BIO spotrebiteľ

Vodné prvky v záhrade

15.06.2017 06:00 Zdroj: Doma v záhrade 4/2017
V záhrade sa snažíme vytvoriť rôzne stanovištia, aby sme prilákali rôzne živočíchy. Vodné prvky ako menší rybník či jazierko k nám priláka množstvo druhov, ktoré by inak na našu záhradu nezavítali.

Voda je životodarným prvkom záhrady. Prírodná záhrada určite nebude kompletná bez nejakého vodného prvku.

Deti a voda
Deti a voda foto: Alena Pohorencová

Dobre navrhnuté jazierko môže do vašej záhrady prilákať toľko živočíchov, ako žiadny iný prvok. Poskytuje totiž zdroj vody pre vtáky, životný priestor pre množenie obojživelníkov,  re rôzne druhy hmyzu ako sú vážky, ktoré tu trávia časť svojho života.

Nie sú to však len veľké kúpacie či mokraďové jazierka. Akákoľvek vodná plocha poskytuje podmienky pre rozmnožovanie na jar a útočisko hlavne v lete.

Funkčné a estetické kúpacie jazierko
Funkčné a estetické kúpacie jazierko foto: Alena Pohorencová

Základom je vytvoriť v záhrade rôzne vodné prvky, ktoré budú využívať rôzne živočíchy zo širokého okolia. Akýkoľvek vodný prvok nám pritom v záhrade zlepšuje mikroklimatické podmienky.

Dôležité sú aj akumulačné a vsakovacie plochy, ktoré sa dnes z krajiny vytrácajú. V záhrade ich podporíme okrem prirodzeného terénu hlavne zachytávaním a využívaním dažďovej vody.

Ak máte na jazierko obmedzený priestor, môžete využiť tienisté miesto pre vytvorenie mokrade, príp. môžeme vodné rastliny vysadiť do väčšej nádoby či suda. Aj malá vodná plocha totiž priláka živočíchy, dnes mnohé kriticky ohrozené, a vám vytvorí v záhrade atraktívny prvok.

Vodný prvok v záhrade
Vodný prvok v záhrade foto: Alena Pohorencová

Hodnotenie: 90%, 8 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Vodné prvky ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií