BIO spotrebiteľ

Jedlé buriny v záhrade
13 jedlých alebo liečivých druhov burín

10.04.2019 15:30
„Zelinu“ by sme najradšej u nás v záhrade nevideli. Po dlhšie trvajúcom daždi sa zdá, že jediné, čo nám narástlo, je práve burina. Dnes si predstavíme niektoré druhy, ktoré sa v záhonoch vyskytujú bežne. Často sa jedná o jedlé či liečivé druhy. Nemusíme ich polievať, okopávať, rastú i bez sadenia, prakticky zadarmo. Takže sa môžeme tešiť z úrody navyše.

Buriny majú vyvážený pomer minerálov a mnohokrát sú výživnejšie ako zelenina. Okrem toho kypria pôdu, podporujú rozvoj mikroorganizmov a uvoľňujú minerály z hlbších vrstiev pôdy. Niektoré sú známe a používané, ako napríklad medvedí cesnak, iné sú stále nedocenené.

Kozonoha hostcová - Aegopodium podagradia
Táto veľmi húževnatá burina nám často vie zarásť značnú časť záhrady. Ťažko sa likviduje, takže ak sa ju naučíme jesť, možno  jej inváziu v záhrade nebudeme brať až tak tragicky. Najlepší je jej zber na jar, mladé listy sa varia ako špenát. Tiež sa zvykne využiť pri príprave rôznych veľkonočných pomazánok. Šalát z listov je vhodný i pri dne. Môžeme ju naložiť do kameninového suda ako pickles. Ak nás uštipne hmyz alebo trápi reuma, stačí miesto potrieť čerstvými listami.  Výluh je tiež dobrým hnojivom pre kapustoviny.

Kozonoha hostcová - Aegopodium podagradia
Kozonoha hostcová - Aegopodium podagradia foto: Alena Pohorencová

Hviezdica prostredná - Stellaria media
Túto drobnú rastlinku nájdete už veľmi skoro na jar, rastie i pod snehom. Zbierame celú nadzemnú časť drobných stoniek s mladými listami, do šalátov vyberáme rastliny, ktoré ešte nekvitnú. Obsahuje veľké množstvo železa a má močopudné účinky.

Žihľava dvojdomá - Urtica dioica
Nahradí klasický špenát, používa sa pri očistných čajových kúrach. Použiť ju môžeme do rôznych jedál, ak prejde varom, takto odstránime nepríjemné pálenie.

Rastlina je vhodná i na mulčovanie, zákvas  z vňate je výborné hnojivo.

Žltnica či kuklík
Ich vňať má dezinfekčné účinky, môžeme ju žuvať v ústach, pôsobí liečivo na afty a drobné poranenia sliznice.

Hluchavka škvrnitá - Lamium maculatum
Farebné fialové kvety sú jedlé, pridaním do palaciniek pri pečení na panvici určite zaujmete návštevu.

Hluchavka škvrnitá
Hluchavka škvrnitá foto: wikimedia.org

Pastierska kapsička - Capsella bursa - pastoris
Mladé lístky sa môžu použiť so šalátov, usušené ako prísada do bylinkovej soli.

Púpava lekárska - Taraxacum officinale
Z kvetov si môžeme vyrobiť púpavový med, ale jedlé sú i čerstvé. Z koreňa sa kedysi pripravovala náhrada kávy. Koreň stačí umyť, nakrájať, osmažiť a pomlieť. Okrem toho sa dajú zapekať podobne ako čierny koreň. Rastlinu môžeme prikryť pred svetlom a takto prirýchlené listy použiť do rôznych šalátov.

Sedmokráska obyčajná
Sedmokráska obyčajná foto: Alena Pohorencová

Sedmokráska obyčajná - Bellis perrenis má jedlé mladé listy i kvety, poslúži ako jedlá ozdoba šalátov či nátierok. V prírodnom trávniku ju určite nájdete a jej kvety rastú i v zime.

Loboda záhradná - Atriplex hortensis vysoká úzka rastlina, ktorá sa samovýsevom postará o rast v ďalšom roku. Lístky sa dajú z dlhej stonky trhať priebežne. Využiť ich môžeme čerstvé do šalátov či ako špenát.. Pestovať môžeme i zaujímavý červený variant.

Nátržník husí - Argentina anserina pridáva sa aj do kloktadiel proti bolestiam zubov a ďasien a do kúpeľov na rany a opuchy. Zberajú sa listy

Loboda záhradná
Loboda záhradná foto: wikimedia.org

Cesnačka lekárska - Alliaria petiolata má podobné použitie ako klasický cesnak. Okrem toho, že sa cesnačka využíva ako obľúbená súčasť šalátov, či forma korenia, rastlina má antiseptické a dezinfekčné vlastnosti, pôsobí protizápalovo, povzbudzuje pri únave. Formou kloktadla účinne bráni vzniku paradentózy a rovnako zbavuje bolesti zubov, stačí žuvať zelené časti rastliny.

Cesnačka lekárska
Cesnačka lekárska foto: wikimedia.org

Rebríček obyčajný, známy aj ako Myší chvost Achillea millefolium  pripravujeme z vňate čaj, listy môžeme použiť do pomazánok, na chlieb i na hojenie rán.

Pýr plazivý Elytrigia repens je veľmi vytrvalá burina, preto ju na záhrade vidíme veľmi neradi. Z jej korienkov sa dá ale pripraviť výborný čaj vhodný pri rôznych alergiách. Pomáha pri liečbe dny a pri reume.


Hodnotenie: 77.8%, 19 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Jedlé buriny ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií