BIO spotrebiteľ

100% ovčia bryndza a kvalitné zemiaky na zimu? PPD Liptovská Teplička ponúka oveľa viac

13.11.2017 03:54

Nákup bioproduktov za dobré ceny priamo na ekofarme, spojený s výletom do prírody, či víkendovým pobytom v penzióne Dolinka. PPD Liptovská Teplička je ukážková ekofarma, spojená s agroturistikou a predajom z dvora, situovaná v krásnej prírode na úpätí Kráľovej Hole.

PPD Liptovská Teplička je ekofarma s chovom 380 ks hovädzieho mäsového dobytka plemena Limousine a 800 ks oviec plemena zušľachtená valaška, ktoré zvládne pohyb po náročných strmých svahoch Nízkych Tatier. Súčasťou farmy je vlastná mliekareň na spracovanie celej vlastnej  produkcie ovčieho mlieka. Na výrobky z kravského mlieka nakupujú surovinu zo susednej biofarmy v Šuňave.

Žiadna chémia, ale poctivé bio

Pôda v okolí Liptovskej Tepličky je síce kamenistá, ale vďaka používaniu maštaľného hnoja sa darí obnovovať jej úrodnosť. Rovnako prirodzene si na farme poradia aj s burinou, škodcami či hubovými ochoreniami. Ing. Anna Glejdurová, predsedníčka družstva:

„Chémiu proti burinám nepoužívame, proti burine bojujeme striedaním plodín na ornej pôde. Proti plesni zemiakovej používame taktiež povolené prípravky, ktoré sú uverejnené v Zozname povolených prípravkov pre ekologickú poľnohospodársku výrobu, ktorý vydáva ÚKSUP. Proti škodcom používame biologickú ochranu.“

Ako všade na Slovensku, aj v Liptovskej Tepličke sa občas stretávajú s nedôverou zákazníkov k značke bio. „Môžem povedať, že mňa uráža, ak niekto povie „to ste vy, čo striekate v noci". Ekologická poľnohospodárska výroba je prísne kontrolovaná inšpekčnou  organizáciou, v našom prípade je to Naturalis SK. Na ekologický spôsob poľnohospodárskej výroby sme prešli už v roku 1991 a to aj z dôvodu obmedzení, ktoré musíme rešpektovať z titulu hospodárenia v národnom parku NAPANT a v pásmach hygienickej ochrany zdrojov pitnej vody, ktorá spod Kráľovej hole prúdi do štyroch okresov na Spiši. A v neposlednom rade je to náš životný štýl“, vysvetľuje Anna Glejdurová.

Bio certifikáty - predajnička v PPD Liptovská Teplička
Bio certifikáty - predajnička v PPD Liptovská Teplička foto: Klaudia Medalová

Predaj z dvora – bryndza, syr, zemiaky

V areáli farmy je malá predajňa, kde si môže spotrebitelia v pondelok až piatok od 7:00 do 15:30 zakúpiť bioprodukciu:

 • 100 % ovčia biobryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka (v sezóne aj ovčí syr)
 • BIO výrobky z kravského mlieka - klasická hrudka čerstvá a údená, syrové nite, maslo, tvaroh
 • biozemiaky v balení 5, 10 a 25 kg (odroda RedAnna s ružovou šupkou, žltá dužina, na všeobecné použitie v kuchyni, veľmi chutná)
Predajnička na ekofarme v Liptovskej Tepličke
Predajnička na ekofarme v Liptovskej Tepličke foto: Klaudia Medalová
Biozemiaky z Liptovskej Tepličky
Biozemiaky z Liptovskej Tepličky foto: Klaudia Medalová

Všetky výrobky sú certifikované ako biopotravina/bioprodukt a získali aj Značku kvality SKGOLD.

Na objednávku  (odber na mieste) je možné zakúpiť BIO hovädzie mäso (min. 5 kg v balíku, resp. 10 kg), ako aj jahňacie mäso, mäso z oviec v polovičkách, resp. celý kus.

Na jar (apríl - máj) predáva farma chovateľom aj živé jahňatá, v jeseni živé ovce (resp. zabité), vyradené z mliekovej produkcie.

Vstup do predajne - PPD Liptovská Teplička
Vstup do predajne - PPD Liptovská Teplička foto: Klaudia Medalová

Penzión Dolinka – miesto ako stvorené na relax v prírode

Penzión Dolinka je položený na konci dediny Liptovská Teplička, uprostred strmých horských strání, spásaných ovečkami. Ponúka výborné možné na turistiku, cykloturistiku a agroturistiku.

Okolie penziónu Dolinka
Okolie penziónu Dolinka foto: Klaudia Medalová

Jeho súčasťou je aj reštaurácia pre 50 ľudí, otvorená sedem dní v týždni od 10:00-19:00. Medzi najobľúbenejšie jedlá patria pirohy a halušky s bryndzou z farmy, či iné špeciality z jahňacieho a hovädzieho mäsa z vlastnej produkcie. Od pondelka do piatku v reštaurácii ponúkajú aj denné menu a zabezpečujú stravu pre dôchodcov v obci.

V roku 2014 k penziónu pristavili bowling, wellness centrum, fitnes, konferenčnú miestnosť, kaviareň a rozšírili ubytovaciu kapacitu na 42 lôžok (2 a 3-posteľové izby a jeden 4-miestny apartmán).

Podľa informácií od Anny Glejdurovej, penzión opakovane navštevujú hostia z celého Slovenska, aj zo zahraničia. „Vytvárame v ňom rodinnú atmosféru. Pre deti je na terase možnosť vyžitia a v prípade záujmu exkurzia na hospodárskom dvore. Miestni občania Penzión Dolinka využívajú hlavne na  rodinné oslavy a svadby. Bowling s barom, otvorený do neskorých hodín, navštevuje prevažne mládež a tiež sú tam organizované firemné akcie pre utuženie kolektívu“, uviedla.

Podujatím určeným pre širšiu verejnosť je tradičný jesenný Ekologický deň na farme.

Penzión Dolinka
Penzión Dolinka foto: Klaudia Medalová
Reštaurácia v penzióne Dolinka
Reštaurácia v penzióne Dolinka foto: Klaudia Medalová

PPD Liptovská Teplička je inšpirujúci príklad, ako robiť bio: podpora zamestnanosti v obci, ochrana životného prostredia, kvalitné a cenovo dostupné bio výrobky z dvora, prepojenie na penzión Dolinka... Nech sa vám darí aj naďalej!


Hodnotenie: 80%, 8 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: 100% ovčia bryndza a kvalitné zemiaky na ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Ekofarmy  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií