Buriny majú vyvážený pomer minerálov a mnohokrát sú výživnejšie ako zelenina. Okrem toho kypria pôdu, podporujú rozvoj mikroorganizmov a uvoľňujú minerály z hlbších vrstiev pôdy. Niektoré sú známe a používané, ako napríklad medvedí cesnak, iné sú stále nedocenené.
Kozonoha hostcová - Aegopodium podagradia
Táto veľmi húževnatá burina nám často vie zarásť značnú časť záhrady. Ťažko sa likviduje, takže ak sa ju naučíme jesť, možno jej inváziu v záhrade nebudeme brať až tak tragicky. Najlepší je jej zber na jar, mladé listy sa varia ako špenát. Tiež sa zvykne využiť pri príprave rôznych veľkonočných pomazánok. Šalát z listov je vhodný i pri dne. Môžeme ju naložiť do kameninového suda ako pickles. Ak nás uštipne hmyz alebo trápi reuma, stačí miesto potrieť čerstvými listami. Výluh je tiež dobrým hnojivom pre kapustoviny.
Hviezdica prostredná - Stellaria media
Túto drobnú rastlinku nájdete už veľmi skoro na jar, rastie i pod snehom. Zbierame celú nadzemnú časť drobných stoniek s mladými listami, do šalátov vyberáme rastliny, ktoré ešte nekvitnú. Obsahuje veľké množstvo železa a má močopudné účinky.
Žihľava dvojdomá - Urtica dioica
Nahradí klasický špenát, používa sa pri očistných čajových kúrach. Použiť ju môžeme do rôznych jedál, ak prejde varom, takto odstránime nepríjemné pálenie.
Rastlina je vhodná i na mulčovanie, zákvas z vňate je výborné hnojivo.
Žltnica či kuklík
Ich vňať má dezinfekčné účinky, môžeme ju žuvať v ústach, pôsobí liečivo na afty a drobné poranenia sliznice.
Hluchavka škvrnitá - Lamium maculatum
Farebné fialové kvety sú jedlé, pridaním do palaciniek pri pečení na panvici určite zaujmete návštevu.
Pastierska kapsička - Capsella bursa - pastoris
Mladé lístky sa môžu použiť so šalátov, usušené ako prísada do bylinkovej soli.
Púpava lekárska - Taraxacum officinale
Z kvetov si môžeme vyrobiť púpavový med, ale jedlé sú i čerstvé. Z koreňa sa kedysi pripravovala náhrada kávy. Koreň stačí umyť, nakrájať, osmažiť a pomlieť. Okrem toho sa dajú zapekať podobne ako čierny koreň. Rastlinu môžeme prikryť pred svetlom a takto prirýchlené listy použiť do rôznych šalátov.
Sedmokráska obyčajná - Bellis perrenis má jedlé mladé listy i kvety, poslúži ako jedlá ozdoba šalátov či nátierok. V prírodnom trávniku ju určite nájdete a jej kvety rastú i v zime.
Loboda záhradná - Atriplex hortensis vysoká úzka rastlina, ktorá sa samovýsevom postará o rast v ďalšom roku. Lístky sa dajú z dlhej stonky trhať priebežne. Využiť ich môžeme čerstvé do šalátov či ako špenát.. Pestovať môžeme i zaujímavý červený variant.
Nátržník husí - Argentina anserina pridáva sa aj do kloktadiel proti bolestiam zubov a ďasien a do kúpeľov na rany a opuchy. Zberajú sa listy
Cesnačka lekárska - Alliaria petiolata má podobné použitie ako klasický cesnak. Okrem toho, že sa cesnačka využíva ako obľúbená súčasť šalátov, či forma korenia, rastlina má antiseptické a dezinfekčné vlastnosti, pôsobí protizápalovo, povzbudzuje pri únave. Formou kloktadla účinne bráni vzniku paradentózy a rovnako zbavuje bolesti zubov, stačí žuvať zelené časti rastliny.
Rebríček obyčajný, známy aj ako Myší chvost Achillea millefolium pripravujeme z vňate čaj, listy môžeme použiť do pomazánok, na chlieb i na hojenie rán.
Pýr plazivý Elytrigia repens je veľmi vytrvalá burina, preto ju na záhrade vidíme veľmi neradi. Z jej korienkov sa dá ale pripraviť výborný čaj vhodný pri rôznych alergiách. Pomáha pri liečbe dny a pri reume.