BIO spotrebiteľ

10 tipov na EKO darčeky - darujme na Vianoce menej odpadu a viac lásky

20.12.2019 05:00
Každoročne po sviatkoch po nás ostávajú haldy odpadkov, v lepšom prípade vytriedených. Na druhej strane, zabalený darček má v sebe väčšiu zvedavosť z jeho obsahu a radosť v očiach pri jeho rozbaľovaní je dvojnásobná. Ako môžete urobiť radosť najbližším netradičným darčekom bez zbytočných obalov?

Tipy na eko balenie bez zbytočného odpadu

Poznáte Furoshiki? Tento japonský spôsob balenia darčekov začína byť známy už aj u nás. Na balenie sa používa látka, ale môžeme použiť i šatku či obrus, ktorý bude darčekom tiež. Vyzerá to veľmi elegantne, látka je materiál veľmi prispôsobivý, zabaliť tak môžete fľašu, škatuľu alebo si vytvoriť tašku, do ktorej darčeky schováte. Z koncov látky sa dajú vytvoriť efektné ozdoby, či už mašľa alebo ruža.

Darujme na Vianoce menej odpadu a viac lásky
Darujme na Vianoce menej odpadu a viac lásky foto: Alena Pohorencová

V obľube sú i papierové tašky, dajú sa použiť opakovane, niekoľko rokov a na rôzne príležitosti.

Kopec darčekov môže byť pokojne vložených iba vo veľkom flisovom vreci, každý si tak môže nájsť to svoje a postupne z neho vyberať prekvapenia.

Darček - eko balenie
Darček - eko balenie foto: Lore Schodts na Unsplash

Darčeky si môžu nájsť obdarovaní i v krabici. Ak vyberieme čistú hnedú krabicu, stačí ju previazať peknou mašľou. Takéto originálne balenie zvládne naozaj každý.

Kvalitný papier môže na balenie využiť opakovane foto: Alena Pohorencová

Použiť sa dá recyklovaný papier  i starý notový papier. A ak k tomu pridáte rôzne prírodniny, bude škoda takto zabalené darčeky vôbec otvárať.

Kvalitný papier môže na balenie využiť opakovane
Darček - eko balenie foto: Lore Schodts na Unsplash

Tipy na eko darčeky

Je ale celkom fajn darovať svojim blízkym i nejaký nemateriálny darček. Ak sa vám svoj čas venovaný rodine zdá málo, skúste tento rok niečo originálne – podporiť zmysluplný projekt. Darovať môžete napríklad strom. Pomôžete tak chrániť posledné pralesové formy na Slovensku. Adopciou včelieho úľa zase pomôžete rozširovať výskyt týchto opeľovačov v krajine. Projektom Adoptuj si posteľ môžete zase pomôcť ľuďom bez domova prečkať tuhú zimu v teple. Môžete tiež darovať členstvo v nejakej mimovládnej organizácii, o ktorej si myslíte, že by sa jej členstvom obdarovaný potešil.

Darovať môžeme tiež zážitok, vstupenku do kina či divadla, permanentku na mestskú plaváreň alebo zimnú lyžovačku. Poukážka do bioobchodu, zaujímavej reštaurácie či predajni s Fairtrade môže byť tiež dobrým tipom.

Ak vám ale srdce piští po naozajstnom hmotnom darčeku, vyrobte ho vy sami. Možno nebude ako z obchodu, ale bude to od vás, a teda originál. Navyše budú mať takéto darčeky malú ekologickú stopu, keď využijete miestne zdroje či suroviny. Ako pekný darček môžu byť sušené ovocie, huby, domáci džem či vianočné pečivo. Vyrobiť môžete batikované tričko či upliesť šál. Záhradníka určite poteší vtáčia búdka či kŕmidlo, drevený kompostér alebo ovocný stromček.

Vianočné darčeky inak
Vianočné darčeky inak foto: Lore Schodts na Unsplash

Mnoho pekných vecí nájdete i na vianočných burzách či v antikvariátoch. Často sú to veci zachovalé, skoro ako nové. Dajme veciam, ktoré už niekto nepotrebuje druhú šancu a obdarujme iných.

Tipy na darček - podpora zmysluplných produktov

  1. Adoptuj úľ
  2. Kúp si svoj strom, zachrániš les
  3. Adoptuj si posteľ
  4. Dobrá krajina
Práca vo včelnici
Práca vo včelnici foto: Matúš Šurin, včelár

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: 10 tipov na EKO darčeky - darujme na Vianoce ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií