BIO spotrebiteľ

Medonosné rastliny a kríky - prvá jarná potrava pre včely

12.03.2018 06:00
Význam včiel v prírode je nezastupiteľný. Sú najvýznamnejšími opeľovačmi. Práve v závere zimy sú však ohrozené nedostatkom potravy. Pomôcť im môžeme výsadbou rastlín a kríkov, ktoré kvitnú na jar.

Po dlhej zime, keď teploty vystúpia nad 8 ° C, sa včely pripravujú na svoj prvý jarný prelet. Ak už teploty neklesnú, včelstvo začína „ožívať“ a postupne zbierať peľ a nektár. Práve táto potrava je pre ne životne dôležitá. Energiu si včela dopĺňa požieraním medu, živiny získava z peľu. Ak majú včely dostatok peľu, dožívajú sa dlhšie a zväčšuje sa aj plocha plodiska.

Prvé kvitnúce rastliny a kríky im poskytnú prvú dôležitú potravu. Stromy ešte skoro na jar nekvitnú v takej miere. Preto je veľmi dôležité, aby malo včelstvo dostatok jarných kvetov.

Májova čerešňa
Májova čerešňa foto: Alena Pohorencová

Čo môžeme pre včely urobiť v skorom jarnom období je vysádzať medonosné rastliny i kríky. Liesky či vŕby by v záhrade včelára určite nemali chýbať.

Rozkvitnuté ovocné stromy
Rozkvitnuté ovocné stromy foto: Alena Pohorencová

Snežienka a krokus patria medzi prvých jarných darcov peľu. Kvitnú asi 2 týždne a počas tohto obdobia ho včely hojne navštevujú. Ak rastú v trávniku, pri jeho kosení by sme mali počkať až kým im uschnú listy, pretože nevyzreté cibuľky môžu postupne vymiznúť. Významné sú aj lesné jarné rastliny ako pľúcnik, podbeľ, sedmokráska či blyskáč.

Prvé jarné kvety
Prvé jarné kvety foto: Alena Pohorencová

Určite prvá z kríkov začína prášiť lieska. Včely bývajú doslova zasypané peľom pri jeho zbieraní. Púpava začína kvitnúť ešte pred ovocnými stromami. Poskytuje i výdatný nektár a pre včelára je zaujímavým zdrojom medu.

Púpavy v prírodnom trávniku
Púpavy v prírodnom trávniku foto: Alena Pohorencová

Veľkonočné bahniatka sú vlastne samčie stromy  vŕby, najčastejšie vŕby rakytovej. Počas kvitnutia, teda keď sa sivé chumáčiky zmenia na žlté, počuť hojný bzukot v korunách. Pri zbere prútikov na Veľkú noc by sme mali myslieť i na hmyz. Ak máme hlavovú vŕbu, s rezom treba počkať a konáre strihať až po odkvitnutí.

Dobrými zdrojmi peľu sú aj divo rastúce stromy ako  jelše, trnky, javory a hlohy.

Postupne v lete sa zdroje potravy zvyšujú, nastupujú ďalšie lúčne kvety, ďatelina, repka či lipa, včely sú už zosilnené a potravy je dosť.  Najzraniteľnejšia pre ne je studená jar s neskorými mrazmi.

Kvety bodliaku poskytujú včelám chutný nektár
Kvety bodliaku poskytujú včelám chutný nektár foto: Alena Pohorencová

Hodnotenie: 80.8%, 25 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Medonosné rastliny a kríky - prvá jarná ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií