BIO spotrebiteľ

Budovanie prírodného jazierka - postup

19.06.2017 06:00 Zdroj: Doma v záhrade 4/2017
Jazierko môže fungovať aj bez drahej filtrácie a chémie. Ak je dobre založené, nemusíme sa obávať zelených rias či komárov ani alergickej reakcie z chlórovej vody. Ako na to?
 • Pomocou hadice, špagátu alebo piesku si vyznačte obrys budúceho jazierka. Vychádzajte pritom s prírodných tvarov, ideálny je tzv. "obličkový" tvar. Jazierko by malo byť na polotienistom mieste, nie úplne pod stromami.
 • Nasleduje najťažšia práca, vyhĺbenie jamy. Pri väčších jazerách je vhodné použiť báger alebo inú techniku.
 • Vymodelujte dno jazierka, vytvorte rôzne hlboké úrovne - bažina 10 cm, plytká voda 20 - 40 cm, hlboká voda 60 - 150 cm. Napodobňujeme tak profil prirodzeného jazierka. Hĺbka minimálne 80 centimetrov nám zabezpečí nepremŕzanie a schopnosť samočistenia vody.
  Stavba jazierka
  Stavba jazierka foto: Alena Pohorencová
 • Po vyhĺbení jamy a odstránení kameňov a konárov vysypte dno aj boky jazierka drobným preosiatym pieskom a poriadne ju udupte. Stačí 10 cm vrstva.
 • Natiahnite špeciálnu jazierkovú fóliu, ideálne tú hrubšiu, ktorú je dostať v obchodoch. Fólia by mala presahovať cca 50 cm na každej strane. Najlepšie je zakúpiť presný rozmer fólie až po vykopaní celého jazierka.
  Budovanie jazierka v záhrade
  Budovanie jazierka v záhrade foto: Alena Pohorencová
 • Postupne po jednotlivých úrovniach začíname  jazierko napĺňať vodou. Ak máme vodné rastliny v kvetináčoch, môžeme ich umiestniť na miesto podľa ich nárokov na rôznu hĺbku.

  Miesto tu nájdu voľne plávajúce druhy (žaburinka), pálka, trstica, kosatec, v najhlbšej vrstve i lekno. Po okrajoch môžeme vysadiť vlhkomilné rastliny.
 • Naplníme jazierko úplne po okraj. Okraje zakryjeme a zaťažíme kameňmi. Dôležité je, aby bol okraj jazierka v jednej výške, aby nám voda na jednom mieste nevytekala von.

Určite potrvá pár týždňov, pokiaľ  sa život v jazierku ustáli. Dovtedy sa môžu objaviť aj zelené riasy, ktoré sa ale postupne z vody vytratia, ako budú novo zasadené rastliny rásť a tvoriť kyslík.

Záhradné jazierko
Záhradné jazierko foto: Alena Pohorencová

Ak máme väčší pozemok, môžeme uvažovať aj o kúpacom jazierku. Spája v sebe prirodzené okrasné jazero a bazén. Na rozdiel od neho ale nepotrebuje k úprave vody žiadnu chémiu. Čistenie vody v jazierku zabezpečujú rastliny zasadené po okraji.

Funkčné a estetické kúpacie jazierko
Funkčné a estetické kúpacie jazierko foto: Alena Pohorencová

V poslednej dobe sú vyhľadávané majiteľmi záhrad, ktorí si nechcú narušiť vzhľad svojej záhrady umelým bazénom. Voda v jazierku sa nevypúšťa, takže je využiteľná počas celého roka i v zime, napr. na korčuľovanie.


Hodnotenie: 87.8%, 18 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Budovanie prírodného jazierka ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií