Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP) je navrhovanou obchodnou dohodou medzi Európskou Úniou a Spojenými štátmi americkými. Dohoda by mala však závažný vplyv na takmer polovicu svetového hrubého domáceho produktu a ovplyvnila by každý ekonomický sektor.
Plánovaná dohoda by mala odstrániť niektoré prekážky v obchodovaní medzi EÚ a USA a vytvoriť najväčšie zónu voľného obchodu na svete. „Prekážkami“ však mohli byť myslené zdravotné a bezpečnostné štandardy, zákon o označovaní zloženia výrobkov, či presadzovanie ekologickej výroby na ochranu spotrebiteľov. Príkladom je dovoz mäsa z amerických zvierat, ktorým boli podávané rastové hormóny, ktoré sa spájajú so vznikom rakoviny a zdravotných problémov. Európska Únia dovoz takého mäsa nepovoľuje, pričom Spojené Štáty vnímajú takéto štandardy ako obchodnú prekážku. Z toho vyplýva, že TTIP by mohlo priniesť do Európy oveľa viac geneticky modifikovaného jedla, a tak by občania jedli ovocie a zeleninu s oveľa väčším množstvom pesticídov a mäso plné rastových hormónov.
Áno. Podstata problému dohody TTIP je prílišné uvoľnenie obchodu, čo znemožní kontrolu rizikových produktov ako sú geneticky modifikované organizmy. Potrebujeme udržateľný rozvoj a medzinárodné pravidlá, ktoré zaručia lepšie obchodovanie, ktoré by podporovalo životné prostredie. Pravidlá obchodu by mali byť demokratické, otvorené a neposkytovať privilegované postavenie pre medzinárodné spoločenstvá.
Aliancia Stop TTIP iniciovala petíciu proti dohode, ktorú podpísalo už vyše tri milióny ľudí. Štrnáste kolo rokovaní o dohode sa koná v Bruseli 11.-15. júla 2016. S akým výsledkom?
Zdroje:
Šesť dôležitých faktov o dohode TTIP
TTIP Slovakia
Stop TTIP