BIO spotrebiteľ

Trenčiansky BIO jarmok 2018
Siedmy v histórii, prvý krát zero waste

21.09.2018 04:28
V piatok 28. septembra Mierové námestie v Trenčíne opäť ožije BIO jarmokom a vášňou pre prírodu. Tradičným lákadlom je pestrá paleta prírodných chutí, vôní a inšpirácií. Od 10:00 do 17:30 vo viac ako 20 stánkoch ponúknu predajcovia bio a gazdovské potraviny, výrobky pre eko-domácnosť a občerstvenie. Na pódiu sa predstavia trenčianske kapely a pre deti sú pripravené hravé a poznávacie eko-aktivity.

BIO jarmok so snahou o nulový odpad bude mať v Trenčíne premiéru. V súlade s myšlienkou zero waste bude bežný plastový riad na nápoje a jedlá (poháriky, príbory, tácky...) nahradený kompostovateľným riadom rastlinného pôvodu. Následné skompostovanie zabezpečí spoločnosť Marius Pedersen vo svojej kompostárni. Organizátori prosia návštevníkov o spoluprácu pri zodpovednom triedení -  pri stánkoch budú dve „triediace hniezda“ s vyškolenými dobrovoľníkmi. Prísť na jarmok s vlastnou nákupnou taškou by malo byť samozrejmosťou. Niektorí predajcovia chcú zodpovednosť pri minimalizácii odpadu odmeniť.

Trenčiansky BIO jarmok, tradičné predajno-osvetové podujatie
Trenčiansky BIO jarmok, tradičné predajno-osvetové podujatie foto: Adriána Henčeková

 

Martina Novotová (BEZOBALiS): „Ak prídete do nášho stánku s vlastnou nádobou na tovar (vrecúško, dóza...), nakúpite so zľavou. Veríme, že podobný postoj zaujmú aj ďalší predajcovia.“

Tento rok má BIO jarmok podtitul EKO festival.

„Z roka na rok sa dôležitejším stáva aj jeho osvetový a ekologický rozmer. Svedčí o tom napríklad tradičná cyklotombola (každý návštevník, ktorý príde na bicykli, dostane zdarma zlosovateľný lístok do tomboly s množstvom hodnotných vecných cien), zero waste praktická dielnička, knižná výmena, ale aj osvetové stánky s poradňami prírodných záhrad, kompostovania a ovocinárskou, výstavy, prednášky a premietanie,“ uviedol Richard Medal.

Na BIO jarmoku môžete stretnúť veľa ľudí nadšených pre prírodu, všeličo zaujímavé ochutnať a získať praktické tipy pre eko životný štýl. Program je bohatý a ponúka možnosť prežiť deň plný prírody a dobrej energie v centre mesta.

Na Trenčianskom BIO jarmoku 2018 máte tiež možnosť vyskúšať elektrobike a nechať si prezrieť bicykel (a prípadne požiadať o vykonanie malého servisu).

CYKLO TOMBOLA – každý, kto príde na bicykli, dostane lístok
CYKLO TOMBOLA – každý, kto príde na bicykli, dostane lístok foto: Adriána Henčeková

 

PROGRAM NA PÓDIU

11:00 divadielko pre deti „O chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády“ (Martin Daniš)
12:00 parkourové vystúpenie Born to Trick
12:30 hudobno-tanečné vystúpenie žiakov ZUŠ K. Pádivého
13:30 kapela Random Choices
15:00 kapela Aurelius Q
16:30 kapela 3D Band
17:30 vyhlásenie cyklotomboly (pri stánku CEA)

PROGRAM V KAVIARNI COFFEE SHEEP

13:00 Michal Bažalík - Staré pusté vinohrady nad Svätým Jurom prevzal po družstve a lásku k zemi pravdepodobne po svojich predkoch. Porozpráva nám o svojom vinárstve - ako vyrába vína tradičným remeselným spôsobom a prečo sú napríklad sliepky vo vinohradeskvelý nápad.

13:30 Hanka Vakošová – Trenčianka, ktorá šíri praktické tipy pre domácnosť bez odpadu  prostredníctvom FB stránky Zero Waste Trečnín. Porozpráva o životnom štýle Zero Waste, prečo by sme sa mali o to všetci pokúsiť a ako na to.

14:00 BEZOBALiS - Celý Biojarmok sa vezie aj na téme Zero Waste, a na to určite nadväzuje aj prvý bezobalový obchod v Trenčíne, o ktorom nám porozprávajú jeho zakladatelia Martina a Martin. O tom, čo ich inšpirovalo a aká bola cesta k jeho založeniu i plánom do budúcna.

14:30 Andrea Uherková - rodáčka z Trenčína, ktorá sa dlhodobo venuje mapovaniu a záchrane starých ovocných sort v Bielych Karpatoch. Tento krát nám však porozpráva o tzv. eko pohrebníctve a prvom ekologickom cintoríne na Slovensku, Záhrade spomienok vo Zvolene, ktorý spoluzakladala a vedie.

15:30 Reena Sattar - Kanaďanka, dlhodobo žijúca v Prahe, nám porozpráva o svojej práci pre Lekárov bez hraníc (MSF), kde pôsobí ako hlavná HR (human resources / ľudské zdroje) koordinátorka. Povie nám tiež bližšie o jednej zo svojich misií, ktorých sa zúčastnila. Uvidíme, či to bude o Sierra Leone, Kongu, Južnom Sudáne, Iraku, alebo Ukrajine. Na záver odpovie aj na otázky prípadných záujemcov o túto zaujímavú prácu.

16:00 Matúš Ďurček - Dlhoročný trenčiansky ochranár, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pre prírodu, pracovník Štátnej ochrany prírody. Porozpráva o nových parkoch v Trenčíne - Zátoke pokoja a Prírodnom parku pri Váhu na Zamarovskej strane. Tieto parky vznikajú z iniciatívy občianskych združení.

16:30 Bruno Jakubec - Piešťanec a už trochu aj kopaničiar, ochranár, odborný asistent na Katedre plánovania a tvorby krajiny Technickej univerzity vo Zvolene, človek stojaci za projektmi Bielokarpatský ovocný poklad, Pec nám spadla a inými. Bruno ponúkne trochutajomne znejúcu prednášku s názvom „Čaro náhody“. Určite je na čo sa tešiť.

17:00 Braňo Chrenka - Bratislavčan s Myjavskými koreňmi, spolumajiteľ originálnej cestovnej kancelárie Authentic Slovakia. Porozpráva o tom, ako vyrába cider na Myjavských kopaniciach. Súčasťou prezentácie bude aj ochutnávka.

Drienkový med a čaje - EKOFARM Podskalie
Drienkový med a čaje - EKOFARM Podskalie foto: Adriána Henčeková

 

PROGRAM V GALÉRII VÁŽKA

15:00 – 17:00 Tričkovanie so Zero E a Upcycling.sk. S Vierkou Marčekovou, ktorú baví domáca výroba eko kozmetiky, si môžete skúsiť vyrobiť čisto prírodný balzam na pery (treba si priniesť malú fľaštičku/dózičku). 

15:15–15:45 zero waste v kuchyni

16:15-16:45 zero waste v kúpeľni. KNIŽNÝ SWAP (nepeňažná burza kníh)Máte doma knihy, ktoré už nepotrebujete? Prineste ich, niekomu sa možno budú hodiť. Ak si nenájdu nového čitateľa hneď, tak dostanú druhú šancu prostredníctvom Knižničky Centra environmentálnych aktivít – vitrína na fasáde, Mierové námestie 29.

18:00 film Bez odpadu! cca 80 min. / titulky Diskusia s Branislavom Moňokom (odborníkom na kompostovanie). Jeho 3-členná rodina dokázala po zavedení jednoduchých opatrení znížiť množstvo odpadu za rok na 10 kg.

Bylinkové a ovocné sirupy z farmy DOBROTKA
Bylinkové a ovocné sirupy z farmy DOBROTKA foto: Adriána Henčeková

 

EKO AKTIVITY PRE DETI

Budú pestré – zmyslové, pohybové, poznávacie, pátracie... Všetci, ktorí program pre deti pripravujú, chcú odovzdať kúsok svojho nadšenia pre prírodu:

 1. Lesné hospodárstvo Inovec
 2. Správa CHKO Biele Karpaty
 3. CEA Trenčín

INFORMAČNO-OSVETOVÉ STÁNKY

 1. Fakulta ekológie a environmentalistiky Zvolen a o.z. Živica (vermikompostovanie a mestské včely)
 2. Štátna ochrana prírody (výstava Chránené druhy európskeho významu na Slovensku)
 3. Zelená župa – grantový program Zelené oči
 4. Spoločnosť priateľov Zeme – info-stánok s poradňou kompostovania
 5. Prírodné záhrady - tipy pre záhrady bez syntetických hnojív, pesticídov a rašeliny
 6. GenoFOND - ovocinárska poradňa
 7. Centrum voľného času Včielka Púchov - ekotašky
 8. Centrum environmentálnych aktivít – cyklo-tombola, ZátOKa pOKoja a Čerešňový sad

 

BIO jarmok ako podujatie pre všetkých milovníkov prírody bez rozdielu veku organizujú Centrum environmentálnych aktivít a o.z.GenoFOND, v spolupráci s Mestom Trenčín, Národnou sieťou rozvoja vidieka a množstvom dobrovoľníkov.

"Biojarmok - jarmok všetkých jarmokov. Čas a priestor, kde sa nielen pije a žuje, ale hlavne žije! Detská fantázia pri divadielku, červík v jabĺčku, diskusia v Coffee Sheepe, dažďovky v komposte, rytmus v tónoch z pódia, všetky tie zdravé a prospešné mikrokultúry na pultoch stánkov, tradícia v Trenčíne. Že vám to nedáva zmysel? Príďte a uvidíte celú nošu života. To, čo inde živorí, to všetko ožíva a prežíva na Trenčianskom Biojarmoku. Príďte a prežite si to s nami", pozýva v mene všetkých organizátorov  Drahomír Stano z o.z. GenoFOND. 

Drahomír Stano z o.z. GenoFOND
Drahomír Stano z o.z. GenoFOND foto: Adriána Henčeková

 

Zoznam predajcov

 • FRUGI s.r.o. - Miškine džemy
 • Tekvička - semienka, oleje, mletá paprika
 • Jana Bublavá – ručne šité a vyšívané šaty
 • Ľúbava – prírodné mydlá a bylinková kozmetika
 • Školské hospodárstvo BÚŠLAK – bio olej, mliečne výrobky
 • Zdravica – sezónna zelenina, ovocie a výrobky z nich
 • EMKO s.r.o. – med, medovina
 • Špaldová pekáreň – kváskový chlieb
 • Marcela Nemcová – ovocie čerstvé a spracované
 • Radim Pešek – ovocné stromy a kríky
 • BEZOBALiS – potraviny a vybavanie pre eko-domácnosť
 • Vera Vinum – biodynamické víno
 • Peter Budinský - tekuté chilli
 • Černuška – kvety z Bošácej
 • Ovocný sad Kubrá – sezónne produkty
 • Ekofarm Podskalie – bio bylinný čaj, med
 • Malý princ – bio čaj a korenie
 • Antónia Magdolenová – čapovaná eko-drogéria
 • Beermalade – marmeláda z piva
 • LÝRA CHOCOLATE – bio i nebio čokoláda
 • Bionela – kompostovateľný riad
 • SONNENTOR – bio čaj a káva
 • PD Kľačianska Magura – bio syr
 • Bernarda Brisudová – živé a sušené kvetiny
 • Vlado Shorty – Krátky - grilované oštiepky
 • Podplamenníky – občerstvenie

   

 

Biodžemy bez cukru s chráneným názvom BIOLÁDA
Biodžemy bez cukru s chráneným názvom BIOLÁDA foto: Adriána Henčeková
Martin Bagár na BIO jarmoku v Trenčíne
Martin Bagár na BIO jarmoku v Trenčíne foto: Adriána Henčeková

Hodnotenie: 86.6%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Trenčiansky BIO jarmok ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií