít od roku 2009 s cieľom povzbudiť mladých ľudí vo veku 11-21 rokov k riešeniu problémov životného prostredia v mieste, kde žijú, formou publikovanej reportérskej tvorby.

Garantom programu je Špirála, sieť environmentálne-výchovných organizácií, (Mladí reportéri sú partnerským programom Zelenej školy). Medzinárodným koordinátorom programu s názvom Young Reporters for the Environment (www.yre.global) je Nadácia pre environmentálne vzdelávanie v Kodani.

využívanie odpadu recyklácia odpadov BIO rastlinný olej použitý kuchynský olej
Hodnotenie: 80%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Reportáž: Čo s použitým ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Odpad    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií