BIO spotrebiteľ

Netradičné bielenie (rýchlenie) zeleniny

26.03.2019 04:34
Skorá jar je obdobím zberu prvých jarných byliniek či prvej zeleniny. Každý rok nám urobia radosť prvé kvety podbeľu či vlastnoručne vypestovaný šalát či reďkovka. Čo tak tento rok skúsiť i niečo netradičné? Nedostatok vitamínov si môžeme na jar doplniť zelenými lístkami.

Rýchlením stoniek môžeme ochutnať i mladé lístky púpavy či rebarbory. Aby sme ich mohli zberať skôr,  využijeme rýchlenie alebo bielenie.  Nedostatok svetla spôsobí rast svetlejších listov, ktoré majú v sebe menej horčiny v porovnaní s voľne rastúcimi rastlinami. Takto môžeme prikryť i vyrastajúce červené listy rebarbory. Vybielené stonky sú vhodné do koláčov či ako kompót. Mladé lístky púpavy môžeme pridať do jarných šalátov.

Rýchlenie (bielenie) púpavy
Rýchlenie (bielenie) púpavy foto: Alena Pohorencová

Tipy pre rýchlenie – rebarbora a púpava

Na rebarboru nám postačí starý hlinený kvetináč alebo iná nádoba, ktorú použijeme na prikrytie vyrastajúcich lístkov. Po pár dňoch môžeme stonky odrezať pri zemi a využiť v kuchyni.

Púpavu môžeme vykopať celú i s koreňom, zasadiť si ju do kvetináča a zvrchu prikryť druhým kvetináčom. Takto ju môžeme preniesť i do miestnosti na parapet. V teplej miestnosti nám porastie rýchlejšie. Keď nám listy narastú do požadovanej dĺžky asi 10 cm, odrežeme ich  a po opláchnutí ich pridávame do šalátov  či omáčok. Tiež si môžeme pripraviť smoothies či očistné jarné polievky.

Mladé lístky púpavy
Mladé lístky púpavy foto: Alena Pohorencová
Netradičné rýchlenie plodín na jarný šalát
Netradičné rýchlenie plodín na jarný šalát foto: Alena Pohorencová
Bielenie zeleniny
Bielenie zeleniny foto: Alena Pohorencová

Hodnotenie: 92%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Netradičné bielenie (rýchlenie) ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií