BIO spotrebiteľ

Víkend otvorených parkov a záhrad – navštíviť môžete aj ukážkové prírodné záhrady

07.06.2017 06:00
Druhý júnový víkend patrí už tradične parkom a záhradám. Na Slovensku sa jedná už o 10. ročník, kedy si môžu záujemci nevšednej turistiky prezrieť zaujímavé prírodné miesta. Niektoré parky a záhrady sú otvorené iba počas týchto pár dní, ako aj ukážková prírodná záhrada v Ivanke pri Dunaji.

Počas tohto víkendu je pre verejnosť prístupných vyše 50 záhrad a parkov, sú rozdelené na niekoľko kategórií, napr. komunitné záhrady, mestské, historické parky, arboréta, školské záhrady či rodinné farmy. Samostatne sú vyčlenené aj ukážkové prírodné záhrady:

Školská ukážková prírodná záhrada – Trenčín

Pomerne  rozľahlá školská záhrada s ovocnými i lesnými stromami, žiackymi plochami so zeleninou, lúkou  i divokým kútikom. Žiaci záhradu využívajú v rámci svojho vyučovania, učia sa pestovať zeleninu, kvety i bylinky. Na relaxáciu a učenie sa v prírode bolo vybudované malé arborétum s väčšinou domácimi druhmi stromov a kríkov. Do záhrady sa snažia prilákať čo najviac živočíchov, nájdete tu kŕmidlá, vtáčie búdky, „domčeky“ pre hmyz i voňavé pásy levandule.

Pre návštevníkov je pripravený bezbariérový prístup, parkovisko i WC. K dispozícii je detské ihrisko, pocitový chodník, drevený xylofón  i prístrešok s posedením.

Počas školského roku je záhrada otvorená doobeda i popoludní. Dňa: 10.6.2017 od 8,15 hod. do 16,15 hod.

Ovocná farma Kubra – divočina v meste

V mestskej časti Trenčína zvanej Kubra nájdete vidiecku záhradu po starých rodičoch.

Ukážková prírodná záhrada - Ovocný sad Kubrá
Ukážková prírodná záhrada - Ovocný sad Kubrá foto: Alena Pohorencová

Ovocnou farmou vás prevedie vás mladá rodinka, ktorá tu hospodári prírodným spôsobom. Pestujú ovocné stromy, hlavne staré vysokokmenné odrody, netradičné druhy bobuľovín, ale nájdete tu aj bylinky či zeleninu vo vyvýšených záhonoch.
Záhradu dopĺňa jazierko, včelia stienka, ježovník či jašteričník. V záhrade sú vítané aj deti, majú tu svoj kútik s pieskoviskom a lesným domčekom.
Majitelia chovajú sliepky, králiky, psa a mačku.

Pre návštevníkov je záhrada otvorená v sobotu 10.6. 2017 v časoch 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 hod.  budú  prednášky o jedlom lese spojené s exkurziou po záhrade.

Súkromná prírodná rajská záhrada – Ivanka pri Dunaji

Divá rodinka
Každý rok na prírodnú záhradu priletí párik divých kačíc a založí si novú rodinku :-) foto: Hana Sekulová

Ukážková prírodná záhrada Hanky Sekulovej nie je veľká rozlohou, zato tu ale nájdete z každého rožku trošku. Záhrade dominuje jazierko i ovocné stromy, lipa, orech, vŕba, liesky  i pár tují. Okolo domu, zo slnečnej strany sa nachádzajú vertikálne záhrady a prútené polovyvýšené zmiešané záhony so zeleninou, bylinkami a kvetmi. Pod stromami je pestrá výsadba stromových spoločenstiev. V záhrade je veľa liečivých rastlín a byliniek. Za domom je tiež altánok s letnou sprchou.  V malej záhradnej lesnej húštine našlo domov veľa divých prisťahovalcov, ako ježko Jožko, užovky, krtkovia, piskvore a veľa ďalších.

Majiteľka chová na záhrade kačice indický bežec  a niekoľko miniatúrnych sliepok plemena lilliputky, tiež vám určite rada predstaví prírodný úľ pre včely medonosné.

Kapacita návštevníkov je obmedzená hlavne z priestorových dôvodov, je potrebné sa vopred prihlásiť.

Ukážková prírodná záhrada – Dlhá nad Váhom

Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom
Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom foto: Alena Pohorencová

Ukážková prírodná záhrada s časťou, kde sa intenzívne pestuje zelenina a časťou s permakultúrnymi prvkami, so svojpomocne vyrobeným skleníkom, divokými kútmi, starými ovocnými stromami, odolnými starými odrodami kríkov a bylinkovými stanovišťami. Záhrada je jednou z oáz života uprostred intenzívne využívanej a obhospodarovanej krajiny, kde väčšina hospodárov využíva chemické postreky a hnojivá. V záhrade sa aj preto  vyskytuje pestrosť rôznych živočíšnych druhov. Majiteľ záhrady p. Izsóf, ktorého predkovia tu pestovali hlavne kvety, ju prenajíma Zuzane Pastorkovej, ktorá vás záhradou prevedie a ukáže vám rôzne prvky, ako napr. hmyzie hotely, kompostoviská, vyvýšenú africkú kľúčovú dierka z recyklovaných tehál i škridiel.

Počas sobotného otvoreného dňa si môžete prezrieť záhradu, vyskúšať si pletenie košíkov či prírodnú kozmetiku hennu.

Na záhrade nájdete aj rôzne permakultúrne prvky.
Záhrada je otvorená v sobotu od 10:00 - 17:00 hod.

Ukážková prírodná záhrada v lokalite Pažiť – Čechynce

Ukážková prírodná záhrada – Pažiť
Ukážková prírodná záhrada – Pažiť foto: Klaudia Medalová

Zaujímavosťou objektu je určite už samotný vstup s informačnou tabuľou a vstupnou bránou. Majitelia Csámpaioví už 10 rokov budujú a pretvárajú pôvodne ornú pôdu na kvetinovú i zeleninovú oázu. Keďže je tu vysoká hladina spodnej vody, vytvorili tu i močaristé meandrujúce zóny s leknami. Záhrada  tak poskytuje útočisko mnohým druhom vtákov, plazov, drobným cicavcom i obojživelníkom.
Z pôvodných druhov drevín sa zachovali jasene, orech a topole. Dosadené boli rôzne vŕby, moruše, ruže, platany, javory, stálozelené dreviny... Vidieť tu môžete aj maďarskú vahadlovú studňu.

Deti určite zaujme domček v korunách stromov, húpačky či laná na šplhanie.
Na pozemku si našiel svoj priestor aj kŕdeľ husi podunajskej. Záhrada sa stáva skutočnou oázou aj pre iné  živočíchy z okolia, nakoľko v okolí prebieha intenzívna výstavba.

Záhrada býva otvorená počas Víkendu otvorených parkov a záhrad ako aj počas podujatia „Svätojurajské popoludnie“. Od roku 2016 je záhrada ukážkovou prírodnou záhradou a tiež registrovaná Regionálnou rozvojovou agentúrou v Nitre ako Nitrianska jedinečnosť.

Počas  nedeľného dňa je otvorená od 15.00 hod.

Modranské záhrady – p. Klučarová

Záhrada je situovaná popri Panskom chodníku, ktorý spája Modru s Harmóniou, je v údolí, ktorým tečie Stoličný potok. Nachádzajú sa tu rôznorodé zóny: vlhkomilná tienistá popri vode zarastená jelšami a vŕbami, suchý svah s kameňom a malokarpatskou lúkou, v rovinatej časti údolia rastú extenzívne trvalky v záhonoch, drobné ovocnany , dve jablone, čerešňa a marhuľa atď. Je tu vytvorená bylinková záhradka namulčovaná vykopaným kameňom zo záhrady, oproti nej vidíme úžitkový záhon určený pre rajčiny a dyne, nechtíky a maliny. Pod starou jabloňou je vytvorené kompostovisko - hadisko. Hmyz tu nájde dostatok úkrytov, medzi kameňmi ako aj v čiastočne mŕtvej vŕbe a lipe. V záhrade sú jej  jednotlivé časti oddelené strihanými živými plotmi, ktoré kontrastujú s prírodným, rozvolneným a splaňujúcim charakterom výsadieb. Záhrada slúži aj na rekreáciu, je tu situovaných aj množstvo prvkov na sedenie, ohnisko. Uľahčený je aj prístup k potoku a možnosť máčať sa v ňom v parnom lete.

Otvorené v sobotu od 14.00 do 20. 00 hod.

Viac informácií o Víkende otvorených parkov a záhrad.

Certifikácia prírodnej záhrady v daždi
Certifikácia prírodnej záhrady v daždi foto: Klaudia Medalová

Hodnotenie: 86.6%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Víkend otvorených parkov a záhrad – ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií