BIO spotrebiteľ

Univerzálny domáci čistiaci prostriedok

12.04.2019 06:00
Na pultoch drogérií dnes nájdeme široký výber čistiacich prostriedkov, pričom každý z nich má obvykle svoj úzko špecializovaný konkrétny účel – na podlahy, na kachličky, na sporák, do toalety, a to je len malý výpočet. Okrem toho, že spravidla obsahujú toxické látky zaťažujúce životné prostredie a predávajú sa v jednorazových obaloch, nie sú priateľské ani k našej pokožke a pľúcam.

Našťastie je už v súčasnosti segment ekologickej a biologicky odbúrateľnej drogérie dostupný a stále sa rozširuje. Čo keby sme si ale nejaký čistiaci prostriedok skúsili vyrobiť? Je to úplne jednoduché a stačí nám na to pár ingrediencií, ktoré máme pravdepodobne doma.

Univerzálny čistiaci prostriedok

Tento čistič využijeme všade tam, kde je potrebné odstrániť vodný kameň, bežné nečistoty a šmuhy. Môžeme ho nechať zovrieť vo varnej kanvici, ktorá bude ako nová, naliať na noc do toalety, vydrhnúť s ním kachličky alebo vyleštiť zrkadlá.

Čo budeme na jeho výrobu potrebovať?

Zloženie:

 • 1 diel octu
 • 1 diel vody (ideálne destilovanej)
 • pár kvapiek obľúbeného éterického oleja
 • fľaša s rozprašovačom

Všetky zložky spolu zmiešame – hotovo!

Tento prostriedok nám vydrží v dobrom stave niekoľko týždňov, potom si môžeme opäť a celkom jednoducho vyrobiť nový.

Univerzálny čistiaci prostriedok
Univerzálny čistiaci prostriedok foto: Viera Marčeková

TIP 1: Ak by nám príliš nevyhovoval octový pach, nahradíme ocot čiastočne alebo úplne citrónovou šťavou. Tým získame príjemnú sviežu citrusovú vôňu a naviac ľahký bieliaci efekt.

TIP 2: Pri odolnejších škvrnách a mastnote (napríklad na sporáku) si môžeme z tohto čističa vyrobiť pastu - do vyrobeného roztoku pridáme sódu bikarbónu a vymiešame do žiadanej hustoty.


Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Viera MarčekováVyštudovala etnológiu, zaujíma sa o zdravý a prirodzený životný štýl.

Diskusia: Univerzálny domáci čistiaci ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Eko bývanie  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií