BIO spotrebiteľ

Jednorazové fixky - nový trend alebo tichý environmentálny nepriateľ?

30.03.2018 14:00
Používanie jednorazových popisovačov začalo začiatkom 21. storočia aj na Slovensku. Pomaly vytlačilo z cesty biele kriedy. Čierne tabule sú nahrádzané bielymi magnetickými tabuľami. Používanie fixiek je teda novodobý trend, ktorý však môže mať negatívny vplyv na životné prostredie.

Fixky sú obľúbené vďaka ľahkosti ich používania a zotierania tabule. Drvivá väčšina popisovačov je však určená na jednorazové využitie. Hneď ako fixka prestane písať, čaká ju priamy let do triedneho smetného koša, odkiaľ pokračuje cestou na skládku. Tam následne trávi ešte dlhé storočia.

Použité fixky – záťaž pre životné prostredie

Nie je také jednoduché zistiť, kam máme fixku vyhodiť. Skladá sa totiž z viacerých materiálov a väčšinu komponentov tvorí plast. Tekutá časť je zmiešanina farbív a rozpúšťadla. Špička fixky je vyrobená z pórovitých vlákien (väčšinou vyrobených zo zlisovanej látky). Rozpúšťadlom pre fixky na tabuľu je poväčšine látka vyrobená z petroleja. Veľké množstvo fixiek je preto toxické.

Toxicita fixiek predstavuje nebezpečenstvo nielen pre životné prostredie, ale aj zdravie človeka (vdychovanie či požitie je nebezpečné). Jednorazové fixky sa nedajú rozobrať, a teda ani recyklovať. Najznámejší slovenský výrobca jednorazových fixiek, Centropen, vo svojom stanovisku vysvetľuje, že zátky popisovača sú privarené k plášťu fixky na základe bezpečnostného predpisu EÚ a preto sa nedajú znova naplniť bez poškodenia obalu.

„Opätovné spracovanie plastu pre nás nie je možné, pretože plast je znečistený (potlač, pozostatky náplne vnútri plášťa),“ uvádza sa vo vyjadrení spoločnosti.

Fixky sú teda vážnym problémom.

Použité fixky – záťaž pre životné prostredie
Použité fixky – záťaž pre životné prostredie foto: Eliška Bohunická

 

Riešením môže byť recyklačný program

Na Obchodnej akadémii v Trnave sa ročne minie viac ako 100 kusov fixiek. Fixky sa tu však nepoužívajú v celej budove, ale len v niektorých triedach. Množstvo je alarmujúce. Každá fixka obsahuje priemerne 20 gramov plastu, ročne teda v koši skončí asi 20kg plastu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že to nie je až tak veľa. V Trnavskom kraji však máme 149 stredných škôl. Ak by každá škola používala fixky iba čiastočne, ako Obchodná akadémia v Trnave, ročne  by v koši skončilo asi 2980 kilogramov plastu. Z fixiek teda vzniká obrovské množstvo odpadu - plastu, ktorý nemá ďalšie využitie. Riešením sú plniteľné fixky, ktoré na rozdiel od jednorazových ponúkajú možnosť tento odpad minimalizovať.

O znečisťovaní vie svoje aj výrobca fixiek v USA, ktorý zaviedol pre svojich zákazníkov recyklačný program: zákazníci, ktorí si kúpia produkty od tejto firmy, ich môžu poslať späť na recykláciu. Táto iniciatíva pomáha žiakom na školách, aby boli zodpovední k ochrane životného prostredia. Starý plast spoločnosť energeticky zhodnocuje na palivo.

Fixky sú populárne, ale neekologické

Tí, ktorí sa s fixkami stretávajú najviac – žiaci a učitelia, vyjadrili svoje názory na tému používania a recyklácie fixiek. V anonymnom dotazníku odpovedalo 35 študentov. Väčšina žiakov používa v škole výhradne fixky na tabule. Takmer tri štvrtiny z nich sa však ešte nestretli s plniteľnými fixkami. Z odpovedí teda vidíme, že fixky sú využívané, avšak tie plniteľné nie sú veľmi populárne. Napriek presile jednorazových fixiek si 90 % žiakov myslí, že fixky by sa mali recyklovať. Takmer polovica opýtaných (48%) si myslí, že fixky sa dajú recyklovať. Majorita žiakov hlasovala, že jednorazové fixky predstavujú problém a používanie plniteľných fixiek na ich školách by veľmi uvítali.

Súhlasí s nimi aj vyučujúci: „Fixky sú úžasná vec, pretože vyriešili problém s prašnosťou kried. Problémom je, že jednorazové fixky sú veľmi neekologické,“ hovorí Dana Bohunická, učiteľka na obchodnej akadémii. „Udivuje ma, že v dnešnej dobe recyklácie sú fixky stále jednorazové,“ dodáva pani učiteľka.

Žiaci a učitelia si uvedomujú, že environmentálna zodpovednosť by sa mala šíriť nielen medzi školskými stenami, ale aj mimo nich.

Fixky sú populárne, ale neekologické
Fixky sú populárne, ale neekologické foto: Eliška Bohunická

 

Alternatívou sú viackrát použiteľné popisovače

V papiernictvách sú taktiež fixky, ktoré sú opakovane použiteľné. Niektoré firmy predávajú fixky aj s fľašou atramentu, takže ich môžete znova naplniť, alebo nahradiť tuhu v popisovači za novú, keď sa vypíše. Takéto tuhy sa dajú samostatne zakúpiť nielen na internete, ale aj v kamenných papiernictvách. Plast fixky teda použijeme viackrát a nevyhadzujeme jednu za druhou. Prekážkou v obchodoch je však ich malá ponuka. Plniteľné fixky tvoria v regáloch malú časť ponuky, takže zákazník nemá veľmi na výber.

viackrát použiteľné popisovače
viackrát použiteľné popisovače foto: Eliška Bohunická

V jednom z trnavských papiernictiev sa na rozdiel od jednorazových nepredávajú v kusoch, ale v celých baleniach, čo môže odradiť zákazníka. Ten následne radšej kúpi jeden kus jednorazovej fixky. Cena však môže predstavovať prekážku. V slovenských školách pravdepodobne aj kvôli cene zvyčajne používajú len jednorazové fixky.

„Plniteľné popisovače sme vyrábali v rokoch 1999-2006. Pre malý záujem sme však výrobu ukončili,“ píše firma Centropen.

V minulosti sa teda nestretli plniteľné fixky s podporou. Dnes, keď čoraz viac rezonuje cirkulárna ekonomika, by to už mohlo byť inak.

Ekologickosť je príliš drahá

Aj napriek dostupnosti plniteľných fixiek vyplynul z analýzy internetových obchodov smutný výsledok. Ekonomickosť vyhráva nad ekologickosťou. Cena jednorazovej fixky sa  pohybuje v priemere od 0,65€ do 1,50€. Cena dopĺňateľných fixiek sa ale môže vyšplhať výrazne vyššie,  za jeden kus plniteľnej fixky zaplatíme približne 1,50€ až 4,60€. Aj napriek tomu, že ľudia by chceli používať plniteľné fixky, suma za tieto produkty ich odrádza.

„Tuhy v plniacich fixkách vydržia kratšie a platíme za ne oveľa viac,“ vyjadril sa Jaromír Flaškár, učiteľ na základnej škole v Púchove.

Výber teda závisí hlavne od cenovky aj napriek tomu, že by veľa ľudí chcelo chrániť životné prostredie.

Novodobý recyklovateľný boom fixky obišiel

V dnešnej dobe je čoraz viac populárne kupovať výrobky s označením: eko, bio, rozložiteľné atď. Tieto označenia nás oboznámia s faktom, že to čo kupujeme, je šetrné k prírode. Environmentálne orientovanie firiem sa viac a viac objavuje v reklamách a je teda aj lákadlom pre zákazníkov. Táto vlna recyklácie však nezasiahla fixky, možnosť ich recyklácie je veľmi málo známa. Na Slovensku je príkladom snahy recyklovať firma Curaprox, ktorá zbiera použité zubné kefky a vyrába z nich koše na triedenie odpadu.

Plniteľné fixky sú  možnosť, ako sa s odpadom z fixiek popasovať. Ak by ľudia hromadne začali plniteľné popisovače kupovať, ich ponuka by sa rozšírila a  naopak, ponuka jednorazových by klesla. Je vecou každého, kto fixky používa, vybrať si „eko“ alternatívu a byť  tak zodpovednejšími nielen k planéte, ale aj tomu, čo na nej zanecháme našim deťom.

Fixky vyriešili problém s prašnosťou kried
Fixky vyriešili problém s prašnosťou kried foto: Eliška Bohunická

Hodnotenie: 88.8%, 9 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Eliška BohunickáEliška Bohunická, žiačka Obchodnej akadémie v Trnave, pracuje v programe mladí reportéri pre životné prostredie. Jej motiváciou je, že pozornosť, ktorú venuje životnému prostrediu, v budúcnosti nebude zbytočná a ľudia si začnú uvedomovať dopad znečisťovania.

Diskusia: Jednorazové fixky - nový trend alebo tichý ...

  Re: Jednorazové fixky - nový trend alebo tichý environmentálny nepriateľ?

  Oceňujem záujem študentky o ekologickosť používania fixiek v školách. Je úžasné, keď mladí ľudia prejavujú záujem o prostredie v našich školách a o spôsoby ekologickejšie pôsobiť nielen v domácnostiach, ale aj v pracovnom prostredí. Držím palce a verím, že takýchto nielen mladých ľudí bude pribúdať.
  Dana   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Jednorazové fixky - nový trend alebo tichý environmentálny nepriateľ?

  Keby sme si všetci viac všímali tieto drobnosti, ktoré nám tak zaťažujú životné prostredie, spoločne by sme urobili obrovský krok k svojmu zdraviu a životu. Eliška držíme palce, robíš skvelú robotu.
  Zuzana Chynoranská   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Jednorazové fixky - nový trend alebo tichý environmentálny nepriateľ?

  Používam Pilot V Board Master.
  Takisto pentel rada Easyflo je opätovne plniteľná:
  <a href="https://bit.ly/2qChneg">bit.ly</a>
  matej   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Jednorazové fixky - nový trend alebo tichý environmentálny nepriateľ?

  Pochvala pre múdru študentku. Stále platí to od Hviezdoslava: Ó mládež naša, tys držiteľkou rána... Palec hore!
  Bea   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Alternatívy
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií