BIO spotrebiteľ

Otočné koliesko „Dobré vzťahy“ pre pestovateľov zeleniny

10.05.2019 06:54
Ktorým rastlinkám susedstvo na záhone svedčí a ktoré sa naopak spolu nemusia? Poradí vám praktické koliesko pre pestovateľov. Nájdete v ňom 32 bežne pestovaných plodín na Slovensku a informáciu, ktoré rastliny majú dobrú vzťah, ktoré neutrálny a ktoré nie je vhodné pestovať vedľa seba.

Koliesko „Dobré vzťahy“ pre pestovateľov vydalo občianske združenie Alter Nativa Brdárka. Jeho zakladateľ Marcel Antal:

„To, čo vyzeralo ako pomerne jednoduchá úloha, sa zmenilo na niekoľkomesačné pátranie po informáciách a zdĺhavé overovanie dosiahnutých cieľov. Po približne rok trvajúcom skúmaní množstva literatúry a zdrojov zameraných na alelopatické vzťahy sa teraz otočné koliesko „Dobré vzťahy“ dostáva k pestovateľom.“

Koliesko je príručným radcom pri vhodnom výbere kombinácie plodín v záhrade. Zmiešané kultúry svedčia pestovaniu zeleniny viac ako monokultúry.

Otočné koliesko „Dobré vzťahy“ pre pestovateľov zeleniny
Otočné koliesko „Dobré vzťahy“ pre pestovateľov zeleniny foto: Marcel Antal

„Ak sú niektoré konkrétne druhy na záhone vedľa seba, pomáhajú si, podporujú sa v raste, zlepšujú si chuťové vlastnosti… Iné zase takéto vlastnosti nemajú a je tu i skupina, rastlín, ktoré si v dobrom veľa nepovedia,“ uviedol Marcel Antal.

Použitie kolieska je jednoduché – v okienku si nastavíte plodinu a vo výreze hneď vidíte, ako daná plodina ovplyvňuje svojich susedov.

Priemer kolieska je 21 cm, vytlačené je na kvalitnom trvácnom papieri.

O Marcelovi Antalovi


Hodnotenie: 82.6%, 8 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Otočné koliesko „Dobré vzťahy“ pre ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Prírodna záhrada
  Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií