BIO spotrebiteľ

Príručka KAŽDODENNÁ UDRŽATEĽNOSŤ ponúka výučbové aktivity pre deti vo veku 10-14 rokov

24.02.2017 06:45
Vo štvrtok 23. februára 2017 uviedlo Centrum environmentálnych aktivít Trenčín do života nový metodický materiál pre pedagógov s názvom Každodenná udržateľnosť. Publikáciu pokrstil fotograf Radovan Stoklasa na foto-workshope Mladých reportérov pre životné prostredie v Novom Meste nad Váhom.
Každodenná udržateľnosť, príručka
Každodenná udržateľnosť, príručka foto: Klaudia Medalová

Príručka vznikla ako spoločné dielo partnerov piatich krajín (Maďarsko, Srbsko, Bosna, Poľsko a Slovensko), s finančnou podporou z programu Visegrad Plus, s cieľom šíriť medzi deťmi a ich rodičmi praktické tipy pre každodennú udržateľnosť na západnom Balkáne a v krajinách strednej Európy.

Workshop Mladých reportérov pre životné prostredie
Workshop Mladých reportérov pre životné prostredie foto: Klaudia Medalová

Richard Medal, riaditeľ CEA Trenčín:

„O trvalej udržateľnosti sa od Summitu Zeme v Rio de Janeiro v r. 1996 veľa popísalo, ale v praxi málo urobilo. Ani po 30 rokoch škola systematicky neučí zručnosti pre udržateľný spôsob. Publikáciou Každodenná udržateľnosť chceme pedagógom pomôcť priblížiť žiakom udržateľnosť ako každodenný postoj každého z nás doma či vo svojej obci. Výučbové aktivity ukazujú, ako sa správať ako zodpovedný spotrebiteľ, domáci ekológ či aktívny občan.“

Publikácia obsahuje šesť kapitol s učebnými plánmi a aktivitami pre žiakov v triede i teréne. Aktivity sú interaktívne a tvorivé, napríklad pátranie po potravinových míľach jogurtov v regáloch našich obchodov, tipy a triky pre domáce kompostovanie, zriadenie knižného obežníka na škole alebo vytvorenie Miestnej mapy udržateľnosti s tipmi na „zelené“ nakupovanie a služby.

Krst
Krst foto: Klaudia Medalová

Súbor výučbových plánov Každodenná udržateľnoť stelesňuje postoje a konanie pre udržateľnú budúcnosť, ktorými sa riadia aj Mladí reportéri: prostredníctvom enviro-žurnalistiky upozorňovať na problémy v komunitách a snažiť sa – každý sám za seba - zlepšovať kvalitu života. Aj preto bola príručka predstavená na workshope Mladých reportérov pre životné prostredie.

Publikáciu pokrstil Radovan Stoklasa, odborný lektor workshopu. S reportérmi sa už štvrtý rok delí o svoje skúsenosti s reportážnou fotografiou. Na workshope im dal spätnú väzbu k ich fotografiám na tému kvalita života v mojej obci, ktorá je riešená v kapitole č. 6 - Mapa miestnej udržateľnosti.

Témy ďalších kapitol: Každodenný odpad, Eko-domácnosť, Zodpovedná spotreba, Prírodná záhrada a Fair Trade.

Pedagógovia si môžu knihu objednať mailom na CEA(at)changenet.sk.

Autori najlepších fotiek na tému kvalita života...
Autori najlepších fotiek na tému kvalita života... foto: Klaudia Medalová
Reportážna fotografia - prezentácia Radaovana Stoklasu
Reportážna fotografia - prezentácia Radaovana Stoklasu foto: Klaudia Medalová

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Príručka KAŽDODENNÁ UDRŽATEĽNOSŤ ponúka ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií