BIO spotrebiteľ

Jar prichádza, je čas zasiahnuť proti slizniakom

17.03.2017 04:00
Hoci noci sú stále chladné, príroda už ožíva. To znamená, že nepríjemní slizniaci sa prebúdzajú zo zimného spánku alebo sa liahnu z vajíčok a hladne putujú za rozptýlenými zdrojmi potravy. "Natur im Garten" vysvetľuje, ako a prečo je teraz možné účinne zasiahnuť proti obávanému slizovcovi iberskému.

Aj keď zima bola tvrdá a mnohí odborníci očakávajú oveľa menšie  útoky slizniakov ako v minulom roku, bude tento slizovec (známy tiež ako španielsky)  opäť záhradkárom spôsobovať starosti. "Čoskoro  budú  množiace sa slizniaky požierať najmä mladé rastliny zeleniny a jemné výhonky trvaliek," hovorí Katja Batakovic, vedúca iniciatívy "Natur im Garten".

Slizniaky v prírodnej záhrade

V prírodnej záhrade nebudeme používať pesticídy alebo jedy - ale ako sa vysporiadať s týmto škodcom? Všeobecné pravidlo, slizniak  ako škodca  nie je zvyčajne tragédiou, pretože v prírodnej záhrade je prirodzené prostredie, ktoré podporuje jeho prirodzených nepriateľov. Okrem iných sú tiež predátori slimákov a slizniakov ježe, svetlušky a húsenice. Ak nechováte v záhrade kačice plemena indický bežec, môžu vám pomôcť aj sliepky či perličky, ktoré taktiež skonzumujú mäkké slizniaky.

Natur im Garten
Natur im Garten foto: Natur im Garten

Slizniak veľký proti slizniakom

Nesmierne cenný pri kontrole slizovca je slizniak veľký (Limax maximus) . Tento mäkkýš - čo môže dorásť až 20 cm  - nekonzumuje čerstvé rastliny, ale  iba rastlinné zvyšky, zdochliny, huby a - čo je najdôležitejšie – aj ostatných mäkkýšov a niekedy aj ich vajíčka.

Ručný zber slizniakov

Zber nepríjemných slizniakov rukami je efektívna a šetrná metóda, ako udržať ich počet pod kontrolou. Od predchádzajúcej jesene  môžete tiež zbierať ich vajíčka. Často sa nachádzajú  pod plochými kameňmi alebo doskami, kde je vlhko a sú tam chránené. Čím viac vajíčok a mláďat chytíte skoro na jar, tým menšia generácia bude nasledovať v priebehu sezóny. Takisto môžete v záhrade rozmiestniť staré dosky, pod ktoré sa slizniaky radi schovávajú. Odtiaľ ich počas dňa ľahko zozbierate.

Pri ochrane rastlín pred útokmi slizniakov je vhodné tiež použiť popol, príp. ihličie, ktoré vysypete okolo mladých priesad zeleniny.

Tiež je vhodné s vysádzaním priesad počkať až do príchodu tzv.“ zmrznutých“ v máji, kedy je už pôda zohriata a slizniakom prekážajú vyššie teploty a slnečné dni.

Preparátom proti slizniakom  je potrebné sa vyhnúť v najväčšej možnej miere. Tie, ktoré  obsahujú  metaldehyd ako účinnú zložku, sú dokonca nebezpečné pre stavovce  (ježkovia, domáce zvieratá...). Ak vôbec, používajte len organické  prostriedky s obsahom fosforečnanu železitého ako účinnou zložkou. Jeho  použitie je síce výhodné pre užívateľov, avšak zabíja všetky ostatné druhy slimákov a slizniakov, vrátane neškodného slimáka záhradného. Používajte ho opatrne, s cieľom predísť veľkým škodám aj na užitočných slimákoch.

Výhodou, ak používate biologické prípravky proti slizniakom (v prvých dňoch skoro na jar),  je to, že španielsky slizovec ťažko nájde iné zdroje potravy. A preto pravdepodobne zje túto návnadu. Mnoho prirodzených a neškodných druhov slimákov a slizniakov bude takisto mimo rizika predčasného konzumovania  týchto látok, pretože sa liahnu neskôr ako slizovec španielsky.

slizniaky v zahrade slizniak
Hodnotenie: 78.2%, 22 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Jar prichádza, je čas zasiahnuť proti ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií