BIO spotrebiteľ

Čo je dohoda TTIP? Čo zmeni? Existuje alternatíva?

15.07.2016 07:00
Kritika krajín Európskej únie na navrhovanú dohodu TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) o voľnom obchode medzi Európskou úniou a USA silnie. Rokovania medzi EÚ a USA sa však vedú tajne. Greenpeace Holandsko zverejnil tajné dokumenty z rokovaní o obchodnej zmluve, ktorá by mala pre životné prostredie ďalekosiahle následky.

Čo je TTIP?

Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP) je navrhovanou obchodnou dohodou medzi Európskou Úniou a Spojenými štátmi americkými. Dohoda by mala však závažný vplyv na takmer polovicu svetového hrubého domáceho produktu a ovplyvnila by každý ekonomický sektor.

Čo TTIP vlastne zmení?

Plánovaná dohoda by mala odstrániť niektoré prekážky v obchodovaní medzi EÚ a USA a vytvoriť najväčšie zónu voľného obchodu na svete. „Prekážkami“ však mohli byť myslené zdravotné a bezpečnostné štandardy, zákon o označovaní zloženia výrobkov, či presadzovanie ekologickej výroby na ochranu spotrebiteľov. Príkladom je dovoz mäsa z amerických zvierat, ktorým boli podávané rastové hormóny, ktoré sa spájajú so vznikom rakoviny a zdravotných problémov. Európska Únia dovoz takého mäsa nepovoľuje, pričom Spojené Štáty vnímajú takéto štandardy ako obchodnú prekážku. Z toho vyplýva, že TTIP by mohlo priniesť do Európy oveľa viac geneticky modifikovaného jedla, a tak by občania jedli ovocie a zeleninu s oveľa väčším množstvom pesticídov a mäso plné rastových hormónov.

Existuje k TTIPu nejaká alternatíva?

Áno. Podstata problému dohody TTIP je prílišné uvoľnenie obchodu, čo znemožní kontrolu rizikových produktov ako sú geneticky modifikované organizmy. Potrebujeme udržateľný rozvoj a medzinárodné pravidlá, ktoré zaručia lepšie obchodovanie, ktoré by podporovalo životné prostredie. Pravidlá obchodu by mali byť demokratické, otvorené a neposkytovať privilegované postavenie pre medzinárodné spoločenstvá.

Aliancia Stop TTIP iniciovala petíciu proti dohode, ktorú podpísalo už vyše tri milióny ľudí. Štrnáste kolo rokovaní o dohode sa koná v Bruseli 11.-15. júla 2016. S akým výsledkom?

Protest verejnosti proti TTIP
Protest verejnosti proti TTIP foto: httpwww.politico.euarticleits-time-to-give-ttip-a-chance-bar

Zdroje:
Šesť dôležitých faktov o dohode TTIP
TTIP Slovakia
Stop TTIP

TTIP
Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Adriána HenčekováŠtuduje na gymnáziu v Spišskej Novej Vsi. Štyri roky sa aktívne zapája do programu Mladí reportéri pre životné prostredie. V minulosti členka kolégia Zelenej školy. Amatérsky sa venuje fotografovaniu a písaniu novinárskych článkov, hlavne na tému znečistenia životného prostredia.

Diskusia: Čo je dohoda TTIP? Čo zmeni? Existuje ...

  Re: Čo je dohoda TTIP? Čo zmeni? Existuje alternatíva?

  Dôležité je sledovať vývoj a reagovať naň, ale aj zmeniť nákupné správanie sa v obchodoch. Nekupovať výrobky, ktorých zloženie nepoznáme alebo ktoré nám nevyhovuje. Je mi jasné, že nie každý môže mať svoju záhradku alebo farmu, ale dôležité je aspoň časť z pochybných potravín nahrádzať čistou produkciou, či už svojou vlastnou alebo od neďalekého farmára. Potom nám budú nejaké dohody ukradnuté.
  Zahradník   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

RôzneNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií