BIO spotrebiteľ

Suchý kamenný múrik v záhrade

14.06.2017 06:00 Zdroj: Doma v záhrade 4/2017
V záhrade sa snažíme vytvoriť rozmanité stanovištia, aby sme prilákali rôzne živočíchy. Suchý kamenný múrik či suché stanovište zvyšuje pestrosť v záhrade. Môže byť súčasťou okrasnej skalky a viaže na seba množstvo chránených druhov.

Kameň je v záhrade nielen veľmi estetický prvok, ale kopy kameňa sú výbornou skrýšou pre množstvo živočíšnych druhov. Najlepšie sú ploché kamene z blízkeho okolia. Často sa nimi prirodzene oddeľovali susediace pozemky pri obhospodarovaní pôdy, kedy sa odhadzovali na okraj parcely. Určitou obdobou môže byť tzv. jašteričník – kopa kameňov v tvare jašterice. Naakumulované teplo zvyknú vyhľadávať práve plazy po jarnom prebudení.

Suchý kamenný múrik
Suchý kamenný múrik foto: Alena Pohorencová

V súčasnosti sú tiež veľmi moderné kamenné steny. Takéto steny sa používajú k stabilizácii svahov, môžu ale plniť účel aj ako prírodná lavička či úkryt pre plazy. Takisto sa používajú na rozčlenenie záhradného priestoru.

Suché kamenné steny bývajú navrstvené kopy prírodných kameňov, v súčasnosti sú čoraz viac používané aj tzv. gabiony, t.j. záhradný prvok vytvorený z kameňov s použitím drôtenej konštrukcie.

Pri stavaní steny z kameňov používame väčšie ploché kamene. Pri stavbe stien vyšších ako 120 cm je potrebné stenu stabilizovať betónovým základom. Menšie steny staviame priamo z kameňov, ktoré nezlepujeme zemou, časom by totiž vplyvom dažďa hrozil pád kameňov. Pri stavbe z menších kameňov používame aj tzv. kotviace kamene, ktoré sú dostatočne veľké a spevnia nám celú radu.

Na dno používame štrk, na ktorý vrstvíme jednotlivé kamene. Stena je na spodu širšia, hĺbka steny musí predstavovať aspoň 1/3 jej konečnej výšky.

Suchá stienka
Suchá stienka foto: Klaudia Medalová

Stena nám vytvorí jedinečný záhradný prvok, ktorý bude nielen estetický, ale aj praktický, poskytne životný priestor pre rôzne živočíchy. V tmavých skrýšach si nájdu úkryt pavúky, samotárske včely, mnohé chrobáky. Prezimovať tu môžu plazy i obojživelníky.

Takisto sa postupne na nej objavia aj rôzne rastliny. Pre urýchlenie zarastania steny môžeme vysadiť materinu dúšku, rozchodník, skalnice, arábku či pamajorán.

Jašteričník z kameňov
Jašteričník z kameňov foto: Alena Pohorencová

Hodnotenie: 80%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Suchý kamenný múrik ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií