BIO spotrebiteľ

Burza vrúbľov a založenie Semienkovne v Trenčíne

14.03.2017 16:00
Na Slovensku pribúdajú dobrovoľné iniciatívy na zachovanie starých odrôd ovocia a šírenie semienok z vlastných záhrad. Podujatie s cieľom výmeny vrúbľov a semienok, ktoré zorganizovali občianske združenia GenoFond, Pre Prírodu, Centrum environmentálnych aktivít a Štátna ochrana prírody, pritiahlo do Trenčína viac ako stovku ovocinárov a záhradkárov.

Pamätáte si na zaujímavú chuť ovocia u starej mamy na záhrade? Či už to boli jablká ako Jonatánky alebo hrušky hniličky, každé malo svoju jedinečnú chuť a vôňu. Dnes sa opäť vracajú do sadov, a to aj vďaka iniciatíve Bielokarpatský ovocný poklad. Burza vrúbľov je jednou z mnohých jej aktivít.

Trenčianska Burza vrúbľov starých ovocných druhov, hlavne jabloní a hrušiek, oslovila desiatky ovocinárov. Vyberať bolo z čoho, v ponuke boli desiatky rôznych starých odrôd, okolo 50 odrôd jabloní,  36 odrôd hrušiek, do 10 - 15 odrôd kôstkovín, medzi ktorými nechýbali ani marhule z piešťanskej Génovej banky. Niektorí priniesli na výmenu štepy zo svojich stromov, iní prišli hľadať konkrétnu odrodu. Súčasťou výmennej burzy bola aj ukážka štepenia.

Veľká výmena vrúbľov a semienok v Trenčíne
Veľká výmena vrúbľov a semienok v Trenčíne foto: Klaudia Medalová

Ako uviedol Bruno Jakubec, Bielokarpatský ovocný poklad  je projekt, v rámci ktorého dobrovoľníci spoznali veľkú rozmanitosť starých a krajových odrôd Bielych Karpát, ošetrili viaceré hodnotné krajinársky a odrodovo významné ovocné stromy, vysadili genofondový sad jabloní a hrušiek, či prispeli k zvýšeniu povedomia o tejto, dnes opäť žiadanej  téme. „Vďaka mladým ovocinárom si dnes môžeme pozrieť prírodnú ovocnú záhradu (farma Kubrá), vysušiť ovocie v tradičnej sušiarni ovocia v Bošáci (OZ Pre Prírodu), naučiť sa pravidlá vhodnej starostlivosti (OZ Pangea). Čoskoro pribudne aj možnosť spracovania ovocia na mušty v priestoroch regionálnej muštárne v obci Moravské Lieskové (Matica ovocná s.r.o.). A to sú len najviditeľnejšie príklady renesancie ovocinárskeho v tomto regióne“, dodal Bruno Jakubec.

Ponuka ovocných vrúbľov
Ponuka ovocných vrúbľov foto: Klaudia Medalová

Zároveň bola v Centre environmentálnych aktivít  uvedená do života  verejná Semienkovňa s pestrou ponukou rôznych semien či hľúz. Semienkovňa je verejne prístupná v BIO obchode Malý princ počas otváracích hodín (pondelok od 9:00-14:00, utorok až piatok 9:00-17:00).

Loboda záhradná červená
Loboda záhradná červená foto: Klaudia Medalová

Hlavnou myšlienkou je šírenie udržateľného pestovania. Preto tu nájdete semienka rastlín pestované prírodne, bez postrekov či umelých hnojív. Sú rokmi odskúšané, o verené záhradníkmi, pestované v blízkom regióne. Nie sú geneticky modifikované či hybridné, ktoré sú pre ďalšie pestovanie nevhodné. Balíčky so semienkami sú poskytované záujemcom zadarmo. Nájsť tu môžete jednoročné kvety, trvalky, rôznu zeleninu, či druhy plané ale jedlé.

Semienka z prírodných záhrad
Semienka z prírodných záhrad foto: Klaudia Medalová

Jedinou podmienkou je následné vrátenie časti z vašej úrody vo forme nových semienok. Ak sa vám odobratá odroda nepodarí dopestovať a následne vrátiť, môžete priniesť do obchodu iné semienka. Semienkovňu založili dobrovoľníci z projektu Prírodná záhrada.  Boli by radi, aby sa myšlienka šírila medzi záhradníkmi. Marianna Holušová Ružičková: „Dúfame, že na jar sa krabica so semienkami rýchlo vyprázdni a na jeseň sa nielen zaplní pôvodnými druhmi, ale rozšíri aj o ďalšie semienka z vašej úrody.“

Prírodné záhrady je projekt, ktorý sa úspešne rozšíril po Rakúsku a Čechách aj na Slovensko. Od roku 2015 si môžete nechať aj vašu záhradu certifikovať ako prírodnú. Ak na záhrade hospodárite prírodne, nepoužívate chemické postreky, hnojivá ani rašelinu, ste na najlepšej ceste k získaniu smaltovej plakety s logom ježka v púpave.

Ak na záhrade vytvoríme čo najviac prírodných prvkov ako je živý plot, lúka, jazierko či divoký kút, prilákame množstvo užitočných živočíchov, ktorí nám pomôžu s nevítanými návštevníkmi v našej zeleninovej či ovocnej časti záhrady.
Cieľom projektu je podporiť trvalo udržateľnú starostlivosť o záhrady, ktorá rešpektuje prírodné procesy a podporuje biodiverzitu, a tiež navrátiť do krajiny tradičné spôsoby hospodárenia.

Prírodné záhrady môžu byť súkromné i verejné (školské, obecné). Môžu byť tiež aj ukážkové ako zdroj inšpirácie a získavania rôznych zaujímavých informácií.


Hodnotenie: 82.2%, 9 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Burza vrúbľov a založenie Semienkovne ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií